úvod Proalergiky.cz > Poradna > Častá nemocnost kvůli alergii na psa?

Odpověď na dotaz

Častá nemocnost kvůli alergii na psa?

Šmigurová Jana:

Dobrý den,
dcera měla za poslední roky hodně nemocí. Jsou jí 3 roky. Bohužel prodělala i infekční mononukleozu, takže měla narušenou imunitu a chytla kde co. Asi 3-4x v průběhu roku měla bronchitidu, kdy si musela dýchat Berodual. Letos v lednu jí byla odstraněna nosní mandle, která nebyla moc velká, ale spíš jako prevence kvůli nemocem. Cca půl roku užívala Ribomunil (rozpustný). Užívala Aerius, dle rozpisu lékaře. Nyní jsme byli poprvé na alergologii. MUDr. jí nechala denně dávku Aeriusu a 1xvycucat Singular. Dělali jí testy z krve na alergie. Velice vysoké vyšly hodnoty na psa č.6 (tak mi to paní doktorka říkala), kočka 3-4, pak trochu roztoči a jitrocel. Paní doktorka chce provést ještě krevní obraz měsíc po odběrech, zda nemá nějakého parazita, který by hodnoty alergie zvyšoval. Roupy jsou negativní. Máme psa již od dceřina narození. Pes je maximálně čistý, často uklízím. Dcera nemá nějaké projevy alergie na pejska. Zajímalo by mě, zda je možné, aby se psem dál žila? Má ho velice ráda, stejně jako my. V rodině máme případ, kdy sestřenice žila celý život se psem a po tom, co si založila rodinu a psa nemají, tak není schopna být někde, kde je pes. TAk silná alergie se jí objevila. Mně, co by dítěti, také vyšly pozitivní testy na psa, ale neprojevuje se. Proto mám obavu, aby se stav po odstarnění psa nezhoršil. Nechci, aby to vyznělo, že mi víc záleží na psovi. Dcera je pro mě na prvním místě, ale pejsek je rodinný mazel a je ještě mladý.
Paní doktorka nám také nedoporučila, aby dcera chodila do školky, což je další problém. Je tam maximálně spokojená. Dětský kolektiv vyhledává. Možná je to i tím, že byla před nástupem do školky často nemocná a nemohla do žádného kolektivu. Také máme obavu, aby nebyla potom často nemocná při nástupu do školy, když ji budeme teď izolovat. Ještě mi někdo radil, že se máme s lékařkou domluvit a nechat udělat test na tkáňovou transglutaminázu (snad to píšu dobře). Z krve se alergie na lepek neprojevila a v rodině není.
Předem děkuji za odpovědi.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


výsledek zřejmě specifického IgE na psa (6) je u vaší dcery opravdu vysoký. Je pravděpodobné, že se alergie na psa u vaší dcery projevuje vysokou nemocností - častými "průduškovými" - astmatickými potížemi. Nemusí být přítomna alergická reakce ve formě svědění, pálení očí, vodnaté rýmy a kýchání, vzhledem k tomu, že užívate Aerius, můžou vypadat příznaky alergie jinak, být modifikovány. Kvůli častým bronchitidám a vysoké nemocnosti bych opravdu doporučovala pejska přemístit jinam.


Stran docházky do MŠ - pokud se nemocnost Vaší dcery na léčbě Aerius a Singulair stabilizuje, pak nevidím důvod, proč by do školky nemohla nastoupit. Dětský kolektiv je přínosný a to včetně nemocnosti  - bez ní se imunitní systém dítěte nemůže řádně vyvinout. Pokud se alergie na lepek v krvi neprojevila, pak paní doktorka zřejmě dělala  testy z krve na tkáňovou transglutaminasu - tímto testem z krve se totiž celiakie zjišťuje. Jen si u paní doktorky ověřte, zda opravdu tento typ testu dělala.


S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Alergie na zvířata

Datum vložení dotazu:  20.10.2012

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix Zero Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Čistička vzduchu Sharp KC-D60EUW

Čistička vzduchu se zvlhčovačem vhodná i pro velké místnosti. Speciální režimy pro alergiky. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Ionizační sprcha. 

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Čistička vzduchu Sharp KC-D50EUW

Čistička vzduchu s integrovaným, vysoce výkonným zvlhčovačem. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Automatický a pylový režim. Ionizační sprcha.

Balíček přípravků při alergii na kočky, papoušky a hlodavce

Zvýhodněný balíček při alergii na kočky, ptáky, hlodavce. Balíček obsahuje Petal Cleanse/C a Air Cleanse. Společným používáním přípravků se účinek zvyšuje.

Filtr pro čističku Dyson Pure Cool link TP02

HEPA a uhlíkový filtr v podobě válcového all in one filtru.

Související články
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

Možná jste právě opustili ordinaci alergologa, kde vám sdělili, že vy nebo někdo z...

Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží
Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží

Alergie na zvířecí srst je sama o sobě nesmyslný pojem, protože samotné chlupy...

Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky
Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky

Alergie na zvířata může značně znepříjemnit vaše soužití s domácím mazlíčkem. Co ale...

Alergie na zvířata
Alergie na zvířata

Jste-li vy, nebo vaše dítě alergické na domácí zvíře, měli byste zvířeti raději...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...

Ionizátory se podílí na čištění vzduchu
Ionizátory se podílí na čištění vzduchu

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu...

Poradna 256 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, po přestěhování do bytu, kde cca 7 měsíců nikdo nebydlel, se mi objevila alergie. Dozvěděla jsem se, že předchozí nájemníci tu měli...

Zobrazit poradnu