Infolinka 541 212 450Bezpečnost užívání lněného semínka a přípravků z rostliny Cistus při alergii na pelyněk

Otázka:

Dobrý den, od narození jsem pylový a potravinový alergik a již řadu let jsem alergická na pelyněk. Od dospělosti trpím na migrenózní cefaelu. Teď užívám pravidelně Ewofex nebo Fexigru 180 mg. Momentálně mám alergii trochu rozbouřenou. Mohla bych prosím pravidelně užívat lněné semínko z lnu zlatého a vysoce koncentrovaný extrakt z listů růže Cistus incanus a čistou esenci Cistus ladanifer? Před časem jsem se na Vašem portále dotazovala na dračí krev nebo-li latex, kde jste mi odpověděli možnou alergickou zkřízenou reakci, i když pravděpodobnost jste určili spíše malou, tak po vyzkoušení výrobku se u mě bohužel vyskytla. Měla bych u těchto zmiňovaných přípravků stoprocentní garanci? Za odpověď předem děkuji.

Tazatel:

Veronika Prášková

Odpověd:

Dobrý den, paní Prášková,

čím méně je určitá potravina běžná, tím obtížnější je odhadnout její možnou alergenicitu. Třeba zrovna alergie na lněné semínko je vzácná, ale pokud máte predispozice k potravinovým alergiím a budete jej komzumovat ve zvýšeném množství, alergie se u vás může vytvořit. To i bez ohledu na pelyněk, který je jinak se lnem botanicky vzdálený. 

Co se týká exotických cistů, tady by bylo posuzování alergenicity čirou spekulací, do které bych se nerad pouštěl. 

Stoprocentní gatranci bohužel nebudete mít u ničeho, protože do vašeho imunitního systému nikdo nevidí, tudíž nikdo neví, jak se zachová. 

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz