Odpověď na dotaz

řízek:

Moje matka musí chodit na injekce dyprofostu,ale nesmí ho brát častěji,ale jiný jí nepomuže,obsype se ekzemem po celém těle až do mokvajících boláků.Má alergii na pyly,trávy,kovy,rajčata,soju+kalcium mužete nám prosím poradti jak toto léčit,předem děkujeme za Vaší odpoved a přejeme příjemný zbytek dne.

Odpověď:

Z Vašeho dotazu není jasné, jestli jde u Vaší matky o ekzém a o jaký nebo o výsev kopřivky, jakou přesnou diagnózu měla stanovenou a jaké vyšetření absolvovala. Příčin kopřivky i ekzému je mnoho, proto by měla mít důkladné vyšetření na kožní ambulanci, alergologicko-imunologické - kromě alergie na potraviny vyloučit i nealergické potravinové reakce, které mohou vyvolávat potraviny s vysokým obsahem biogenních aminů (např.citrusové plody, ryby, uzeniny, alkohol atd....), vyloučení tzv.autoimunitního onemocnění a deficitu imunity, vyloučit i reakci na léky-pokud Vaše matka trvale nějaké užívá...). Měla by mít komplexní vyšetření u praktického lékaře (krevní testy - krevní obraz, sedimentace, biochemické vyšetření, moč, vyloučit onemocnění štítné žlázy...), absolvovat vyšetření k vyloučení chronického zánětu (ORL, zubní, gynekologické....),event. i vyšetření zažívací -ho traktu (gastroenterologické). Pokud se matka léčí s nějakým jiným chronickým onemocněním, zvážit, jestli i toto onemocnění se nemůže podílet na kožních projevech.
V případě nejasné diagnózy se v indikovaných případech doporučuje vyšetření vzorku kůže- kožní biopsie.
V terapii se používají pravidelně celková antihistaminika (např.Zyrtec, Zodac, Claritine, Xyzal, Aerius,Ketotifen....)- nutno někdy vyzkoušet několik preparátů, než se dosáhne
efektu, v některých případech se s dobrým efektem používá preparát Nalcrom nebo malé dávky celkových kortikoidů. O konkrétní léčbě se poraďte s Vašim lékařem. Je dobré zapisovat si denně, jestli nedochází po určitém jídle ke zhoršení kožních projevů a uvedené jídlo vynechat.
MUDr. Katarina Bartošová

Podobné:  Zkřížená alergie

Datum vložení dotazu:  11.05.2005

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz