Infolinka 541 212 450Alergie na cizího psa

Otázka:

Jsem alergik a nejvíce na psy a kočky - doma máme pejska maltézáčka (bála jsem se) ale alergie na ni se naštěstí nedostavila a nemám při konataktu s ní vůbec žádný problém. Nejhorší je když se dostanu do kontaktu s cizím psem (i z okruhu rodiny a přátel)mám problémy se zahleněním a dýcháním (jako by mne atakovala chřipka) Teď mám velký problém v práci, vedoucí si vodí do kanceláře psa (vánoční dárek), který se sem tam i vyčůrá na koberec :-( a já již mám přes měsíc příznaky chřipky...přestože užívám Zyrtex problémy přetrvávají. Kdybych něco naznačila, asi tušíte, kdo by zůstal, snažím se alespoň uklízet kolem svého místa a větrat, ale... :-(

Tazatel:

Marie

Odpověd:

Dobrý den, Marie,

to, že na alergik na různé psy reaguje s různou intenzitou, je vcelku běžný jev. Záleží na pohlaví zvířete, hygieně, potravě a dalších faktorech.

Kromě užívání protialergických léků (zkuste jinou účinnou látku, pokud Vám tato nezabírá) máte ještě další možnosti, jak se s psími alergeny v kanceláři vypořádávat:

  1. Alergenová vakcinace: Poraďte se se svým alergologem, jestli byste nebyla vhodný adept na alergenové vakcíny proti alergii na psa. Tato léčba sice trvá několik let, ale úspěšnost je vcelku vysoká.
  2. Odstraňování alergenů ze vzduchu: Pouvažujte o pořízení čističky vzduchu nebo alespoň spreje proti vzdušným alergenům. Další rady najdete v sekci Alergie na psy.
  3. Komunikace: Pokud je Váš šéf jakž takž inteligentní člověk, neměl by pro něj být problém pochopit, jak se cítí alergik, který je vystavován alergenům. Zkuste se mu svěřit se svým problémem - bez stížností a nátlaku. Třeba budete překvapena. A nemusíte ani mluvit o své alergii. Můžete to podat tak, že přítomnost psa v kanceláři snižuje Vaše soustředění a že nevíte, jak to řešit.

Držíme palce!

Michal, ProAlergiky.cz

P. S.: Nevím, jestli jste správně porozuměla principu této služby. Odpovědi v této poradně jsou vždy veřejné, aby si je mohli přečíst ostatní čtenáři. Neodpovídáme soukromě e-mailem. Vaši e-mailovou adresu jsem z textu dotazu odstranil.