Odpověď na dotaz

Jan Novák:

Dobrý den jmenuji se Jan Novák, je mi 15 let a můj životní styl v celku normální až zdravý. Ještě před vysvětlením mého problému bych se rád omluvil za mé termíny a občas až zbytečné vysvětlování do detailů.
Problém se týká rýmy a mého nosu: Od roku 2004 kdy jsem byl na dovolené v Egyptě, chytil jsem zde „jejich“ [tuším že to byla nemoc z jejich vody] nemoc, která mi byla později vyléčena (alespoň doufám), mě začala trápit rýma, neustálá rýma. Projevují se slabší tvorbou vodnatého hlenu, který musím dostatečně vysmrkávat, v opačném případě se zaplní má nosní dírka.
Napsal jsem záměrně nosní dírka, jen jedna, protože druhá je vždy (krom pár sekund po vysmrkání) zaplněna hlenem, který nelze vysmrkat. Zbavit se tohoto hlenu lze pouze použitím nosních kapek, ale účinek trvá opět pouze pár desítek sekund. „Přesunutí“ hlenu do druhé nosní dírky znamená ležet či mít nakloněnou hlavu na opačnou stranu po několik hodin.
V mládí jsem nebýval často nemocný, ba naopak, měl jsem dobrý imunitní systém. Vše až směnila rýma, přičemž nemusím připomínat, že nosní hlen je ideální „množiště“ bakterií v případě možné infekce tím pádem jsem velmi často nemocný, ale nemůžu si dovolit chybět tak často ve škole, díky tomu nemoc často přechodím. V případě nemoci je tvorba hlenu samozřejmě zvýšena. A často se vytvářejí menší boláky na vnější a zároveň vnitřní straně nosu, které jsou velmi citlivé na dotknutí. Ale problém který mě momentálně trápí nejvíce je krev tekoucí z nosu při „zvýšeném“ smrkání, se zárodkem pouze v pravé nosní dírce ke směru ke středu nosu.
Rád bych ještě poukázal na jednu událost, která se mi stala: jednou když otec vařil česnekové maso ve vodě. Později mu bylo líto vývaru, jenž se tím vytvořil, rozhodl se udělat česnečku. Česnečka byla na chuť jen o něco málo lepší než normální, ale na můj nos to mělo obrovské, povzbuzující účinky, po několik minut jsem mohl dýchat oběma nosníma dirkama bez problému. Jediný problém byl v tom, že netrvalo dlouho. Tento efekt jsem si vysvětloval česnekem jakožto přírodním antibiotikem
Obvodní lékař mi v podstatě sdělil, že si s tím neví rady a doporučil mi na různá vyšetření: Vyšetření na nosním, ušním a krčním proběhlo s následujícím výsledkem: problém viděn není, až na malé boláky (a přechodu nosu a úst), jsou zřejmě důsledkem rozleptání či podráždění nosu neustálým smrkáním. Podobné bylo i vyšetření na alergologii, kde mi bylo sděleno, že žádnou alergií netrpím až na: lékař to nazýval | +- | na roztoče.
Později mi na rentgenu oznámili, že má nosní přepážka je v pořádku jako můj nos z pohledu kostí
Bral jsem také vincentku a promisan (doufám, že jsem název uvedl správně, byl to lék na celkové uklidnění organismu a zároveň uklidnění nosních cest). Bohužel jejich účinek byl pramalý až nulový.
Prosím můžete mi poradit, doporučit, či mít nějaký nápad jak vyřešit problém výše zmíněný související s dalšími symptomy. Na e-mail: [email protected] Děkuji. Jan Novák

Odpověď:
MUDr. Tomáš Rohovský

Dobrý den. I když se alergie nepotvrdila vyzkoušel bych antihistamnika buď v tabletách nebo v nosních kapkách. bylo by možné zvažovat i nosní steroidy, je jistě možné alergolgoické testy opakovat, popřípadě zvolit i jiného alergolgoga

MUDr. Tomáš Rohovský

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  29.09.2007

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Poradna 1 331 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Syn(10) má vždy po koupání v přírodním koupališti svědivou vyrážku v oblasti plavek. Nikde jinde na těle se mu nic...

Zobrazit poradnu