Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Přístroj na měření čistoty ovzduší

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,v době,kdy se vyvíjejí velice sofistikované přístroje pro ne vždy nejnutnější potřeby, jako různé hry apod.,zda se někomu nepodařilo vyvinout přístroj,který by byl schopen preventivně přispět ke zdraví a to tím,že by signalisoval stav čistoty ovzduší.Bydlím mezi výpadovkou na Plzeň a výpadovkou na Karlovy Vary,v okolí je několik domů,kde používají k topení dle zápachu zřejmě co jim zrovna přijde pod ruku,takže situace znečištění ovzduší se poměrně často mění.Zejména,pokud je vzduch studený,není znečištění tolik cítit - nicméně to pocítím po návratu: dopad na zdraví není zrovna příznivý: když si jdu zaběhat,po návratu mne pálí na plicích a je mi nevolno.Proto bych uvítal přístroj,který by mi byl schopen podat informaci,na základě které bych se mohl hned jednoduše rozhodnout,zda jít sportovat či raději běhání odložit až bude situace příznivější,nebo kdy je vhodné větrat a kdy raději mít okna zavřená. Anebo opačně,kdy celou neděli dřepím v uzavřené místnosti se zavřenými okny a puštěnou čističkou vzduchu a teprve dodatečně zjišťuju,že celou neděli byl vzduch výjimečně čistý a bylo by bývalo vhodné si zaběhat a vyvětrat. Proto bych se chtěl zeptat,zda se do budoucna uvažuje o vývoji a následném prodeji takovýchto přístrojů.

Tomáš Tupý

Odpověď

Dobrý den, pane Tupý, 

zřejmě máte na mysli nějaký přístroj do domácnosti, který by vás informoval o aktuální kvalitě ovzduší. Produkty tohoto typu by měly být dostupné. Slouží k měření stavu vzduchu v interiéru a podrobné výsledky se zobrazují na připojeném mobilním telefonu. 

Solidními senzory kvality vzduchu, schopnými sledovat pevné i plynné nečistoty, jsou vybaveny některé čističky vzduchu. Jejich hlavní přínos je v tom, že se detekované nečistoty rovnou snaží ze vzduchu odstranit. Je určitě dobře, že čističku používáte a aspoň doma svým dýchacím cestám dopřejete čištější vzduch. Ve vaší lokalitě to má evidentně smysl. 

A pak je tady otázka měření znečištění venkovního vzduchu. Bylo by fajn mít za oknem kromě teploměru i nějaký měřič znečištění vzduchu. Takový přístroj pro domácí použití však neznáme. V tomto případě však určitě můžete využívat data z nejbližší meteorologické stanice. Jejich seznam včetně aktuálních dat najdete na stránce ČHMÚ. Tyto stanice sledují právě zejména smogové plyny a mikroprach. 

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • skvělá cena
  • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník včera
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 12 dny