úvod Proalergiky.cz > Poradna > Ekzém při střídání teplot

Odpověď na dotaz

Ekzém při střídání teplot

Jiří Jindra:

Dobrý den,je mi 14 let. Když mi byli 3 měsíce, měl jsem atopický exém. Ten za nedlouho vymizel(po starostlivé péči matky) a dlouhou dobu nic. V zimě na začátku roku 2011 se nemoc projevila znova. Vždy, když jsem vešel z chladu do horka a obráceně, tak mi zčervenala a zflekatěla kůže na obličeji, krku, břichu a rukách..Za cca 2 hodiny se to vždy uklidnilo,ale když jsem proces opakoval (přišel ze zimy do horka a opačně) tak jsem to mě znova. Za nedlouho vše kompletně vymizelo a já prožil bezstarostné léto 2011.. Tuto zimu (začátek roku 2012)se mi toto oběvilo znova,ale ve větší míře. Nejen když jsem přišel z horka do zimy a opačně,ale i při fyzické námaze (běh,jízda na kole,cvičení) a při psychické námaze(stres,rozčilení atd...)a k tomu se projevuje silnou,ale silnou svcědivostí.Mám fleky hlavně na rukách a nohách,občas i na krku,ale zase to vymizí do cca. 2 hodin,potom ale nesmím mít stres a pohyb,což je nemožné a mám to opět znova. Proto jsem šel v březnu na odběr krve a za měsíc paní doktorka konstatovala, že mám alergii na roztoče..Konstatovala také,že mám začínající astma,ale o atopickém exemu se moc nezminovala,nechala ho jaksi, stranou . Na osypání mi nasadila prášky Levoceirizin-ratiopharm 5mg, pravidelně 1 na noc. Ty nezabírali, tak jsem šli 25.6 na kontrolu a dala mi prášky Azomyr 5mg, také 1 na noc a při potížích Dithiaden. Tyto prášky beru asi týden, ale také nezabírají a mám strach, že nezaberou stejně, jako ty před nimi. Matka mi ještě před týdnem koupila mast A-DHERMA. Také vůbec zádné zlepšení. Ted,když svítí sluníčko,tak na něj ani nemůžu,nebot když na něm chvíli jsem, tak se zpotím a osypu se a žádný prášek na zklidnění kůže nepomůže. Co mám udělat aby to už zmizelo ?? Napadá mě hlavně koupit novou matraci, protože ta moje je už hodně stará, koupit speciální protiroztočové povlaky na polštář, deku a matraci, téměř každý den vysávat prach a sundat záclovy, dát pryč koberce. Je všechno nutné ?? Ještě mě napadla koupit mastičku s obsahem minerálních solí z mrtvého moře.Slyšel jsem, že má pozitivní účinky. Děkuji za rady.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den, pokud jsem to dobře pochopila, vaše potíže se objevují hlavně v zimním období. V tomto období trávíme více času ve vnitřních prostorách, proto může být náš kontakt s alergeny větší. Taky je potřeba uvažovat o tzv. chladové alergii, případně o kombinaci obou onemocnění. Prokázaly krevní testy ještě nějaký jiný problém? Absolovoval jste i imunologické testy? Většinou léčba léky proti alergii je alespoň částečně úspěšná. V současnosti je na trhu vícero druhů léků proti alergii, někdy je potřeba vyzkoušet několik typů léků proti alergii, než se najde ten správný.


Co se týká protiroztočových opatření - pokud koupíte protiroztočové povlaky, nemusíte kupovat novou matraci nebo lůžkoviny. Povlaky jsou nejdůležitějším opatřením při roztočové alergii, protože člověk tráví v posteli hodně času, navíc tam mají roztoči ideální podmínky. Dále je nutné mít dobrý vysavač, který nejen, že má výbornou filtraci, ale také musí mít vzduchotěsnou konstrukci, aby prach, který vysajete se nedostal zpět do vzduchu. Pokud si nejste s opatřeními jistý, zavolejte na 602 813 222, kde Vám poradí.


S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  08.07.2012

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčování vzduchu – jak na to

Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...

Poradna 1 326 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, na začátek bych chtěla říct že mi je 13 let a jsem alergik (na mléko, pyl, prach) a astmatik... Už delší dobu nemůžu vystát teplo a...

Zobrazit poradnu