Infolinka 541 212 450Toxiny v pracích prostředcích

Otázka:

Říkáte, že toxiny obsažené v pracích prostředcích (a potažmo benzen, styren a formaldehyd různých osvěžovačů vzduchu) většina popoluace snáší a na těch pár citlivých nikdo nebude brát zřetel. Takovou odpověď bych spíše čekala od zástupce chemické firmy, než od lékaře-alergologa. Musím připomenout, že škodliviny pronikají do plic, jater i ledvin všech lidí bez rozdílu, jen senzitivci jsou (často velmi naléhavě) svým organismem varováni. Doporučovat člověku, aby léky (tedy další chemií) přinutil své tělo akceptovat celý tento chemický koktejl, to je asi jako radit nekuřákovi polykat prášky otupující čich vůči nikotinu - vždyť přece většina lidí kouří a tak je to tedy normální.... Ti, co doposud alergici nejsou, se v prostředí tolerantním ke škodlivinám mohou brzo alergiky stát. A pokud se s tím začne něco dělat až tehdy, kdy to bude vadit všem, tak to bude pozdě. Jinak nic ve zlém a ještě jednou díky za odpověď.

Tazatel:

Ola Hájková

Odpověd:

Dobrý den, paní Hájková,

pravděpodobně reagujete na nějaký článek nebo starší dotaz z této poradny. Bohužel náš informační portál je zaměřen na boj s alergeny, nikoli na boj s toxiny. S Vaším problémem Vám tudíž nejsme schopni příliš pomoci.

Snad jen... Pokud se obáváte toxicity pracích prostředků, dávejte přednost ekologickým pracím prostředkům. Pokud Vám vadí toxiny ve vzduchu, pořiďte si čističku vzduchu.

Hodně štěstí,

Michal, ProAlergiky.cz