Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Obava z užívání léku Seretide

Dobrý den,velice se omlouvám,že Vás obtěžuji,ale po pravdě kdybych se nezeptala tak bych si to vyčítala a pořád bych nad tím přemýšlela.Léčím se se středně těžkým astmatem,užívám Seretide Diskus 50/250 a Zyrtec a mosní kapky Awamys a při velkých potížích mám brát Bertodual,ale ten jsem za ty tři roky co se léčím použila jen jednou. Dále užívám léky Seropram na panickou poruchu + agorafobii a při zrychleném tepu a bušení srdíčka jen někdy a v malých dávkách Vasocardin 50.Když jsem se začala léčit přiznávám,že jsem hodně chodila na internet a vyhledávala vše možné o této nemoci a o lécích,které my byly předepsány.Přihlásila jsem se na jednu stránku odkud my dodnes chodí různé odkazy a před nedávnem my přišel odkaz na článek,který má název "Léky proti astmatu mohou ohrozit pacienty".Nedalo my to a přečetla jsem si ho a doslova jsem se zhrozila,pokud se nebudete zlobit posílám Vám kus zkopírovaného článku - \\\"Experti prověřili údaje výrobců některých preventivních léků obsahujících účinné látky salmeterol a formoterol a měli rozhodnout, zda rizika spojená s jejich užíváním nejsou příliš vysoká. Komise potvrdila obavy o bezpečnost těchto látek k léčbě astmatu a doporučila zavedení varování pro přípravky obsahující formoterol. Salmeterol je obsažen v přípravcích Serevent a Advair (v České republice prodávaný pod názvem Seretide) od firmy GlaxoSmithKline (GSK). Formoterol je obsažen v přípravku Symbicort od společnosti AstraZeneca a v přípravku Foradil od firmy Novartis. Klinická studie firmy GSK prokázala, že ačkoli jsou její preparáty u velké většiny pacientů účinné a úspěšné, v některých případech může jejich aktivní složka salmeterol u nemocných paradoxně způsobit zhoršení astmatických potíží. Studie GSK během 28 týdnů zaznamenala také mírně zvýšený počet úmrtí (13) mezi 13 176 pacienty léčenými Sereventem. Riziko náhlého umrtí hrozí především u lidí trpících ischemickou poruchou srdeční či srdeční arytmií. Podle primáře Viktora Kašáka z České iniciativy pro astma jsou tyto léky nebezpečné jen pro lidi, kteří tyto látky užívají odděleně od takzvaných inhibičních kortikoidů, které riziku zabraňují.\\\" Protože lék Seretide beru,tak mě to hodně vyděsilo a leží my to v hlavě.Nemám prokázanou srdeční vadu.ale jak už jsem se zmiňovala mám zrychlený tep a také občas extrasystoly na tyto potíže jsem dřív brala betablokátory,teď jen při potížích a opravdu malé dávky,to je ten Vasocardin..Chci se Vás tedy zeptat jestli se člověk opravdu má těchto léků bát,nebo zda naopak nemusí.Nezlobte se,že je má otázka tak dlouhá,ale kdybych se nezeptala mrzelo by mne,že jsem to neudělala.Děkuji Michaela

Michaela P.

Odpověď

Dobrý den,

léku Seretide se určitě obávat nemusíte. Je to lék, který je na trhu již dlouhou dobu a kterým jsou léčeny desítky tisíc pacientů celosvětově. Pokud by se objevilo riziko při užívání tohoto léku, tak by naše odborná společnost o tom již dávno věděla.

Pokud bych se měla vyjádřit k větě společnosti GSK, že “aktivní složka salmeterol u nemocných paradoxně může způsobit zhoršení astmatických potíží”, tak tato obava se Vás netýká. Jak sama píšete, léčíte se již 3 roky a pokud by Vám měl lék Seretide zhoršovat astma, tak by se Vám hůře dýchalo a potřebovala byste často Berodual.

Další část článku, která Vás asi zneklidňuje je asi tato: “Studie GSK během 28 týdnů zaznamenala mírně zvýšený počet úmrtí mezi pacienty léčenými  Sereventem”. Toto riziko se Vás taky netýká, protože vy lék salmeterol používáte pouze v kombinaci s s kortikoidními léky (tj. preparát Seretide), které tomuto riziku zabraňují, jak poznamenal v článku prim. Kašák.

Doufám, že Vám odpověď pomohla.

 

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 11 dny