Infolinka 541 212 450Rýma a kýchání při blížícím se dešti

Otázka:

Dobrý den, narazil jsem na dotaz zde na foru ohledne alergie na zmenu teplot. Pan popisoval vicemene to same, co se deje me, jen u me je ryma a kychani vzdy kdyz ma, v obdobi cca cerven az zari, prset. Staci kdyz je destovy mrak pouze v blizkosti mista kde jsem a reaguji prisernou rymou. Leky na alergii jsem zkusil temer vsechny dostupne (zodac, zyrtec, xyzal, claritine atd) a nikdy nepomohli. Co zabere je obcas nosni sprej alergodil, ale ten musim spotrebovat temer cely. Chci se zeptat, jestli existuje nekdo s podobnym problemem a pokud vas napada, jake reseni jeste zkusit? Diky

Tazatel:

Jan kopic

Odpověd:

Dobrý den, pane Kopici,

s podobným příběhem jsme se zatím nesetkali. Můžeme se tedy jen dohadovat, co může být příčinou vaší rýmy. Osobně si nemyslím, že by mohla být přímým důsledkem blížícího se dešťového mraku. Spíše odhaduji, že změna počasí ve vzduchu zvýší koncentraci něčeho, na co jste přecitlivělý. Je například známo, že před deštěm nebo bouřkou, kdy se zesiluje a prudce mění proudění větru, se více víří prach, pyly a spory plísní. To může být při pobytu venku problém.

Pokud jste tedy dosud neabsolvoval vyšetření na alergologii, měla by to být vaše první zastávka. Abyste mohl zaujmout preventivní kroky, je potřeba znát, co spouští vaše potíže, tedy co je tím vaším alergenem. 

Jak se vyhýbat pylům

Jak se vyhýbat plísním

Alergolog je také ideální osoba, která vám může doporučit vhodný lék na alergii (antihistaminikum). Je běžné, že některá účinná látka u některých pacientů nevyhovuje. Nicméně nabídka antihistaminik je velmi široká a velká část moderních variant je vázána na lékařský předpis. 

Držíme vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz