úvod Proalergiky.cz > Poradna > Obava z užívání léku Seretide

Odpověď na dotaz

Obava z užívání léku Seretide

Michaela P.:

Dobrý den,velice se omlouvám,že Vás obtěžuji,ale po pravdě kdybych se nezeptala tak bych si to vyčítala a pořád bych nad tím přemýšlela.Léčím se se středně těžkým astmatem,užívám Seretide Diskus 50/250 a Zyrtec a mosní kapky Awamys a při velkých potížích mám brát Bertodual,ale ten jsem za ty tři roky co se léčím použila jen jednou. Dále užívám léky Seropram na panickou poruchu + agorafobii a při zrychleném tepu a bušení srdíčka jen někdy a v malých dávkách Vasocardin 50.Když jsem se začala léčit přiznávám,že jsem hodně chodila na internet a vyhledávala vše možné o této nemoci a o lécích,které my byly předepsány.Přihlásila jsem se na jednu stránku odkud my dodnes chodí různé odkazy a před nedávnem my přišel odkaz na článek,který má název "Léky proti astmatu mohou ohrozit pacienty".Nedalo my to a přečetla jsem si ho a doslova jsem se zhrozila,pokud se nebudete zlobit posílám Vám kus zkopírovaného článku - \\\"Experti prověřili údaje výrobců některých preventivních léků obsahujících účinné látky salmeterol a formoterol a měli rozhodnout, zda rizika spojená s jejich užíváním nejsou příliš vysoká. Komise potvrdila obavy o bezpečnost těchto látek k léčbě astmatu a doporučila zavedení varování pro přípravky obsahující formoterol.

Salmeterol je obsažen v přípravcích Serevent a Advair (v České republice prodávaný pod názvem Seretide) od firmy GlaxoSmithKline (GSK). Formoterol je obsažen v přípravku Symbicort od společnosti AstraZeneca a v přípravku Foradil od firmy Novartis. Klinická studie firmy GSK prokázala, že ačkoli jsou její preparáty u velké většiny pacientů účinné a úspěšné, v některých případech může jejich aktivní složka salmeterol u nemocných paradoxně způsobit zhoršení astmatických potíží. Studie GSK během 28 týdnů zaznamenala také mírně zvýšený počet úmrtí (13) mezi 13 176 pacienty léčenými Sereventem. Riziko náhlého umrtí hrozí především u lidí trpících ischemickou poruchou srdeční či srdeční arytmií. Podle primáře Viktora Kašáka z České iniciativy pro astma jsou tyto léky nebezpečné jen pro lidi, kteří tyto látky užívají odděleně od takzvaných inhibičních kortikoidů, které riziku zabraňují.\\\" Protože lék Seretide beru,tak mě to hodně vyděsilo a leží my to v hlavě.Nemám prokázanou srdeční vadu.ale jak už jsem se zmiňovala mám zrychlený tep a také občas extrasystoly na tyto potíže jsem dřív brala betablokátory,teď jen při potížích a opravdu malé dávky,to je ten Vasocardin..Chci se Vás tedy zeptat jestli se člověk opravdu má těchto léků bát,nebo zda naopak nemusí.Nezlobte se,že je má otázka tak dlouhá,ale kdybych se nezeptala mrzelo by mne,že jsem to neudělala.Děkuji Michaela

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


léku Seretide se určitě obávat nemusíte. Je to lék, který je na trhu již dlouhou dobu a kterým jsou léčeny desítky tisíc pacientů celosvětově. Pokud by se objevilo riziko při užívání tohoto léku, tak by naše odborná společnost o tom již dávno věděla.


Pokud bych se měla vyjádřit k větě společnosti GSK, že “aktivní složka salmeterol u nemocných paradoxně může způsobit zhoršení astmatických potíží”, tak tato obava se Vás netýká. Jak sama píšete, léčíte se již 3 roky a pokud by Vám měl lék Seretide zhoršovat astma, tak by se Vám hůře dýchalo a potřebovala byste často Berodual.


Další část článku, která Vás asi zneklidňuje je asi tato: “Studie GSK během 28 týdnů zaznamenala mírně zvýšený počet úmrtí mezi pacienty léčenými  Sereventem”. Toto riziko se Vás taky netýká, protože vy lék salmeterol používáte pouze v kombinaci s s kortikoidními léky (tj. preparát Seretide), které tomuto riziku zabraňují, jak poznamenal v článku prim. Kašák.


Doufám, že Vám odpověď pomohla.


 


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  01.08.2014

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčování vzduchu – jak na to

Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...

Laryngitida u dětí
Laryngitida u dětí

Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se...

Poradna 1 321 odpovědí

Poslední dotaz: Asi od ledna mě začali pálit rty. Nezačal jsem brát nový lék ani jsem nezměnil jídlo. Postupně mi rty uvnitř otekly a pálí. Zkouším vynechávat...

Zobrazit poradnu