Infolinka 541 212 450Vyrážka na nohách - každý rok ve stejnou dobu

Otázka:

Dobrý den chtěla bych poradit. Každý rok na začátku března mě začíná svědit vnitřní strana stehen a lýtka. Dřív jsem měla asi i vyrážku ale spíš jsem si to vždy jen rozškrábala. Poslední dva roky se hlídám. Myslíte že by to mohla být alergie, když se to opakuje každý rok ve stejnou dobu? Doktor mi vždy dával nějaký mastičky, ale moc nezabíraly. Zjistila jsem, ale že když si vezmu zyrtec tak to přejde (mám ho kvůli alergii na postřik proti mandelinkám, takže mi plato vydrží opravdu dlouho) Jen nevím jestli to opravdu zabírá, nebo to je jen placebo. Moc děkuji za radu. Beutelová

Tazatel:

Ludmila Beutelová

Odpověd:

Dobrý den, paní Beutelová,

Vaše vyrážka skutečně může souviset s nějakou sezonní alergií, například na pyly. Může jít o nějakou kopřivku nebo slabý ekzém. Obojí svědí. A právě protialergické léky typu Zyrtec toto svědění potlačují a mírní alergické reakce.

Berte prosím mou odpověď jako orientační, protože bez vyšetření lékařem je těžké dělat jakékoli diagnostické závěry. Zkuste požádat svého praktického lékaře, aby Vás odeslal k vyšetření na alergologii, kde pomocí jednoduchých testů mohou alergický původ Vaší vyrážky potvrdit nebo vyvrátit.

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz