Infolinka 541 212 450Dávkování přípravku Staloral 300 – co znamenají pojmy v příbalovém letáku

Otázka:

Dobrý den, nerozumím dávkování přípravku Staloral 300 (bříza). Počet aplikací znamená = kolikrát denně přípravek použiji. Dávka (IR) = počet vstřiků??? Znamenalo by to tedy, že 7. den (D7) z fialového uzávěru v koncentraci 300 IR/ml s počtem aplikací 2 bude dávka IR 120, čili 120 vstřiků? To asi ne. Je prosím někde nějaká srozumitelnější tabulka, než v příbalovém letáku. Děkuji

Tazatel:

Kateřina Dlouhá

Odpověd:

Dobrý den, paní Dlouhá,
souhlasím s vámi, že pokyny k užívání této alergenové vakcíny nejsou zrovna v příbalovém materiálu nejlépe popsané. Bohužel nevím, že by to bylo někde popsáno srozumitelněji.
Pro vás je důležitý pojem počet aplikací, kterým je myšlen počet stlačení aplikátoru (pumpičky). Je-li tedy počet aplikací 4, znamená to 4 vstříknutí (tzv. dílčí dávky) na jedno užití léku. Pravděpodobně budete dlouhodobě užívat udržovací dávku 4 aplikace 3krát týdně.
Informace dávka (IR) je jen ilustrací toho, kolik standardizovaných alergenů pod jazyk těmi aplikacemi vlastně dostanete. Touto informací se řídíte pouze v případě, že by vám lékař dal pokyn např. užívat 180 dávek IR. Podle tabulky byste poznala, že tomu odpovídají 3 stisky aplikátoru.
Mějte se pěkně,
Michal Závacký