Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Dlouhodobě ucpaný nos bez prokázané alergie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co mám dělat. Už 4 roky trpím ucpaným nosem. Někdy méně a jen v noci, to už beru jako normální stav, ale někdy se mi to zhorší tak, že nemohu vůbec dýchat nosem a hlavně v noci je to dost nepříjemné. Takže když je to opravdu nesnesitelné musím si ulevit nosníma kapkama. A jelikož např. Quixx se solí mi ještě víc nos ucpe, tak musím klasiku jako např. Olynth atd. Ti jediný mi od toho pomůžou a uleví. Ale problém to neřeší. První dva roky jsem chodila na ORL do nemocnice, kde pani doktorka nic neviděla, ale zkusili jsme dlouhodobě brát nosní kapky na alergii plus k tomu i prášky a nic. Pak jsem přešla k nám na polikliniku k doktorce a u ní jsme zkusili rok brát, jiné nosní kapky pro alergiky i proplachovani vincentkou a zase nic. Byla jsem i na alergologii a nemám vůbec na nic alergii. A tak jsem si dala rok pauzu a uvidim, jak se to bude chovat. Přišla jsem na to, že se mi ten nos ucpe vlivem teplejšího vzduchu. Nebo spíše teploty v těle. Myslíte, že je možné, že bych mohla mít nějak špatnou termoregulaci těla a tím by se to stávalo? Léčím se se štítnou žlázou. Kam bych případně s tím nosem měla zajít? Doktorka na ORL už mi ani nemohla jak pomoci. Děkuji předem za odpověď.

Barbora

Odpověď

Dobrý den, Barboro,

možných příčin vašeho problému je mnoho a bohužel tu správnou může odhalit jedině lékař osobním vyšetřením. Nepíšete, ve kterých obdobích roku problémem ucpaného nosu trpíte. Existuje například takzvaná chladová alergie, která se může projevovat i ucpáváním nosu při vdechování studeného vzduchu, tudíž svého "majitele" trápí hlavně v zimě.

Vzácně se objevuje i opačný problém – alergie na teplo. Projevuje se nejčastěji kopřivkou, ale teoreticky nelze vyloučit ani reakci dýchacích cest. Kdyby se vás však tento problém týkal, pravděpodobně by na něj zabraly protialergické léky, které jste na zkoušku užívala. 

Máte pravdu, že běžné nosní léky problém neřeší a navíc nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání. Jako úlevu od příznaků s možností dlouhodobého užívání můžete používat hypertonické nosní spreje s mořskou vodou. Určitě pokračujte v proplachování nosní dutiny konvičkou. Dbejte na to, aby roztok měl tělovou teplotu. 

Jiní odborní lékaři než ORL nebo alergologie ani nás nenapadají. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Spokojenost. Objednali jsme další.“
  • Rychle
  • Kvalitní zboží
Ověřený zákazník včera
  • Rychlé jednání i doručení.
Ověřený zákazník před 5 dny
„Rychlost dodání.“
Ověřený zákazník před 5 dny