Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Rozšířující se kopřivka ráno a večer, oteklé oko a spodní ret.

Dobrý den. Od začátku léta mám kopřivku. Bylo podezření na potravinovou akergii ale zatím se nic nepotvrdilo. Testy byly dělány i na plísně ale také nic. Dnes v noci se mi však stalo že jsem ve 3 ráno měla úplně oteklé jedno oko a spodni ret. Kopřivka je stále a připadá mi že ji je čím dál tím víc. Jedná se o větší červené mapy a na některých místech vystoupne do podlitin či puchýřků. Občas opravdu dost svědí. Objevuje se ráno a k večeru a přijde mi že jí dělá lépe teplo. Nevím si už rady z čeho by to mohlo být. Napadaji mě třeba roztoči. Při podání potraviny by přece byla taková alergická reakce dřív a ne až v noci. Zajímá mě Váš názor na alergii. P.s. Mám cukrovku a bezlepkouvou dietu a všechno si přísně hlídám. Předem děkuji za reakci

Tereza Musilová

Odpověď

Dobrý den,

otázka příčin kopřivky je složitější a určitě je vedle testů důležitá i anamnéza - tedy rozbor potíží lékaře s pacientem.

Jde-li o vznik jakoby kopřivkových, svědivých pupenů, může jít opravdu o alergickou kopřivku.

Doporučuji požádat o provedení sedimentace, krevního obrazu, základních biochemických a imunologických parametrů.

Je potřeba vyloučit probíhající zánět v těle - tedy vyšetření zubní s panoramatickým snímkem zubů, gynekologické a ORL (nosní-krční-ušní) s požadavkem, aby vyloučily fokus (tedy místo, kde může být skrytá infekce).

Alergická reakce na potraviny může nastoupit i v delším časovém odstupu  - až 12-24 hodin. Z tohoto důvodu je dobré si zapisovat stravu a potíže po dobu cca 1-2 týdnů. Můžete využít i tabulku pro evidenci stravy.

Je dobré vědět i o tzv. histaminové intoleranci.  Jedná se o potravinovou nesnášenlivost, která vzniká kvůli nedostatku enzymu diaminooxidázy (DAO). Jedinci trpící touto enzymovou nedostatečností musí omezit či vyloučit potraviny s vysokým obsahem histaminu. Při podezření na tuto nesnášenlivost byste měla omezit rybí konzervy, tvrdé sýry, trvanlivé salámy, čokoládu, víno, pivo, kysané zelí a všechny výrobky obsahující droždí.    

Samozřejmostí by pak mělo být užívání léků proti alergii.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • rychlé vyřízení objednávky
Ověřený zákazník včera
„Skvělá domluva, rychlé doručení“
Ověřený zákazník včera
  • rychlost
  • ceny
Ověřený zákazník včera