Odpověď na dotaz

Nela:

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je možné,aby dítě mělo krevní testy na alergologii v pořádku-nevykazuje alergie, kožní testy taktéž OK a bylo alergik? Dcera trpí na opakované záněty horních cest dýchacích, rýmy, záněty středouší a na ORL ji zjistili cystu lícní dutiny a lékaři mi stále tvrdí, že má lividní zbarvení sliznici a že musí být alergik.Nasadili nasonex a aerius. cysta ji také prý vznikla důsledkem neléčené alergie,tedy déle přetrvávajícímu alergic.zánětu.Jenže mám pocit,že je to začarovaný kruh, jak mám zjistit na co je alergická,když všechny výsledky má v normě. Tento stav trvá již 5let a místo ,aby se lepši se zhoršuje. Zkusila jsem i jiné lékaře (byli jsme posláni ke specialistovi ORL do Brna)-názor je stejný. Jediné co ji na alergologii zjistili, je mírné astma.Na který má Gionu. Naposledy ji dělali i nějaké vyšetření eNO, kde má hodnotu 5bpp, ale bohužel nevím ,jaká je norma u 9 leté holky. Máme zjistit na co je alergická,ale to je jak hledat jehlu v kupce sena. Rýmu má nejhorší vždy od října do ledna, a další kritický měsíc je duben,květen červen. V letních měsících bývá dá se říct zcela bez problémů.Je tedy možné,aby i přes všechna kladná vyšetření na alergo, byla tak silný alergik ,jak mi tvrdí?Děkuji za odpověď

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
ano, je možné, dle vašeho popisu i velice pravděpodobné, že vaše dcera je alergik, i když konkrétní alergen nebyl nalezen.
Alergenů je veliké množství a současné dostupné metody dokáží spolehlivě určit jen některé z nich. Zdravotní stav u pacientů s alergií je vždy posuzován komplexně a výsledky alergologických testů jsou jen jedním z kritérií. Pokud je ORL nález jednoznačný a vidíte efekt léčby antihistaminiky (léky proti alergii), pak je diagnoza vpodstatě jistá. Doporučuji každopádně zopakovat krevní i kožní testy v cca 1-2 letých intervalech, někdy se alergie vyvíjí a průkaz alergenu určíme až po delší době.
Častá je alergie na plísně, která bývá obtížně diagnostikovatelná. Typické pro tuto alergii je výskyt převážně v zimních měsících, kdy se méně větrá a může být vyšší výskyt plísní v domově.
S pozdravem,

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  07.12.2010

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Poradna 1 332 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den,je mi 65 l.a již 2 měsíce vykašlávám převážně v noci velice slaný hlen, měkdy pokašlu až 10 papírových kapesníků. Teploty nemám. ke kašli...

Zobrazit poradnu