Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Puchýřky na jazyku po jídle přetrvávající 2 až 3 dny. Nemůžu přijít na jejich zdroj?

DOBRÝ DEN, MÁM PROBLÉMY S HRBOLKY/PUCHÝŘKY NA JAZYKU PO JÍDLE. ALERGOLOG. VYŠETŘENÍ NIC NEPROKÁZALO. DOKÁZAL BY MI NĚKDO ODPOVĚDĚT, JAKÉ TRÁVÍCÍ ENZYMY BY MOHLY CHYBĚT MÉMU TĚLU PO NESPECIFIKOVANÉM ZÁNĚTU STŘEV, KTERÝ JE SICE VYLÉČEN, ALE EVIDENTNĚ NESNÁŠÍM JISTÉ POTRAVINY, ALE NEMŮŽU ZJISTIT JAKÉ TO JSOU. JE TO ZAČAROVANÝ KRUH. NĚKDY PUCHÝŘKY NASKÁČÍ HNED PO JÍDLE, JINDY ZA PÁR HODIN. PAK 2 AŽ 3 DNY PŘETRVÁVAJÍ. I PŘES DLOUHODOBOU SNAHU NEMŮŽU PŘIJÍT NA TO, JAKÁ POTRAVINY TO SPOUŠTÍ. GASTRO ODD. NENÍ SCHOPNÉ MI NA TO ODPOVĚDĚT, ALERGOLOGIE NIC NEZJISTILA, ORL NEVÍ. DĚKUJI MOC.

simona tůmová

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že trpíte nebo jste trpěla na nespecifický střevní zánět. Pochopila jsem to správně? Mezi takovéto onemocnění se řadí například Crohnova nemoc či Ulcerózní kolitida a právě časté výsevy aftů v dutině ústní by mohly patřit mezi projevy tohoto onemcnění. V tom případě by Vám měla pomoci léčba na tato onemocnění.

Dále bych doporučovala i zubní vyšetření včetně panoramatického rentgenového snímku zubů k vyloučení skryté infekce - tato se také může projevovat tvorbou aftů.

Při podezření na nesnášenlivost/alergii na určité potraviny je nejúčinnější tzv. eliminačně expoziční test - podezřelou potravinu striktně vyřaďte na 3 týdny z jídelníčku a poté ji znovu zařaď te do stravy. Pokud dojde po vyřazení komkrétní potraviny z jídelníčku k ústupu potíží a po jejím zařazení se problémy opět vrátí, pak potravinu na delší dobu (minim. cca půl roku) vyřaďte z jídelníčku.

S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 6 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 12 dny