Infolinka 541 212 450


Příznaky, diagnóza a léčba alergie na hmyzí bodnutí

Po odstranění žihadla (vlevo) zůstane většině lidí na kůži malá červená tečka. Kolem ní se může vytvořit světlý puchýř. U alergiků na hmyzí jed může zarudnout a opuchnout oblast i několik centimetrů od vpichu

Po odstranění žihadla (vlevo) zůstane většině lidí na kůži malá červená tečka. Kolem ní se může vytvořit světlý puchýř. U alergiků na hmyzí jed může zarudnout a opuchnout oblast i několik centimetrů od vpichu


Alergická reakce na hmyzí jed může proběhnout pouze v místě vpichu, ale v horších případech může ovlivnit celé tělo. Těžší reakce obvykle zažívají lidé, kteří již trpí nějakou jinou alergií nebo mají zkušenosti s atopickým ekzémem.

Lokální alergická reakce

Objevuje se bolestivý rudý otok, který se může šířit i mimo místo vpichu a přetrvávat i několik dnů. Také se může přidat svědění pokožky a kopřivka.

Systémová alergická reakce – anafylaktický šok

Je mnohem nebezpečnější a zasahuje celý organismus. Svědění kůže a kopřivka se „rozlézají“ po celém těle a navíc se přidávají tyto příznaky:

 • otoky pod kůží, případně v krku
 • chrapot, sípavý dech, nemožnost se dostatečně nadechnout
 • kýchání a ocpání nosu
 • návaly horka, zrudnutí pokožky v obličeji
 • zrychlený tep, bušení srdce
 • nevolnost, bolesti břicha, zvracení, později i průjem
 • pokles krevního tlaku, mdloby až ztráta vědomí, zástava dechu

Tato těžká reakce většinou nastupuje do několika desítek minut. Může nastat i několik hodin po bodnutí, ale pokud se tak stane, vždy je to do 24 hodin.  

Bez včasné lékařské pomoci může být ohrožen život. U starších osob se srdečními problémy nebo postižením průdušek je riziko nejvyšší, naopak u dětí do cca 10 let je riziko nejnižší.

Zhruba u poloviny lidí se alergická reakce při opětovném bodnutí objeví znovu. Reakce se mohou při každém dalším bodnutí zhoršovat. Pokud máme podezření, že reakce může být již alergická, raději navštívíme lékaře! Pro první návštěvu alergologa je vhodné mít doporučení praktického lékaře.

Žádná alergická reakce

Ve většině případů však k žádné alergické reakci při bodnutí hmyzem nedochází. Po bodnutí dojde ke vzniku malého, svědivého pupenu, který většinou velmi brzy vymizí. Nejde o alergii, ale o místní reakci na hmyzí jed. Dokonce ani při obdržení více žihadel současně, kdy se objeví malátnost nebo mdloby, nemusí jít o reakci alergickou, ale o přiotrávení vpíchnutým jedem. Tyto vážné případy by už měl řešit lékař, i když ne alergolog.

Diagnóza alergie na hmyzí jed

Alergii na jed bodavého hmyzu potvrdí lékař-alergolog. Jak bude pravděpodobně vyšetření probíhat?

 • Anamnéza: Lékař si nás krátce vyzpovídá, aby zjistil výskyt alergických potíží u nás a v naší rodině – zda jsme se už s nějakou alergií léčili, naše návyky a prostředí, ve kterém žijeme. Pokud je to jen trochu možné, snažíme se určit hmyz, který nás bodnul. K tomu, aby lékař mohl stanovit, zda se jedná o alergii na hmyzí jed, potřebuje rovněž znát, kdy a kde k bodnutí došlo, kolik času uplynulo mezi bodnutím a prvními příznaky a které příznaky se vyskytly. 
 • Alergologický krevní test: Pro alergologickou diagnózu existují vzorky všech nejběžnějších hmyzích jedů. Kožní testy bývají u této alergie někdy nepřesné, mohou vyjít jako falešně pozitivní. Protilátky IgE proti hmyzímu jedu je ale možné prokázat v krvi.

Provedení vyšetření krve má smysl nejdříve šest týdnů poté, co nás hmyz bodnul. Pokud totiž bodnutí hmyzu vyvolá silnou reakci, je protilátka „spotřebována“ a její množství v krvi je zpočátku nepatrné.

Léčba alergie na hmyzí bodnutí

Léčba tohoto druhu alergie má v současné době tři pilíře:

1. Vyhýbání se alergenu – prevence alergické reakce

Po stanovení diagnózy a nalezení škodlivého alergenu je prvním úkolem vyloučení kontaktu s tímto alergenem. Jedná se především o pravidla popsaná v článku Jak se vyhnout bodavému hmyzu.

2. Protialergické léky – balíček první pomoci

Po prodělané těžké reakci na hmyzí jed předepíše lékař tento pohotovostní balíček. Pacient by ho měl nosit všude s sebou po celou dobu, kdy je aktivní bodavý hmyz, tj. od brzkého jara do podzimu.

 • adrenalin (epinefrin) v autoinjektoru (injekčním peru), který působí proti poklesu krevního tlaku, posiluje srdce a rozšiřuje průdušky: užívá se při nástupu příznaků celotělové alergické reakce, včasné podání této injekce zachraňuje život
 • antihistaminikum, které blokuje účinek histaminu (látky, která se uvolňuje z buněk při alergické reakci) a tím tlumí alergickou reakci: v akutním případě je možné spolknout jednorázově 2 tablety léku, které je vhodné pro rychlejší účinek rozkousat
 • kortikosteroid v tabletách, který potlačuje alergický zánět: doporučené množství tablet je opět lepší rozkousat a pak spolknout
 • inhalační léky, které uvolňují průdušky zúžené při astmatických záchvatech: v případě dušnosti se aplikují dva vdechy

Léky z balíčku je potřeba užívat podle instrukcí lékaře. Aplikaci adrenalinové injekce je dobré mít předem nacvičenu.

Při celkové šokové reakci je potřeba vždy vyhledat lékaře, respektive pohotovostní nemocniční ambulanci, i když se podaří příznaky utlumit za pomoci léků z balíčku – vždy hrozí riziko vzniku pozdní reakce.

3. Imunoterapie alergenovými vakcínami

Cílem je vyvolat stav tolerance nemocného organismu vůči alergenu. Vakcinace probíhá 2 až 5 let a spočívá v docházení na injekce k alergologovi. Po skončení této léčby je většina pacientů dostatečně chráněna a tolerance vůči hmyzímu bodnutí  přetrvává minimálně dalších 7 let po ukončení léčby.

První pomoc po bodnutí hmyzem

Nejjednodušší případ představuje jedno nebo pouze pár bodnutí u zdravého člověka bez výskytu alergické reakce. V takovém případě postačí přiložení ledového obkladu na postižené místo. V případě včelího bodnutí je ještě před samotným ošetřením nutno co nejrychleji vyjmout z rány žihadlo, nejlépe pinzetou nebo jej vyškrábnout nehtem nebo plastovou kartou tak, aby nedošlo k zmáčknutí jedového váčku. Pupínek je možné potřít protisvědivým gelem.

V případě bodnutí v oblasti krku, dutiny ústní, jazyka nebo jícnu existuje nebezpečí vzniku otoku a zablokování horních cest dýchacích. V rámci první pomoci je třeba v poloze vsedě postižené místo navíc chladit – na krk přiložit ledový obklad, případně vložit do úst kostku ledu. Co nejdříve je nutno si vzít nějaké antihistaminikum (Zyrtec, Zodac, Xyzal, Analergin apod.). Spousta lidí nosí tyto léky u sebe a jsou k dostání v každé lékárně i bez předpisu. Pak rychle vyhledat lékařskou pomoc.

První pomoc u osoby alergické na hmyzí bodnutí spočívá, kromě seškrábnutí žihadla a chlazení místa vpichu, v použití výše uvedeného „balíčku první pomoci“. Pokud takový balíček nemáme, nejprve zavoláme rychlou záchrannou službu. Mezitím se pokusíme sehnat nějaký protialergický lék (antihistaminikum, kortikoid). Jednu až dvě tabletky rozkousat a spolknout. To vše pokud možno bez hysterie.


Články na podobné téma

Sítě proti hmyzu Tesa

Sítě proti hmyzu - novinky roku 2012.

Rádi bychom vám představili horké novinky v sítích proti hmyzu. Sítě v hliníkových rámech můžete sami upravit na požadovanou velikost, lamelové sítě do dveří umožní poh