Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Jak správně vybrat inhalátor

Před výběrem elektrického inhalátoru si musíme ujasnit, k jakému účelu budeme přístroj převážně používat:

 • Pro krátkodobou prevenci nebo léčbu běžných onemocnění dýchacích cest (rýma, kašel apod.) jsou vhodné všechny inhalátory v naší nabídce.
 • Pro dlouhodobou léčbu astmatu a jiných vážnějších onemocnění je vhodné vybírat pečlivěji. Zaměřujeme se zejména na velikost částeček rozprášeného léčiva (viz níže) a také na funkce, které pomáhají dostat co nejvíce léčiva do dýchacích cest bez zbytečného plýtvání.
Chcete si dobře vybrat? S výběrem inhalátoru vám odborně poradíme.
1

Rozprašovací výkon inhalátoru

Základním parametrem, který by měl zajímat všechny uživatele, je rychlost, jakou dokáže inhalátor přeměňovat léčebný roztok na dýchatelnou mlžinu. Udává se obvykle v mililitrech za minutu. Čím vyšší je tato hodnota, tím rychleji dopraví inhalátor léčebnou tekutinu do dýchacích cest uživatele a tím méně času bude potřeba na jedno léčebné sezení.
2

Velikost částeček

Obecně platí, že do nejmenších zákoutí dýchacích cest proniknou spíše menší částečky mlžiny. To je důležité zejména pro léčbu astmatu a jiných průduškových onemocnění. Všechny ultrazvukové a kompresorové inhalátory v našem sortimentu jsou schopny produkovat dostatek částic menších než 5 mikrometrů, a jsou tudíž vhodné pro léčbu průduškového astmatu. Větší částice (kolem 10 μm) zase dobře ošetřují nos, nosohltan a široké části dolních cest dýchacích.

Kapičky vytvořené v jednom okamžiku inhalátorem mají různou velikost. Výrobci obvykle uvádějí konkrétní dosažitelnou velikost částic, a to buď jako minimální možnou hodnotu (např. „< 5 μm“), anebo jako rozmezí hodnot (např. „1 až 10 μm“).

Často se také objevuje údaj o střední velikosti částic, který lze chápat jako jakousi nejběžnější (převládající) velikost vytvářených kapiček. U některých přístrojů může být tento údaj označen anglickou zkratkou MMAD (mass median aerodynamic diameter). Udává se rovněž v mikrometrech. Z léčebného hlediska je ideální střední velikost částic 1–6 μm.
3

Užitečné funkce navíc

 • Regulace průtoku vzduchu. Mnoho přístrojů umožňuje uživateli nastavit si vyhovující tlak vycházejícího vzduchu s mlžinou.
 • Možnost nastavení velikosti částic. Objevuje se spíše výjimečně a umožňuje cílenou léčbu konkrétní části dýchací soustavy.
4

Technologie – ultrazvuk, kompresor, pára

To, jaký princip inhalátor používá k tvorbě mlžiny, není až na výjimky z hlediska zdravotního účinku přístroje zásadní. Rozdíly, které mezi jednotlivými technologiemi jsou, se týkají spíše běžných uživatelských vlastností (spotřeba elektřiny, hlučnost apod.):
 • Ultrazvukové inhalátory: Ul­trazvukový vysokofrekvenční oscilátor rozbíjí léčebnou tekutinu na mikroskopické kapky, tzv. mlžinu. Proudění vzduchu zajišťuje malý ventilátor. V mlžině obvykle vysoký podíl malých částic. Velmi tichý chod a velmi nízká spotřeba elektřiny. Do základny přístroje je obvykle potřeba nalít trochu vody.
 • Kompresorové inhalátory: Kom­presor vytváří proud vzduchu, který rozprašuje léčebnou tekutinu procházející tryskou a žene ji ven z přístroje. Jsou hlučnější než ostatní typy a obvykle mají vyšší příkon než ostatní dva typy. V mlžině je obvykle vysoký podíl větších částic. 
 • Membránové (mesh) inhalátory: Spe­ciální typ ultrazvukové technologie. Aerosol se vytváří pomocí kmitající děrované membrány. Snižuje spotřebu farmaka a zvyšuje jeho využitelnost. Výhodou je menší rozměr (vhodné na cestování). Inhalátor je možné naklánět, takže jsou vhodné i pro inhalaci vleže (podmínkou je zaplavení membrány léčivem). Na rozdíl od běžných ultrazvukových inhalátorů nevyžadují dolévání vody. Vytvářejí velmi hustou jemnou mlžinu. Ze všech technologií dosahují nejvyšší účinnosti pro podávání léčiv proti kašli a astmatu. 
 • Parní inhalátory: Nej­starší, nejjednodušší a nejlevnější technologie. Obsahují topné tělísko, ze kterého se po ponoření do vody uvolňuje teplá pára. Velmi omezené možnosti inhalace léčiv a minerálních vod! Plní spíše funkci „obličejové sauny“ schopné čistit a hydratovat pleť. Vyšší spotřeba elektrické energie než ultrazvukové typy, někdy i vyšší než kompresorové.

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi inhalátorem a nebulizátorem?
"Nebulizátor" nebo také "nebulizér" je odborné pojmenování používané pro přístrojové inhalátory. "Nebulizovat" znamená "rozprašovat" - elektrické inhalátory skutečně léčebnou tekutinu rozprašují. Inhalaci pomocí takového přístroje se pak někdy říká "nebulizace".
Mohu do inhalovaného roztoku přidávat éterické oleje?
Raději to nedělejte. Jednak některé typy inhalátorů se mohou olejem poškodit, jednak esence mohou dráždit dýchací cesty astmatiků (přivodit záchvat) i malých dětí.
Musí se k inhalacím používat jenom Vincentka, nebo můžeme používat i jinou minerálku, případně vodu z vodovodu?
Vincentka je oblíbená hlavně pro svůj osvědčený léčivý účinek, ale jako náhradní řešení vám poslouží jiná čistá minerální voda (nejlépe alkalické kyselky jako Bílinská kyselka, ale lze použít i jiné), fyziologický roztok (lze koupit v lékárně), případně i podomácku vyrobená slaná voda (9 gramů kuchyňské soli rozpuštěné v 1 litru obyčejné vody). Voda z vodovodu ani destilovaná voda není pro dýchací cesty vhodná.
Na co nám bude inhalátor, když už máme zvlhčovač vzduchu?
Tyto dva přístroje mají pouze málo společného, i když mohou používat podobnou technologii. Zatímco zvlhčovač se používá pouze jako řešení příliš suchého vzduchu v místnosti, inhalátor slouží někdy i celoročně jako příjemný způsob dávkování léků a jako prevence respiračních chorob. Pokud doma míváte suchý vzduch a zároveň někdo z rodiny má potíže s dýchacími cestami (astma, časté infekce apod.), je určitě vhodné mít k dispozici oba přístroje.
Od naší alergoložky jsme na astma dostali takový ten ruční inhalátor – „foukátko“. Měli by jsme používat ještě i elektrický inhalátor?
Většina elektrických inhalátorů funguje účinněji než ruční typy. Lék se díky nim dostane hlouběji do dýchacích cest. Navíc tyto přístroje mohou používat i další členové rodiny k inhalaci minerální vody. V případě, že lék, který vám lékařka na astma předepsala, je možné používat i prostřednictvím elektrického inhalátoru, pak můžete tento přístroj využívat jako hlavní způsob dávkování léku a ruční dávkovač si nechat do zálohy (např. na cesty). Doporučujeme tedy konzultaci s vaší lékařkou.
Slyšela jsem, že na inhalátory přispívá zdravotní pojišťovna. Je to pravda? Jak mám postupovat, aby nám přístroj proplatila?
Ano, týká se to zejména léčby astmatu. Každá pojišťovna však může mít trochu jiné podmínky. Postup je zhruba následující:
 1. Pokud vám lékař inhalátor doporučuje, předepíše vám konkrétní model (výběr je omezený) a vypíše vám poukaz pro pojišťovnu.
 2. Revizní lékař pojišťovny vaši žádost posoudí, a pokud ji shledá jako odůvodněnou, pojišťovna vám poukaz schválí a vy si na jeho základě inhalátor objednáte u prodejce, který má s vaší pojišťovnou smlouvu.
O podrobnostech se prosím informujte u své zdravotní pojišťovny. Pokud přístroj opravdu potřebujete, určitě se do něj vyplatí investovat bez ohledu na ochotu vaší pojišťovny.

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Rychlé dodání. Přestože celá sada nebyla skladem a byla dostupná až za 2 týdny, byla přednostně dodána alespoň část sady, kterou jsme mohli velmi rychle použít.“
Ověřený zákazník před 4 dny
 • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 6 dny
„Určitě všem doporučuji!!!“
 • Určitě musím vyzdvihnout ochotu zaměstnanců!!! Ve všem mi poradili a byli velice příjemní a milí.
Ověřený zákazník před 6 dny