Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Alergie na starý dům

Dobrý den! Musím předeslat, že si nejsem vůbec jistá, zda se u mě jedná přímo o alergii, ale příznaky tomu nasvědčují, tak snad mi tedy někdo, kdo zde má s alergiemi víc zkušeností, poradí. Asi dvakrát do měsíce jezdím na pár dní do jednoho velmi starého domu, kde se mi vždy zhruba po jednom dni pobytu velmi pozvolně spustí taková nepříjemná vodnatá rýma a opakovaně pšíkám (zajímavé je, že někdy pšíkám více, někdy skoro vůbec) a kapesník mám prakticky pořád u nosu. Když zkouším všechno vysmrkat, jenom se to zhorší, rýma neubývá a sliznice v nose nejspíš oteče, čili nemůžu dýchat jinak než pusou; podotýkám, že ta rýma je čirá asi jako sliny. Jiný příznak (např. vyrážka, bolesti hlavy, ospalost) u sebe nepozoruju, jen tuhle nepříjemnou rýmu - někdy mi lehce slzely oči, ale netrvalo to dlouho a neděje se to pokaždé. Rýma zvláště neustává ani na zahradě u onoho domu a když potom jedu domů, smrkám v podstatě ještě celou cestu. Vzhledem k tomu, že jsem se s alergiemi nikdy neléčila, nikdy jsem neměla problém se zvířecí srstí, pyly, roztoči, prachem a vyrostla jsem na venkově, si neumím dát dohromady, na co bych v tom domě mohla být alergická, je to pro mě prostě úplně nový zdravotní problém a nikde jinde tuhle otravnou rýmu nemám. Dům je v poměrně suchém prostředí a ve vyšší nadmořské výšce, tak bych snad vyloučila i plísně, těžko říct, nemám k tomu odborné znalosti. V domě se vyskytovaly a možná ještě vyskytují myši a taky je tam uskladněno seno. Ale já na seno nikdy alergická nebyla. Celkově je ten dům v poměrně špatném stavu (pavučiny, špína, zatuchlina ve vzduchu), s tím ale nemůžu nic udělat, jezdím tam jen na návštěvu. Rovněž mě celkem udivuje, že ta rýma se u mě neobjevuje hned, ale s odstupem jednoho dne, co tam jsem. První den se prostě nic neděje a je mi dobře. A další den večer to začne... Musím taky přidat, že jsem si koupila v lékárně Loratadine (přípravek na alergickou rýmu bez předpisu), ale v podstatě se vůbec nic při jeho užívání (jedna tableta denně) nezměnilo. Rýmu jsem měla pořád, možná jen pšíkání lehce ustalo. Ale dohromady to jsou vyhozené peníze. Svoje dotazy tedy shrnu takto: Věděl by zde někdo, na co mohu mít v domě staršího data alergii, když ne na zvířata, seno, prach atd., které mi nikde jinde problém nedělají? A dále, zda mi nemůže občasný pobyt v tomto domě přivodit nějaké trvalejší dýchací nebo jiné potíže, když se budu opakovaně sem tam vystavovat tomu neznámému alergenu? Nebo se mám pobytu v tom domě vyhýbat? Popřípadě - jaký lék bez předpisu by mi na tuto (s největší pravděpodobností alergickou) rýmu mohl zabrat, když Loratadine selhal? Děkuji za každou drobnou radu, nápad i doplnění mojí "alergické" neznalosti. Šárka, 21 let

Šárka

Odpověď

Dobrý den, Šárko,

příznaky, které popisujete, skutečně mohou patřit alergické rýmě. Jenže najít příčinu, tedy alergen, který Vaši reakci provokuje, je někdy velmi těžké. Možná Vaše problémy nezpůsobuje ten dům samotný, ale prostředí, ve kterém stojí.

To, že jste doposud na nic alergická nebyla, bohužel nic neznamená. Alergie se může objevit kdykoli během života. Rozhodně doporučuji požádat praktického lékaře, aby Vás poslal na alergologii. Připravte si odpovědi na tyto otázky:

  • Objevuje se Vaše rýma jen v určitých měsících v roce? Kterých?
  • Žije/žilo v tomto domě nějaké zvíře, které u Vás doma nemáte?
  • Jsou Vaše příznaky stejné po celý den, nebo jsou nejsilnější po probuzení?
  • Konzumujete v tom domě něco, co doma nekonzumujete?
  • Jaká je v tom domě teplota/vlhkost ve srovnání s Vaší domácností?

Takovéto a další otázky pohohou zúžit výběr alergenů, které by mohly být příčinou Vašich potíží. Na vybrané alergeny Vás pak bude moci lékař otestovat.

Antihistaminikum nemusí při silné alergické rýmě zabrat okamžitě. I to Vám pomůže lékař vyřešit - může Vám předepsat nějaké modernější léky.

Pokud jsou Vaše příznaky skutečně alergického charakteru, pak by se opravdu mohly při Vašem opakovaném vystavování onomu neznámému alergenu časem zhoršovat, například do podoby astmatu.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • 1A
Ověřený zákazník před 2 dny
„Rychlost“
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 10 dny