Odpověď na dotaz

Petra:

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu.
V 17 letech se mi na holeních kostech a za zápěstím objevily zhruba kruhovitá ložiska drobných červených svědících pupínků, které mokvaly, když praskly. Po mazání hormonální mastí se vyrážka ztratila, ale od té doby se mi vždy znovu po čase objeví buď na stejném místě nebo i na místech nových. Vždy je to však pouze na nohách od kolen dolů nebo na ruce za zápěstím. (Stejnou vyrážkou, také na nohách, trpí můj bratr asi od svých 10 let).

Objevují se mi také jiné typy vyrážek - ve vnitřních koutcích očí a na víčkách mívám občas velice svědivá, suchá místa svraštělé kůže, celé oční okolí mi napuchá. Dolní části obličeje a krk (přesně oblast, kde rostou mužům vousy) se mi už párkrát celá osypala velmi svědivými drobnými pupínky.

Kožní lékař mi dělal krevní testy, nejdřív mi vyšly vysoké hodnoty pro alergii na lepek a mléko. Rok jsem držela dietu a zároveň egzém mazala hormonální mastí,dokud nezmizel. Po roce jsem měla nějakou dobu jíst normálně, krevní testy mi udělal znovu a řekl,že u prvních testů museli můj krevní vzorek splést s někým jiným, protože alergii na lepek vůbec nemám, mám pouze lehkou alergii na mléko. (Bratr testy podstoupil také a vyšla mu rovněž lehká alergie na mléko). Vyžádala jsem si testy na alergologii, napíchali mi všechny běžné alergeny - zvířata, prach, pyl, základní potraviny a řekli, že nemám alergii na nic kromě lehké alergie na jogurty. Už asi tři roky jím všechno kromě jogurtů (údajně ale smím ty probiotické). První rok byl zcela bez vyrážek, poslední dva roky se mi ale zase vracejí a mám je v podstatě pořád.

Chtěla bych se proto zeptat, zda nevíte, o co by mohlo jít? Mohl/a byste mi prosím doporučit,za jakým lékařem zajít/ jaké testy si vyžádat? (na kožním mi vždycky dají pouze hormonální mast, která to řeší jen krátkodobě). Musí to mít přece nějakou příčinu, ale v každém testu mi vyšlo něco jiného...

Děkuji Vám moc za odpověď,

Petra

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Z Vašeho dotazu vyplývá několik problémů najednou, doporučuji začít řešit Vaše zdravotní problémy postupně. Kromě péče dermatologa a alergologa doporučuji vyšetření gastroenterologem. Kožními projevy se mohou ohlásit i nemoci z oblasti revmatologie a imunologie. Zkuste se poradit s praktickým lékařem a získat doporučení na specialisty z uvedených oborů.


MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  14.10.2008

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Poradna 1 332 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den,je mi 65 l.a již 2 měsíce vykašlávám převážně v noci velice slaný hlen, měkdy pokašlu až 10 papírových kapesníků. Teploty nemám. ke kašli...

Zobrazit poradnu