Alergie na psy, kočky a jiná zvířata

Jak se vyhnout zvířecím alergenům

Kočky jsou doslova továrnami na alergeny – ke smůle všech alergiků (foto: SXC)
Kočky jsou doslova továrnami na alergeny – ke smůle všech alergiků (foto: SXC)

Člověk, který trpí alergií na některé ze zvířat, se musí vyhýbat vdechování jeho alergenů i jejich kontaktu se svou pokožkou. Jinak se jeho alergie může zhoršovat.

Pro zdraví alergika je nejlepším řešením přestat se stýkat se zvířetem, na které je alergický. Zvířátko je možné věnovat příbuzným nebo známým, aby ho mohli ostatní členové rodiny navštěvovat. To ale vůbec není jednoduché. Pro spoustu lidí, zvláště dětí, je ztráta milovaného tvora daleko větším problémem než alergie na něj. Jak postupovat, aby byly problémy co nejmenší?

Udržovat čistý vzduch

Zvířecí alergeny jsou většinou lehké a dlouho se drží ve vzduchu. Proto mezi nejúčinnější opatření patří čističky vzduchu. Ventilátor čističky prohání znečištěný vzduch několika různými filtry, čímž zachytí bezmála 100 % všech vzdušných nečistot.

Některá zvířata jsou také zdrojem specifického pachu. I s tím si většina čističek vzduchu poradí. Častou výbavou je totiž protipachový filtr, obvykle na bázi aktivního uhlí.

Vzduch v domácnosti se zvířecími mazlíčky pročistíte kvalitní čističkou vzduchuVzduch v domácnosti se zvířecími mazlíčky pročistíte kvalitní čističkou vzduchu

Základním kritériem při výběru čističky vzduchu je vzduchový výkon motoru. Tento výkon by měl odpovídat velikosti místnosti, ve které bude stroj používán. Pro potřeby alergiků by měla čistička 4krát za hodinu přefiltrovat veškerý vzduch v místnosti.

Tip: Jak správně vybírat čističku vzduchu, aby za rozumné peníze poskytla co nejlepší službu? To ví náš nákupní rádce.

Zajímavým doplňkem čističky vzduchu je sprej proti vzdušným alergenům. Dá se použít jako první pomoc v místnosti, ve které před příchodem alergika „řádilo“ nějaké zvířátko. Hodí se také v situacích, kdy alergik jako návštěva například přespává v místnosti kontaminované alergenem a nemůže si s sebou vzít čističku vzduchu.

Odstraňovat alergeny přímo ze zvířete

Je velmi vhodné pravidelně ošetřovat srst nebo peří zvířete speciálním čisticím přípravkem proti alergenům – Petal Cleanse. Přípravky tohoto typu připomínají kondicionér, avšak mají velkou schopnost neutralizovat alergeny. Zvířatům tyto přípravky neublíží, spíše naopak. Obsahují totiž látky, které hydratují pokožku a tím snižují uvolňování alergizujících šupinek kůže.  

Petal Cleanse se nanáší houbičkou nebo hadříkem přímo na zvířePetal Cleanse se nanáší houbičkou nebo hadříkem přímo na zvíře

Podle možností je vhodné zvíře pravidelně koupat (ponořením do vody), i když toto opatření působí jen několik dnů, než množství alergenů opět obnoví. U savců částečně pomáhá také vyčesávání odumřelých chlupů ze srsti. Čím více alergenů odstraníme hned u zdroje – tedy na zvířeti samotném – tím méně alergenů bude zvíře roznášet po bytě a tím méně práce budeme mít s jejich následným úklidem!

Častěji a důkladněji uklízet

Při úklidu alergenů je potřeba se zaměřit na místa, kde se zvíře nejvíce zdržuje. Většinou se v první řadě jedná o nějaký jeho pelíšek. Pokud se nedá prát, je potřeba jej pravidelně čistit, nejlépe za použití speciálního čisticího přípravku proti alergenům.

Lupy, sliny, pot, moč, kožní maz a další zdroje svých alergenů zvíře roznáší po celém bytě. Snažíme se proto doma omezit známé lapače nečistot – koberce, přehozy, závěsy apod. Zvláště ty, které nelze pravidelně prát. Při nákupu sedacích souprav upřednostňujeme ty nečalouněné, otíratelné. Pokud se lapačů prachu nemůžeme zbavit, alespoň z nich často a důkladně odstraňujeme alergeny spolehlivými čisticími prostředky.

Nedocenitelným pomocníkem v domácnosti alergika je výkonný vysavač s účinnou filtrací. Je potřeba dobře vybírat, protože ne všechny vysavače vysávají dostatečně. Vysavač musí dobře těsnit, aby vysáté nečistoty neunikaly skrz jeho konstrukci. Při alergii na zvířata se vyplatí pořídit model vybavený HEPA filtrem, který je schopen zachytit i velmi malé alergeny zvířat. Dále se hodí filtr s aktivním uhlím, který pohlcuje pachy. Se sbíráním chlupů z koberců zase pomůže turbokartáč.

Hladké podlahy a nábytek pravidelně otíráme vlhkým hadrem, abychom předcházeli víření alergenů a jejich vdechování.

Alergik by neměl být úklidu přítomen, aby nebyl vystaven zvýšenému množství alergenů. Jestliže to není možné, nasadíme mu obličejovou filtrační masku. Po úklidu dobře vyvětráme.

Nastavit jasná pravidla

Jestliže má v jedné domácnosti bydlet zvíře spolu s alergikem, který je na toto zvíře přecitlivělý, nesmí tady panovat anarchie. Každý by měl mít nějaký prostor vymezený jenom pro sebe.

Opatrní musíme být i při kontaktu s lidmi, kteří chovají zvíře, jehož alergeny nesnášíme. Mohou tyto alergeny roznášet na svém oblečení. Na zvířecí alergeny tak můžeme narazit i tam, kde žádné zvíře nikdy nebylo. Pokud nám hrozí kontakt se zvířecími alergeny například na návštěvě, předem si raději vezmeme předepsané léky.

Alergie na psa

Existuje pes vhodný pro alergiky? Pokud je alergie prokázaná, musíme se psa zbavovat? Jak efektivně snížit množství psích alergenů?

Alergie na kočku

Kočičí alergeny patří k nejagresivnějším. Jsou lehké a lepivé, proto je problematické se jich zbavit. My ale víme, jak na to.

Alergie na hlodavce, králíky, ptáky, plazy a další zvířata

Alergie na křečky, králíky a další hlodavce. Alergie na ptáky. Alergie na koně.

Tajemství zvířecích alergenů

Odkud pocházejí zvířecí alergeny? Existuje zvíře bezpečné pro alergika? 

Příznaky, diagnóza a léčba zvířecí alergie

Jak se pozná alergie na zvířata? Co pro nás může udělat lékař?

Související produkty z e-shopu
Sáčkový vysavač Kärcher VC 2

Kompaktní rozměry. Plynulá regulace výkonu. HEPA filtr třídy 12. Parkovací poloha. Prostor pro uložení příslušenství.

Čistička vzduchu Winix ZERO Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Ruční vysavač s UV lampou DOMO DO223S

Antibakteriální vysavač s dezinfekční UV lampou a rotačním kartáčem. Odstraní až 99,9 % virů, bakterií a roztočů. Odnímatelná prachová nádoba.

Čistička vzduchu Kärcher AIR PURIFIER AF 100

Vysoký výkon čištění. 2× kombinovaný HEPA a uhlíkový filtr. Automatický režim. Barevný indikátor kvality vzduchu. Noční režim.

Související články
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

Možná jste právě opustili ordinaci alergologa, kde vám sdělili, že vy nebo někdo z...

Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží
Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží

Alergie na zvířecí srst je sama o sobě nesmyslný pojem, protože samotné chlupy...

Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky
Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky

Alergie na zvířata může značně znepříjemnit vaše soužití s domácím mazlíčkem. Co ale...

Alergie na zvířata
Alergie na zvířata

Jste-li vy, nebo vaše dítě alergické na domácí zvíře, měli byste zvířeti raději...