Zákaznická linka 541 212 450

Chcete si založit účet? Můžete tak učinit v posledním kroku objednávky. Nebo jen neznáte své heslo?
úvod E-shop   >   Čističky vzduchu   >   Nákupní rádce

Jak vybrat čističku vzduchu

Potřebujete poradit s výběrem čističky vzduchu? Rádi vám pomůžeme.

Jakou čističku vzduchu zvolit? Výběr není zcela jednoduchý. Proto vám přinášíme soupis nejdůležitějších hledisek, nad kterými byste měli před nákupem čističky přemýšlet.

Vzduchový výkon čističky a velikost místnosti

Vzduchový výkon ukazuje množství vzduchu (udávané v m3), který čistička přefiltruje za 1 hodinu. Čím vyšší vzduchový výkon čistička má, tím větší místnost je schopná čistit nebo tím rychleji bude vzduch čistit. 

Snadný výpočet: Jak velký výkon čističky potřebujeme pro svou místnost?

Nejprve si změřte šířku, hloubku a výšku vaší místnosti v metrech a spočítejte její objem v metrech krychlových:

Výpočet objemu místnosti

Aby čistička dobře plnila svůj účel, měl by její vzduchový výkon převyšovat objem místnosti, ve které bude používána. Objem vynásobte správným koeficientem podle toho, komu má čistička sloužit.

Výpočet minimálního vzduchového výkonu pro aler­gika:

objem místnosti v m3 × 4 = potřebný vzduchový výkon v m3/h

Výpočet minimálního vzduchového výkonu pro ostatní uživatele:

objem místnosti v m3 × 2,5 = potřebný vzduchový výkon v m3/h

Pokud budete čističku používat střídavě ve více místnostech, potřebný vzduchový výkon vypočtěte dle objemu té největší místnosti. Z naší nabídky si pak vyberte jednu z čističek, jejíž maximální vzduchový výkon bude vyšší než číslo, které vám vyšlo

Je zcela v pořádku, když si zvolíte čističku s výkonem podstatně vyšším, než je potřebný pro vaši místnost. Výkonnější čistička v menším prostoru poběží častěji na nižší otáčky a tím pádem bude její provoz tišší a úspornější. A naopak: Čistička, která bude výkonově na danou místnost slabá, poběží často na vysoké otáčky, tím pádem bude hlučnější a bude spotřebovávat více elektřiny.  

Srovnávejte srovnatelné

Údaje o velikosti místnosti, které v našem e-shopu uvádíme u všech čističek, sami vypočítáváme dle výše uvedeného vzorce. Původní údaje od dodavatelů totiž mohou být stanovené různým způsobem, což by znemožnilo objektivní porovnání výkonnosti modelů. U nás nemůžete naletět kvůli „přifouknutým“ číslům.  

Filtrace – odstraňování nečistot

Všechny čističky vzduchu nabízené v e-shopu ProAlergiky.cz splňují požadavky na účinnost filtrace – musí zachytit bezmála 100 procent nečistot rozptýlených ve vzduchu.

Kvalitní čističky vzduchu pracují na principu několikastupňové filtrace. To znamená, že k procesu čištění přístroj využívá několika různých technologií, aby bylo dosaženo co nejvyšší účinnosti. Vícestupňová filtrace zbaví vzduch hrubších nečistot i nejmenších alergenů a také kouře nebo zápachu. 

Tady je přehled nejčastěji používaných filtrů a dalších čisticích funkcí spolu s nečistotami, které odstraňují:

 • HEPA filtr nebo jiný filtr pevných mikročástic: odstraňuje mikroskopický prach (ze silnic, staveb apod.), kouř, pyly, plísně, zvířecí a roztočové alergeny, bakterie
 • Uhlíkový filtr: odstraňuje jedovaté, dusivé nebo zapáchající plyny a výpary (čpavek, ocet, oxidy síry, oxidy dusíku apod.)
 • Ionizátor ‒ generátor záporných iontů: urychluje usazování pevných nečistot (prach, alergeny) a usnadňuje jejich zachycení na HEPA filtru
 • Plazmový ionizátor: přímo ve vzduchu rozkládá viry, bakterie, těkavé látky (formaldehyd, benzen, toluen apod.), spory plísní, kvasinky, škodlivé smogové plyny
 • Fotokatalytický filtr: rozkládá viry, bakterie, těkavé látky (formaldehyd, benzen, toluen apod.), spory plísní, kvasinky, škodlivé smogové plyny
 • Studený katalytický filtr: rozkládá nebezpečné plyny a těkavé látky (formaldehyd, benzen, toluen apod.)
 • UV lampa: hubí bakterie, viry, plísně a kvasinky

Různí výrobci nabízejí různou sestavu filtrů. V popisu každé čističky najdete, jaké konkrétní filtry čistička obsahuje a jaké nečistoty odstraňují.

Určitě ale neplatí, že čím více filtračních stupňů čistička nabízí, tím více nečistot bude odstraňovat. Všimněte si, že některé čisticí funkce odstraňují prakticky tytéž nečistoty. Například plazmový ionizátor nahradí (foto)katalytický filtr i UV lampu. V kombinaci s HEPA filtrem a uhlíkovým filtrem odstraní drtivou většinu škodlivin. 

Hlučnost čističek vzduchu

Uvádí se v decibelech (dB) a udává hladinu hluku, které je osoba vystavena při provozu čističky. Čistička s vyšším výkonem může být hlučnější než čistička s nižším výkonem, ale není to pravidlem. Hlavním zdrojem hlučnosti je ventilátor, jehož rychlost otáček však ovlivňujete vy jako uživatel přístroje. 

Při nejnižších otáčkách většinu čističek sotva uslyšíte a ani vysoké otáčky nejsou vysloveně nepříjemné. 

Tichý režim je důležitý pro provoz čističky v noci. Hlučnost by v tomto případě neměla přesahovat 30 dB. Čím nižší, tím lepší.

Cena filtrů a jejich životnost

Při nákupu čističky vzduchu bychom se měli zajímat, jaká je cena filtrů, které je potřeba měnit. Doba výměny je doporučená výrobcem, ale závisí především na intenzitě provozu čističky a na stavu znečištění ovzduší. Provoz čističky se soustavou filtrů není ve většině případů finančně příliš náročný – náklady se pohybují v řádu stokorun ročně.

Pořizovací cena čističky vzduchu

Cena by neměla být tím rozhodujícím kritériem. Cena čističky závisí zejména na vzduchovém výkonu a funkcích čističky. 

Jelikož naše přístroje si kupují i nemocní lidé, svou nabídku se snažíme stavět na spolehlivých přístrojích od renomovaných dodavatelů, tedy ne za každou cenu těch nejlevnějších na trhu. 

Spotřeba elektrické energie

Pro ekonomicky smýšlející uživatele je důležité i to, kolik elektrické energie čistička spotřebovává. Poznáte to z příkonu, který se obvykle udává pro minimální a plný výkon. Čističky s automatickým režimem většinu dne poběží na minimální výkon, při kterém by měly potřebovat pouze jednotky wattů. 

 

Tip: Jak na čističku vzduchu pro pylového alergika 

Často kladené dotazy

Mám si vybrat zvlhčovač, čističku vzduchu nebo ionizátor?
To záleží na problému, který chcete vyřešit. Zvlhčovač vzduchu je vhodný pro ty, kteří mají v místnosti vlhkost pod 40 %. Jeho ideální použití je v topné sezóně, kdy může být vzduch extrémně suchý. Suchý vzduch vysušuje sliznice a zhoršuje dýchání. Zvlhčovač zvyšuje vlhkost vzduchu, usnadňuje dýchání, ale není určen k odstranění alergenů ani dalších nečistot. Čistička vzduchu je přístroj určený k odstranění vzdušných alergenů, jako jsou pyl, plísně (spory), zvířecí alergeny, a dalších nečistot – prach, zápach, popř. nebezpečné plyny. Některé čističky umí ničit i viry a bakterie ve vzduchu. Zajímat by měly všechny, kteří mají alergii na výše uvedené alergeny, žijí v prašném nebo zakouřeném prostředí, například v oblastech s hustou dopravou nebo průmyslovým znečištěním. Ionizátor vzduch čistí nepřímo (přístrojem neprochází vzduch) – na rozdíl od čističky vzduchu alergeny nezachycuje, ale pouze neutralizuje. Úkolem ionizátorů je zvyšovat čistotu vnitřního ovzduší shlukováním částic, a tím urychlovat jejich usazování. Do vzduchu uvolňuje většinou pouze záporné ionty, které na sebe vážou kladně nabité nečistoty, jako jsou prach a alergeny. Také neutralizují kladné ionty pocházející z televizí, PC, DVD atd. Vyšší výskyt kladných iontů totiž může způsobovat únavu, bolest hlavy, podrážděnost apod., čemuž by měl ionizátor předcházet
Mám si vybrat čističku se zvlhčovačem, nebo bez? Co je účinnější?
Zvlhčování většinou nemá na účinnost čistění vzduchu vliv. Čističku se zvlhčovačem většinou volí lidé, kteří zvlhčovač potřebují okrajově, popř. vlhkost mají dostatečnou a chtějí ji spíše jen udržet. Zvlhčování je možné u čističek vypnout a vzduch pouze čistit. U kombinovaných přístrojů většinou nelze nastavit požadovanou vlhkost, jak je tomu u většiny zvlhčovačů, které si vlhkost hlídají a po dosažení požadované hodnoty se vypnou. Čističky vzduchu se zvlhčováním volí i ti, co doma nechtějí dva přístroje.
Našel jsem čističe vzduchu, které pracují na principu ionizace vzduchu. Je uváděno, že jsou to velmi kvalitní čističky, je to tak?
Čističky vzduchu vybavené pouze ionizátorem mohou být kvalitní (snad až na podezřele levné modely). Rozhodujícím kritériem při výběru čističky vzduchu je filtrační účinnost. A tu mají samotné ionizátory nižší než „klasické“ čističky vybavené motorem a mikrofiltrem (např. HEPA). Ionizátor není schopen alergeny a další nečistoty z místnosti odfiltrovat, pouze způsobuje jejich usazování (a o to více musíte uklízet). Ionizátor bývá součástí některých čističek a je vypínatelnou funkcí.
Četla jsem, že čistička vzduchu produkuje nebezpečný ozón, je to pravda?
Bát se ozónu v čističkách vzduchu není nutné.Malé množství ozónu mohou (ale nemusejí) vytvářet čističky vzduchu vybavené ionizátorem, UV lampou nebo elektrostatickým filtrem. Výrobci čističek vzduchu musí dodržovat přísné hygienické limity. Spousta čističek však nevytváří ozón vůbec. Všechny čističky v naší nabídce patří mezi bezpečné.

V nabídce máte řadu čističek. Která je pro mě vhodná – podle čeho se mám orientovat?

Do naší nabídky zařazujeme čističky, které splňují kritéria pro alergiky. A protože ta jsou nejpřísnější, čističky, které u nás najdete, jsou výborné i pro zdravé osoby. Důležitými kritérii jsou dostatečný výkon a maximální filtrační účinnost. Při výběru čističky je vhodné znát velikost místnosti, ve které má být umístěna. Dalším krokem je zamyslet se nad tím, co od čističky očekávám, tedy zejména jakých nečistot by mě měla zbavit. Například alergik by měl dát přednost vyššímu výkonu kvůli rychlému odstraňování alergenů, případně speciálním režimům čištění vzduchu od alergenů.

Kam umístit čističku vzduchu?

Čistička vzduchu by měla být umístěna tak, aby kolem sebe měla prostor alespoň zhruba 40 cm a nad sebou neměla žádnou překážku. Jedině tak bude schopna zajistit optimální proudění vzduchu v místnosti potřebné pro efektivní čištění. Může stát na zemi i na nějaké poličce nebo podstavci, pokud možno dál od dveří. Natočte ji tak, aby vyfukovaný vzduch směřoval do prostoru, nejlépe do té části místnosti, ve které se nejvíce pohybujete.

Jak dlouho a jak často čističku pouštět?

Čističky vzduchu fungují nejlépe v uzavřených místnostech. Čištění vzduchu by měl být dlouhodobý proces – zapnutí čističky na dobu kratší než 1 hodina je v podstatě neúčinné. Zapnutá by měla být při pobytu osob v místnosti. Obecný vzorec pro určení délky provozu není. Je nutné brát v potaz okolnosti, jako jsou míra alergie, přítomnost kuřáků nebo zvířat v místnosti, místo bydliště (vyšší výskyt prachu, smogu apod.).

Když se píše, že čistička zbaví vzduch částeček prachu, znamená to že už nebudu muset prach utírat?
Čistička vzduchu prašnost omezí, ale neodstraní zcela. Ne všechen prach se drží ve vzduchu, odkud může být odsán čističkou. Některé částečky se rychle usazují. Část nečistot se také do místnosti vnáší na lidech, zvířatech a věcech. Prach tedy budete muset nadále utírat, ale bude ho viditelně méně.
Umí čistička vzduchu odstranit cigaretový kouř?
Ano. Cigaretový kouř se skládá z pevných částeček, které vidíme, a z plynů, které cítíme. O pevné částečky se postará HEPA filtr nebo jiný mechanický „lapač“. Pokud čistička vzduchu obsahuje také filtr na odstranění pachů – uhlíkový, pachový, dezodorační apod. – odstraňuje ze vzduchu i zápach cigaretového kouře.
Musí být v každém pokoji jedna čistička, nebo existuje nějaká výkonnější rovnou pro celý byt?
Protože čistička pracuje nejlépe v uzavřené místnosti, je doporučována vždy jedna čistička vzduchu do jedné uzavřené místnosti. Pokud máte větší, spojený prostor, je vhodné čističku pravidelně přenášet na jiné místo (např. na druhou stranu prostoru, za příčku apod.). Můžete ji přemísťovat i z místnosti do místnosti.
Když používám čističku vzduchu, nesmím větrat?
Prostor by měl být uzavřený, tudíž i zavřená okna. V opačném případě by čistička zbytečně filtrovala nečistoty z venku. To však neznamená, že po pořízení čističky nemusíme vůbec větrat. Čerstvý vzduch z venku všichni potřebujeme, zejména kvůli kyslíku. Čističku ale zapínáme až po vyvětrání. V domácnostech pylových alergiků se v pylové sezoně doporučuje větrat s použitím pylové sítě do oken.
Nejsou čističky příliš hlučné (při chodu v noci)?
Čističky mají různou hlučnost, která je úměrná výkonu motoru. Kvalitní čističky mají k dispozici speciální noční, velmi tichý režim. Záleží na tom, kam chcete čističku vzduchu umístit a kterou část dne bude zapnutá. Bude-li přístroj čistit během dne, na hlučnosti tolik nezáleží. Plánujete-li ale provoz i v nočních hodinách, hlučnost by měla být nízká. I toto je ale velice individuální, někomu vyšší hlučnost nevadí a i v noci si čističku pouští na plný výkon.

Nenašli jste odpověď na svou otázku?

Napište nám na [email protected] nebo zavolejte na 541 212 450.

Doporučujeme

Čistička vzduchu Winix ZERO
náš tip
akce
zaručená účinnost

Čistička vzduchu Winix ZERO + sada náhradních filtrů zdarma

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

 • Max. vzduchový výkon: 390 m3/h
Skladem
5 990 Kč
Čistička vzduchu Winix ZERO Pro
náš tip
akce
zaručená účinnost

Čistička vzduchu Winix ZERO Pro + sada náhradních filtrů zdarma

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

 • Max. vzduchový výkon: 470 m3/h
Skladem
8 490 Kč
Čistička vzduchu AirKomfort AC-08
náš tip

Čistička vzduchu AirKomfort AC-08

Výkonná čistička vzduchu do velkých prostor. Ionizátor. Senzor prachu a smogu. Dálkové ovládání přes mobilní aplikaci.

 • Max. vzduchový výkon: 800 m3/h
Skladem
14 900 Kč
Čistička vzduchu Airbi Refresh
náš tip

Čistička vzduchu Airbi Refresh

Čistička vzduchu s 4násobnou filtrací. Volitelná funkce ionizátoru. Pro malé a střední místnosti. Velmi tichý chod. Dětský zámek.

 • Max. vzduchový výkon: 200 m3/h
Skladem
3 990 Kč
541 212 450, 602 813 222
Pomůžeme vám s výběrem a objednávkou
Doporučeno odborníky
Vybíráme, ověřujeme, testujeme, spolupracujeme s lékaři
VYSOKÁ SPOKOJENOST
V nezávislém hodnocení zákazníků jsme získali certifikát
99 % zboží skladem
Rychlá expedice, doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč