Odpověď na dotaz

Kateřina Hamousková:

Dobrý den,

můj syn, který má 6 let, je od 3 let léčen na alergologii, kam byl odeslán pro častý kašel a opakované záněty průdušek, oba rodiče pylový alergici. Do roka měl AE, který úplně vymizel a objevil se nyní po 4,5 letech na podzim.

Krev mu byla nabrána pouze v těch 3 letech, kdy mu vyšly vysoká čísla na různé alergie - pyly, trávy, roztoči, na roztoče byl i roztestován. Dále mu vyšla snížená protilátková a buněčná imunita, ostatní bohužel nevím. Trpí na opakované záněty průdušek, které probíhají, že z rýmy začne 2.den nonstop kašlat a večer už píská při výdechu a vrže a má nález na průduškách, většinou bez teploty, tudíž je týden léčen Ventolinem inhalačně, kdy je pak po týdnu bez nálezu.

Od 3 let je léčen Zyrtecem+Bronchovaxon, který vůbec nepomohl, záněty průdušek měl i po celou dobu léčby Br., od 4 let přidán k Zyrtecu Singulair+Ribomunyl a od 5-ti let Zyrtec,Singulair,Ribomunyl a přidán Flixotide 1 vdech ráno.

Nyní potém co bral 2x za sebou od října do března Ribomunyl, neměl zánět průdušek v zimě, neviděla jsem rozdíl mezi rokem, kdy ještě nebyl na inhalačních kortikoidech a kdy letos je. Vloni poté co skončila kůra v březnu, začal marodit v dubnu, včetně zánětu průdušek co 3 týdny. Letos začal marodit už v březnu i s nálezem na průduškách, kdy Flixotide vdechuje již 8.měsíc pravidelně. Takže mám pocit, že jediné, co zabírá je Rybomunil, ale jen po dobu, co ho bere, respektive od 2.měsíce, poté co kůra v březnu skončí začíná marodit opět naplno. Ve školce nevydržel nikdy déle jak 2 týdny v kuse. Jsem na mateřské, tudíž ho nechávám doma poctivě doléčit plus další dny navíc, na rekonvalescenci a najetí na normální režim. ATB měl naposledy před 14-ti měsíci.

Nikdy i když jsem o to žádala mu nebylo prováděno funkční vyšetření plic, myslím, že by problém nebyl, je klidný a u lékaře spolupracuje.

Proto přemýšlím o změně alergologa, nevím, jestli tato léčba někam vede.

Ráda bych znala váš názor, jak ho léčit, či jak mu jinak pomoci. A zda již není třeba po 3 letech třeba udělat další vyšetření krve nebo je to zbytečná zátěž?

Děkuji moc.

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

V 6 letech je dítě obvykle schopné při spirometrii dobře spolupracovat. Lze provést i vyšetření NO ve vydechovaném vzduchu, které nás informuje o přítomnosti alergického zánětu. Podle výsledků dechových testů a klinického stavu pacienta lze upravovat inhalační terapii. Inhalační protizánětlivá léčba je podle popisu potíží pro Vašeho syna vhodná, je otázkou velikost dávky (aby dostatečně zklidnila zánět v průduškách) a doby podávání (někdy se nevyhneme dlouhodobému podávání). Bez znalosti výsledků a bez klinického vyšetření Vašeho syna nelze více poradit, je třeba své obavy sdělit Vašemu alergologovi, zmínit i možnost opakování imunologického vyšetření.

MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  24.03.2012

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčování vzduchu – jak na to

Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...

Laryngitida u dětí
Laryngitida u dětí

Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se...

Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?
Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?

Jestli očekáváte článek o převratném objevu či výsledky studie, která by byla...

Poradna 1 318 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, lze v průběhu celého těhotenství užívat lék na alergii Daseleta? Děkuji za odpověď.

Zobrazit poradnu