úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na plísně > Recenze: Nosní sprej pro alergiky Stérimar Mn

Recenze: Nosní sprej pro alergiky Stérimar Mn

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky či léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1450 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

8190 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky

Pyžamová sada pro ekzematiky

zabraňuje škrábání, 100% orga­nická bavlna. Speciální střihy ...

výhodná sada
519 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
  3. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží

V poslední době roste obliba roztoků mořské vody používaných k hygieně nosních dutin a jejich uvolňování. Jsou opravdu užitečné při alergické rýmě? Zaměříme se na jednoho konkrétního zástupce, který byl vyvinut přímo pro potřeby alergiků – Stérimar Mn.

Pro koho je určen

I když téměř všechny „mořské vody ve spreji“ mohou být užitečné pro alergiky, Stérimar Mn se vysloveně specializuje na alergickou rýmu, a to jak tu celoroční (alergie na roztoče nebo zvířata) i tu sezonní (alergie na pyly či plísně). Přípravek je určen alergikům z řad dětí i dospělých. Je bezpečný i pro kojence.

Jak funguje

Stérimar Mn je tzv. izotonický (fyziologický) roztok, což znamená, že koncentrace solí v něm odpovídá koncentraci solí v buňkách lidského těla. V kontaktu s nosní sliznicí neštípe ani nepálí.

Hlavní funkce tohoto druhu roztoků mořských vod:
  • čištění nosní sliznice od přebytečného hlenu, alergenů, prachu nebo bakterií
  • zmenšuje otok sliznice a tím zlepšuje průchodnost nosu
  • pomáhá obnovovat a udržovat přirozený ochranný vlhký film na sliznici, který bývá zvláště u alergiků poškozen

Mořská voda obohacená manganem navíc pomáhá zmírňovat zánětlivou reakci nosní sliznice na alergeny. Mangan totiž potlačuje vylučování histaminu, který je v nose odpovědný za alergickou reakci. Má také silné antioxidační vlastnosti, díky čemuž se podílí na ochraně buněk.

Antialergický účinek Stérimaru Mn však nemusí být stejně výrazný jako u protialergických léčiv. Stérimar není lék, ale léčbu podporuje. Je možné jej s protialergickými léčivy (tablety, nosní spreje apod.) bezpečně kombinovat. Při nutnosti léčby kortikoidy může pomoci mírnit alergické příznaky do doby, než kortikoidy zaberou.

Jak se používá

Do každé nosní dírky se 2krát až 4krát denně provede jedno vstříknutí. Roztok se dle návodu užívá 10 až 15 dní.

Balení a cena

Stérimar Mn je k dostání v kamenných i internetových lékárnách v 50mililitrovém balení – což odpovídá zhruba 150 dávkám. Na internetu je k sehnání za cenu od cca 170 Kč do 212 Kč. Pojišťovna na tento přípravek nepřispívá.

Původ a složení

Produkt vyrábí francouzská firma Sofibel – Laboratoires Fumouze. Mořská voda je čerpána ze zátoky Saint-Michel v Atlantském oceánu a je na požadovaný poměr naředěna čištěnou vodou. Mangan je v roztoku rozpuštěn ve formě mohohydrátu síranu manganatého. Neobsahuje žádné konzervační látky. Hnacím plynem je dusík. Distributorem pro Českou republiku je společnost Merck.

Klady

Mořská voda upravená speciálně pro potřeby alergiků je určitě velké plus a správný obchodní tah. Konkurence nabízí pouze hypertonické (koncentrovanější) roztoky bez dalších přísad. Izotonické roztoky typu mořské vody Stérimar jsou velice dobře snášeny. V praxi to znamená, že většinou neštípají ani při aplikaci na velmi podrážděnou nosní sliznici. Pocit v nosu čerstvě ošetřeném Stérimarem je velmi příjemný, nadechování nosem je snazší. Složky přípravku nepůsobí rušivě v nose ani v ústech.

Lahvička i aplikátor (tryska) působí kvalitním dojmem.Trysku lze velmi jednoduše sejmout a opláchnout po každém použití. Ochranný klobouček drží i po mnohonásobném sejmutí a znovunasazení. Nechybí česká etiketa na krabičce i lahvičce. Balení nedávno prošlo změnou designu.

Zápory

Lahvička Stérimaru Mn stojí v kamenné lékárně kolem dvou set korun, čímž se řadí mezi dražší mořské vody na našem trhu. Je však třeba uznat, že srovnatelní konkurenti neobsahují žádné další účinné látky, jako je právě mangan. Malé minus od nás produkt dostává i za nejasnosti v doporučené době používání uvedené na obale. Výrobce doporučuje produkt užívat 10–15 dnů, což může být dostatečné při sezonní pylové rýmě. Ovšem lidem s celoroční alergickou rýmou chybí informace, zda je možné přípravek užívat i dlouhodoběji.

Alternativy

Výrobky značky Stérimar existují ještě v dalších variantách, které však primárně slouží k jiným účelům než řešení alergické rýmy. Při silném otoku v nose (zhoršené průchodnosti) je možné sáhnout i po hypertonickém Stérimaru Cu s přídavkem mědi, která působí antibakteriálně, čímž pomáhá zejména při běžných infekčních rýmách. V roce 2011 firma uvedla variantu Stérimar bébé, která je díky speciální trysce vhodná pro nejmenší děti.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Stérimar Mn může být bezpečnou náhradou některých protialergických léků, zejména těch určených k nosní aplikaci. Roztoky mořské vody navíc nejsou, narozdíl od některých léčivých nosních přípravků, návykové. Při silných alergických problémech však tento produkt nemusí být dostatečným řešením.
S klidným svědomím doporučujeme k vyzkoušení.

Máte s tímto produktem zkušenosti? Pomáhá vám? Napište nám na redakce(at)pro­alergiky.cz.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*E-mail: Nikde ho nezobrazujeme
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top Produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek – atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

Související články
Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce...

Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu
Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu

Plísně v domě či přímo v bytě jsou nevítaným a zákeřným návštěvníkem, a to nejen u...

Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika

Má smysl pořizovat čističku vzduchu, když je nejvíce pylu stejně venku? Existují...

Co dokáže neléčená alergie?
Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se...

Pylové zpravodajství

od 12.9. 2017

Dominantní alergeny:

ambrozie, pelyněk, merlíkovité, chmel, jitrocel, trávy, kopřivovité

Sponzor sekce

Celé zpravodajství