Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Alergie na droždí - projevy, diagnostika a běžný život s dietou

Alergie na droždí - projevy, diagnostika a běžný život s dietou

Alergie na droždí se projevuje nejčastěji celkovou únavou, bolestmi hlavy, trávícími (nadýmáním, křečemi v břiše, zácpou, průjmem) a kožními obtížemi (velmi suchou kůží, jejím svěděním, ekzémem, lupy ve vlasech i obočí). Možné jsou i dýchací problémy, které při dlouhodobé expozici mohou přecházet až v astma. Potvrzení či vyvrácení podezření na tuto alergii mohou prokázat imunologické testy, kožní prick testy či eliminačně expoziční test. Projevy alergie nastupují oproti projevům intolerance rychleji – řádově v minutách či v hodinách, zatímco u intolerance i s více jak jednodenním zpožděním. Jak rychle přicházejí, tak většinou i odezní, zatímco projevy nesnášenlivosti mají chroničtější charakter.

Běžný život s alergií na droždí

Alergii na droždí nelze, stejně jako další potravinové alergie, vyléčit. Alergik se musí smířit s tím, že se musí většinou doživotně potravinám obsahujícím kvasinky zejména ve větší míře vyhýbat.

Taktéž je nezbytné počítat s tím, že dietní stravování bez droždí bude náročnější na čas. Kváskový chléb si sice lze v dnešní době již ledaskde zakoupit, ale pečivo si většina dietářů připravuje sama doma.

Je třeba, aby jedinec s alergií (nejen) na droždí více plánoval jídelníček (např. jaké jídlo připravit potomkovi na celodenní výlet, ideálně tak, aby nezáviděl spolužákům zakoupené hotdogy či langoše). Pročítal důkladně jídelní lístky ve školce, škole, doptával se na detaily, počítal s tím, že si možná v restauraci nebude moci vybrat z denního menu ani jeden pokrm, neboť kvasnicové extrakty jsou i v řadách dochucovadel apod. Ale na to vše si lze časem zvyknout a najít i určitá pozitiva – objevení nových druhů potravin a hlavně zlepšení zdraví.

Související články

Histaminová intolerance a další důvody, proč se vyhýbat droždí
Jak upéct dobrý chléb bez droždí

Ověřeno našimi zákazníky

97 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1162 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
„Obchod doporučuji, nakupovat zde budu i v budoucnosti“
  • Přiměřené ceny a dobrá dodací lhůta
Ověřený zákazník včera
  • Včas dodaná
  • Kvalitně zabalená
Ověřený zákazník před 2 dny
  • Rychlé a slušné jednání.
Ověřený zákazník před 3 dny