Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Alergie na peníze či alkohol mnoha lidem znepříjemňují život

Alergie jsou spojovány s celou řadou nepříjemných zážitků. Většina lidí, jež jednou alergii pozná, považuje alergen za věc nesmírně obtěžující a snaží se styk s ním omezit na minimum. Jenže někdy se může stát, že člověk začne být alergický na věci, které život mají zpříjemňovat.

Alergie na peníze? Kdekdo by si mohl myslet, že jde o humor, ale odborníci jsou jiného názoru. „Tento druh reakce se vyskytl u lidí, kteří pracují s euromincemi. Příčinou alergie je vysoké množství volného niklu, který je silným alergenem a jenž se v mincích nachází ve vysokém procentu. Laboratorní výzkumy ukázaly, že v euromincích je množství niklu překročeno asi třistakrát více, než je povolená norma.

Z toho důvodu státy eurozóny uvažují i o stažení těchto mincí a výrobě nových,“ vysvětluje kožní lékařka z pražské nemocnice na Vinohradech Monika Arenbergerová.

Alergie na eura se projevuje puchýřky hlavně na konci prstů, loupáním pokožky a bolestivými prasklinami. Prevence před touto alergií není. „Jedinou možností je se vyhýbat intenzivnímu kontaktu s mincemi. To znamená nežmoulat dlouho euro mince v ruce. Léčba této alergie je stejná jako u všech ostatních druhů nepřiměřených reakcí, tzn. terapie léky, jež alergie tlumí, a omezení kontaktu s alergenem,“ říká lékařka.

Bílé i žluté, obojí je alergen Nikl je i příčinou toho, proč někteří lidé nesnesou zlato a stříbro a šperky z nich vyrobené. „V tomto případě je jedno, zda jde o zlato bílé, či žluté. V obojím je příměs niklu, samozřejmě ale platí, že čím více niklu, tím je rychlejší nástup potíží a silnější jejich intenzita. Nejvíce reakcí je na levné šperky, které si lidé přivážejí z dovolených. Podobné potíže jako tyto drahé kovy umí způsobit ale i knoflíky od džín nebo hodinky. A vůbec nezáleží na tom, zda jde, či nejde o značkové výrobky.

Na stejném principu je možné zalergizovat i mobily, jejichž části klávesnice jsou z niklu. Stačí jen dlouhodobým užíváním setřít ochrannou vrstvu a alergie může propuknout. V těchto případech je ale velmi těžké vůbec zjistit, co potíže vyvolává. Často trvá i řadu měsíců, než se příčina najde. Je to tím, že jde o věci, které si běžně lidé nedávají do souvislosti,“ vysvětluje lékařka.

Mezi šperky, které jsou z hlediska zdraví bezpečné, patří náušnice, řetízky nebo piercing z ušlechtilých kovů, třeba z chirurgické oceli a titanu. „Na tyto materiály jsou alergie velmi vzácné. Pokud je výrobek z kvalitního kovu, je riziko zalergizování velmi malé. U piercingů je ale jiný problém. Propíchnutí v oblasti pupíku nebo prsních bradavek velmi často doprovází zdlouhavé hojení. Ani půl roku až rok nejsou výjimkou.

U piercingu v chřípí nosu je pak problém v okamžiku, kdy se dotyčný rozhodne si ozdobu vyndat. Vzniklá díra po něm je ošklivá a k jejímu zatažení se nedá nijak dopomoci,“ varuje lékařka.

Kopřivku způsobí i posilovna Kopřivku a zčervenání může vyvolat i návštěva posilovny. „Tyto potíže spadají do skupiny teplotní intolerance. Jejich základem je nepřiměřená reakce na námahu spojenou s teplem a zpocením. Potíže se vyskytnou pokaždé, když jedinec začne cvičit a zpotí se. Vše následně umocní návštěva horké sprchy.

Z hlediska výskytu je intolerance na teplo nejčastější u mladých výkonných mužů. Potíže ale samozřejmě nevznikají pouze v posilovnách, ale při jakékoli zvýšené námaze,“ říká dermatoložka Monika Arenbergerová.

Opakem k intoleranci na teplo je chladová intolerance. „Jde o stejný princip. Pouze jedinec neúměrně reaguje na chlad. Pokud je podezření na tuto poruchu, provádí se test, při kterém předloktí pacienta zabalíme na pár minut do ledové tříště. Když se objeví červené skvrny, svědivé až bolavé plochy, je intolerance prokázána. Takový člověk má jedinou možnost, jak potíže zmírnit. A tou je omezení pobytu v chladu na minimum,“ říká lékařka.

Alkohol a plody moře Kdo si myslí, že kouzlo romantickému večeru dodá značkový alkohol a plody moře, může být velmi nemile překvapen. Obojí je tím, co dokáže vyvolat nejen kopřivku, ale v nejtěžších případech i smrt.

„Alkohol může alergické reakce ještě zhoršovat. Je to tím, že zvyšuje prokrvení tkání a ovlivňuje i krevní tlak. Přestože jde o alergeny potravinového původu, k jejich projevům patří i kožní projevy, jako je zčervenání a otok. Nejzávažnější komplikace pak mohou vyústit i v život ohrožující stav nazývaný anafylaktický šok,“ vysvětluje dermatoložka Monika Arenbergerová.

Tím, co stojí za těmito alergiemi, může být červené potravinářské barvivo. „Jde o karmín, který se přidává například do Campari. Toto barvivo patří do skupiny látek označovaných jako éčka, reakce na něj je vzácná, ale existuje,“ vysvětluje lékařka. Na stejném principu člověk může reagovat i na růžové šampaňské a další uměle přibarvovaný alkohol či potraviny.

Za alergií u plodů moře pak stojí bílkovina, kterou živočichové obsahují. U těchto alergií platí, že pokud člověk zreaguje na jeden druh živočicha, je až 75procentní pravděpodobnost, že se reakce dostaví i u dalších druhů. Nejvíce se s touto alergií setkáváme u jedinců alergických na roztoče. Nejčastěji jde o reakce na korýše, potíže ale mohou nastat i po konzumaci mořských ryb.

Co je alergie Alergie je neúměrná reakce organismu na daný podmět. Projevy alergií jsou různé, od kožních projevů přes dušnost až k astmatu. Nejvážnější formou alergické reakce je tzv. anafylaktický šok. Pokud k němu dojde, je jedinec vážně ohrožen na životě.

Autor: Petra Hátlová, Právo Zdroj: Novinky.cz

Související články

Tetování henou? Hrozí alergie s trvalými následky
Čtvrt miliónu lidí v Česku trpí kontaktním alergickým ekzémem
Barva na vlasy vám může ublížit. Udělejte si test

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Barvy na vlasy Kondomy bez latexu Opalovací přípravky Parní čističe

Související články

Tetování henou? Hrozí alergie s trvalými následky
Zvláště o dovolených v cizině je to hodně rozšířená zábava. Tetování henou je efektní a na rozdíl od klasického vpichování...
Kontaktní alergie
Tetování henou? Hrozí alergie s trvalými následky
Čtvrt miliónu lidí v Česku trpí kontaktním alergickým ekzémem
Řada lidí má kůži přecitlivělou po kontaktu s kovy či chemikáliemi. Takzvaný kontaktní alergický ekzém může mít v ČR až...
Kontaktní alergie
Čtvrt miliónu lidí v Česku trpí kontaktním alergickým ekzémem
Barva na vlasy vám může ublížit. Udělejte si test
Věděli jste, že část kosmetických výrobků obsahuje chemikálie, které vás mohou dostat až do nemocnice? „Od svých patnácti...
Kontaktní alergie
Barva na vlasy vám může ublížit. Udělejte si test
Alergie na chlor v bazénu má řešení: nahradí ho sůl, kyslík nebo brom
Mnoha lidem je chlor v bazénu nepříjemný. Štípe do očí, někdo má dokonce alergii. Lze ho ale nahradit. Je to ovšem dražší...
Kontaktní alergie
Alergie na chlor v bazénu má řešení: nahradí ho sůl, kyslík nebo brom
I tetování pro děti může vyvolat alergické reakce
Alergie na tetování se může objevit až za několik let, upozorňují alergologové na nečekané riziko módního tetování. Podle...
Kontaktní alergie
I tetování pro děti může vyvolat alergické reakce
Barvy na vlasy způsobují stále více alergií
Dříve po barvě na vlasy sáhla žena pouze v případě, že její přirozený odstín začal mít prošedivělý nádech. Dnes jsou...
Kontaktní alergie
Barvy na vlasy způsobují stále více alergií
Vyrážka po použití náplasti? Možná trpíte kontaktní alergií
Možná jste se už setkali s tím, že jste sobě nebo svému dítěti zalepili kožní zranění náplastí a po čase se pod náplastí a...
Kontaktní alergie Alergie na latex
Vyrážka po použití náplasti? Možná trpíte kontaktní alergií
Alergie na barvy na vlasy a na tetování
Pro většinu žen patří v dnešní době barvení vlasů k běžné péči o zevnějšek. Stejně jako každý kosmetický přípravek může i...
Kontaktní alergie
Alergie na barvy na vlasy a na tetování

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • skvělá cena
  • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 2 dny
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 13 dny