Infolinka 541 212 450SLIT Staloral namísto léků proti alergii – co je méně škodlivé?

Otázka:

Dobrý den, byla mi zjištěna alergie na pyl lísky, břízy a psa. Mám problémy vždy jen na jaře, kdy mám ucpaný noc, svědí mě někdy oči, k tomu mě svědí v puse, když sním např. lískové oříšky, jablko, broskev, hrušku. Léky, které koupím v lékárně mi docela pomáhají. Paní doktorka mi nabídla léčit mou alergii formou specifické alergenové imunoterapie, kdy mi v říjnu předepíše přípravek SLIT Staloral 3000 /opisuji z lékařské zprávy/. Mám jen dotaz, zda je pro mě lepší prostě na jaře využívat nějaké prášky z lékárny na alergii, když zbytek roku problémy nemám nebo se "vrhnout" do léčky, kterou mi paní doktorka nabízí. Nevím, co je pro mě lepší, míň škodlivé, když mám problémy jen na jaře a ne celý rok. Moc vám děkuji za odpověď.

Tazatel:

Květa Stráníková

Odpověd:

Dobrý den, paní Stráníková,

léčba, kterou vám lékař nabízí, spočívá v dlouhodobém užívání alergenové vakcíny v podobě kapek pod jazyk, jejichž úkolem je vytvořit toleranci vašeho těla na alergeny, na které nyní reaguje přecitlivěle. Je to tedy možnost, jak svou alergii výrazně utlumit nebo i zcela vyléčit. Tato léčba vyžaduje velkou trpělivost z vaší strany, ale je prakticky bez vedlejších účinků, což se o "prášcích na alergii" nedá úplně říct. Tyto prášky navíc pouze potlačují příznaky alergie, nevyléčí ji.

Z tohoto hlediska doporučení vaší alergoložky chápu, i když neznám závažnost vaší alergie. Rozhodnutí je ale samozřejmě na vás. 

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz