Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Funkční prádlo pro atopiky musí především bránit svědění

Atopické ekzémy jsou zejména u dětí provázeny neustálým svěděním a škrábáním. Volbou vhodného oblečení lze částečně těmto nepříjemným projevům předcházet a účinně zamezit mechanickému dráždění pokožky. Jaké jsou správné kroky při výběru funkčního prádla pro atopiky a jak o něj správně pečovat, se dozvíte v tomto článku.
Funkční prádlo pro atopiky musí především bránit svědění

Aby pokožka mohla volně dýchat a nesvědila jako čert

Při výběru oblečení pro atopiky je důležité zvolit komfortní materiál, který ekzematickou pokožku nebude dráždit a bude maximálně vzdušný. Cílem je zajištění vyvážené termoregulace a odvádění nadbytečné vlhkosti od pokožky, aby se příliš nepotila a byly vytvořeny příznivé podmínky pro její hojení. Špatně zvolený neprodyšný materiál může příznaky ekzému výrazně zhoršit.

Doporučovány jsou zejména materiály z přírodních vláken, jako je bavlna, viskóza, konopí nebo bambus. Z umělých vláken jsou dobře snášeny polypropylen nebo polyamid. Naopak polyester nebo akryláty často dráždí, a to i pokud tvoří pouze příměs k přírodním vláknům.

Také je vhodné vyvarovat se materiálům s „chlupatým“ povrchem, mezi které patří například fleece, froté nebo „kousavá“ vlna. Tyto materiály mohou tvořit vrchní vrstvu oblečení, ale v přímém kontaktu s pokožkou by být neměly.

Pro přecitlivělou atopickou pokožku mohou být problémem i barvené a chemicky ošetřené materiály. I bavlněné textilie, které se na první pohled zdají přírodní, mohou procházet agresivním chlorovým bělením nebo být změkčovány formaldehydem, byť se od tohoto způsobu úpravy postupně upouští. Při výběru raději upřednostněte oblečení vyrobené ze 100% bavlny, která si uchovává svůj přírodní režný vzhled.

Aby nic netlačilo a neškrábalo

Dalším důležitým kritériem u oblečení pro atopiky je vhodný střih. Oblečení by mělo být opatřeno plochými švy, které nevytvářejí tlak na pokožku, případně švy umístěnými na vnější straně. Dále by nemělo obsahovat žádné vyčnívající prvky, jako jsou zipy nebo kovové části, které by rovněž mohly dráždit citlivou pokožku. Je vhodné zvolit volnější střih oblečení, aby látka nepřiléhala přímo k pokožce a ta mohla lépe dýchat.

Některé druhy funkčního oblečení pro atopiky mohou být opatřeny ohrnovacími rukavičkami nebo zcela zašitými rukávy, které jsou vhodné pro situace, kdy má dítě tendenci svědivou pokožku škrábat. To se nejčastěji stává během noci nebo sledování televize.

Prádlo perte na vysokou teplotu a v šetrném prostředku

Materiál oblečení by měl odolávat vysokým teplotám, aby ho bylo možné opakovaně vyvařit nebo prát v pračce alespoň na 60 °C. Právě díky vysokým teplotám budou z vláken důsledněji odstraněny zbytky mastí a krémů. Při praní používejte nedráždivé prací prostředky a oblečení vždy důkladně vymáchejte bez použití aviváže. V případě tvrdé vody je vhodné použít změkčovač, neboť usazený vodní kámen atopické pokožce rovněž neprospívá.

V našem sortimentu naleznete šetrné prací prostředky od značek Sonett a Feel Eco, které mají pouze přírodní složení bez obsahu dráždivých přísad ropného původu, konzervantů a barviv. Při sklonech ke kontaktní alergii doporučujeme prát v přípravcích bez parfemace.

Dětské atopické oblečení značky DermaProtec

Oblečení pro dětské atopiky značky DermaProtec

Oblečení DermaProtec speciálně navržené pro malé atopiky

Našim zákazníkům doporučujeme kvalitní oblečení značky DermaProtec, které je speciálně navržené pro děti s atopickým ekzémem. Sortiment zahrnuje tílka, bodíčka, punčocháče, čepice, rukavice i spodní prádlo.

Oblečení DermaProtec se vyrábí v České republice z vysoce kvalitní 100% bavlny. Ta není dodatečně bělena, barvena ani chemicky ošetřena, takže je maximálně šetrná k atopické pokožce. Na vývoji tohoto oblečení se podílejí lékaři společně s maminkami atopických dětí, díky čemuž je zaručena vysoká kvalita a bezpečnost produktů.

Pravidelná péče o atopickou pokožku je důležitá

Kromě funkčního oblečení v našem sortimentu nabízíme i kvalitní léčebnou kosmetiku určenou pro pravidelné promašťování a šetrné mytí ekzematické pokožky. V letních měsících doporučujeme používat přípravky na opalování s minerálními filtry, které jsou osvědčené na citlivou atopickou pokožku.

Související články

Neškrábej se! Jak to u ekzému zařídit?
Testování oblečků DermaProtec pro děti s atopickým ekzémem

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Oblečení pro atopiky

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 11 dny