Parní zvlhčovače
Parní zvlhčovač vzduchu je vhodný zejména v topné sezóně, kdy vlhkost vzduchu v místnostech výrazně klesá. Parní zvlhčovače usnadňují dýchání dospělým i dětem a předcházejí tak zvýšené nemocnosti z vysušené nosní sliznice. Topné těleso (podobně jako v rychlovarné konvici)... více informací
Parní zvlhčovač vzduchu je vhodný zejména v topné sezóně, kdy vlhkost vzduchu v místnostech výrazně klesá. Parní zvlhčovače usnadňují dýchání dospělým i dětem a předcházejí tak zvýšené nemocnosti z vysušené nosní sliznice. Topné těleso (podobně jako v rychlovarné konvici) ohřívá vodu na teplotu blízkou bodu varu. Z přístroje vychází teplá až horká pára a ta se postupně rozptyluje do vzduchu, čímž ho zvlhčuje.
Proč používat parní zvlhčovač vzduchu
Parní zvlhčovač je vhodné používat v prostorách, ve kterých relativní vlhkost vzduchu často klesá pod 40 %. Nízká vlhkost u většiny lidí způsobuje vysoušení sliznic dýchacích cest.
Vysušená nosní sliznice není schopna dostatečně zachycovat viry, bakterie a alergeny nebo prachové částečky. Ty pak snadněji pronikají hluboko do dýchacích cest. Tento stav vyčerpává imunitní systém a může způsobovat celkovou únavu.
Často také dochází k vysoušení pokožky (riziko pro ekzematiky a psoriatiky) a praskání rtů. Potíže se obvykle dostaví do několika dnů poté, co se vzduch v místnosti vysuší.
Výhody použití parního zvhlčovače
- Nízká hlučnost – neobtěžující šumění až hučení ohřívající se vody
- Případné bakterie z vody jsou zničeny varem
- Teplá pára mírně ohřívá vzduch v místnosti
Vzhledem k tomu, že z parního přístroje většinou vychází horká pára, tento typ zvlhčovače se nedoporučuje k malým dětem, jedině kdyby byl přístroj vybaven nějakou formou ochrany proti opaření. V oblastech s tvrdou vodou dejte přednost přístrojům, které jsou vybaveny nějakým změkčovacím zařízením.
Skrýt informace
Dýchací cesty člověka musejí být stále vlhké, aby byly schopny včas zachycovat alergeny, bakterie a další škodlivé nečistoty pohybující se ve vzduchu. Řeč je zejména o nose, kterým vdechujeme většinu vzduchu. Pokud nosní sliznice vysychá vlivem suchého vzduchu v místnosti, špatně plní svou filtrační funkci a propouští nečistoty hlouběji do dýchacích cest, dokonce až do plic. Výsledkem mohou být suchý dráždivý kašel, chronický zánět průdušek, zhoršení astmatu, chronická rýma, záněty nosohltanu nebo hrtanu nebo škrábání v krku po probuzení. Aby naše dýchací cesty správně fungovaly, měly by dýchat vzduch o vlhkosti zhruba 50 %. V některých domácnostech v topném období však klesá až k 20 procentům. Nejefektivnějším řešením je zvyšování vzdušné vlhkosti pomocí zvlhčovače. MUDr. Lenka Mišunová, PhD.
Zvlhčovač vzduchu Beurer LB 55
Parní technologie. Hygienické zvlhčování bez zápachu a bakterií. 2 stupně výkonu.
- Max. zvlhčovací výkon: 400 ml / h
Zvlhčovač vzduchu Boneco S250
Parní zvlhčování. Vestavěný regulátor vlhkosti. Aromaterapie. Malé rozměry. Pro místnosti do 50 m2.
- Max. zvlhčovací výkon: 300 ml/h
Potřebujete poradit s výběrem zvlhčovače vzduchu? Rádi vám pomůžeme.
Kvalitní zvlhčovače vzduchu koupíte u odborníků
Prodejem zvlhčovačů se zabýváme již od roku 2005. Měli jsme možnost používat nebo alespoň vyzkoušet stovky různých modelů a několik různých technologií zvlhčování. Díky tomu máme ve zvlhčovačích slušný přehled a dovedeme zákazníkům dobře poradit.
Jelikož náš e-shop je zaměřen na náročnější osoby s alergiemi, astmatem či ekzémem, snažíme se nabízet produkty účinné a spolehlivé. Pocházejí od solidních dodavatelů, kteří se dlouhodobě zabývají zdravotnickou technikou či úpravou vzduchu a jsou schopni zajistit odpovídající poprodejní servis.
Máme zkušenosti i s lacinými „supermarketovými“ modely. Ty však kvůli vysoké poruchovosti v naší nabídce vydržely jen krátce. Spokojenost zákazníků je u nás na prvním místě.
Můžeme se pochlubit obrovským výběrem zvlhčovačů pro různé typy zákazníků a různě velké prostory.
Jak se používá zvlhčovač vzduchu
Zvlhčovač vzduchu umístíte do vybrané místnosti, ve které máte problémy s příliš suchým vzduchem a trávíte v ní hodně času. Nejčastěji jde o ložnici, dětský pokoj nebo obývací pokoj.
Přístroj můžete postavit na zem nebo ještě lépe na nějakou stoličku. Zvlhčovač by měl během provozu stát ve vzdálenosti minimálně 20–40 centimetrů od stěn a hlavně od nábytku či jiných dřevěných předmětů, které nemají rády vodu.
Většina modelů je dnes vybavena automatickou regulací vlhkosti (hygrostatem). Na přístroji si nastavíte požadovanou vlhkost – při pokojové teplotě je ideální rozmezí 45–60 %. Zvlhčování se pak zapíná a vypíná tak, aby se požadovaná vlhkost udržovala.
Testy zvlhčovačů vzduchu na internetu jsou většinou falešné
O výsledky testy různých spotřebičů je mezi spotřebiteli velký zájem. V posledních měsících se tak na internetu objevilo i několik webových stránek nebo článků, které mají v názvu „test zvlhčovačů vzduchu“.
Narazíte zde na různé žebříčky produktů. Ty však bohužel téměř nikdy nejsou sestaveny na základě skutečného testování, jaké provádí třeba časopis Dtest. Jde o srovnání vzniklá porovnáním parametrů a názorů zákazníků. Mohou být užitečná při výběru vhodného modelu, avšak je potřeba je brát s rezervou, protože je zpracovávají laici.
Jaký zvlhčovač vzduchu bude ten nejlepší pro vás
Nejlepší zvlhčovač vzduchu bude pochopitelně pro každého trochu jiný. Důležité je, aby přístroj plnil svůj úkol, dobře se obsluhoval a udržoval a ideálně také aby dlouho sloužil. Jsme přesvědčeni, že takové zvlhčovače v naší nabídce najdete. :-)
Můžete vybírat jak z velmi jednoduchých přístrojů s manuální regulací za pár stokorun, tak přístrojů s automatickou regulací vlhkosti a hromadou dalších funkcí.
Jak postupovat? Vše podstatné najdete na stránce Jak vybrat zvlhčovač vzduchu.
Zvlhčovač s čističkou vzduchu – dva přístroje v jednom
Některé zvlhčovače vzduchu mají i čisticí funkce. Třeba diskové zvlhčovače neboli pračky vzduchu pochytají část prachu a pylů z ovzduší. Některé jsou dokonce vybaveny HEPA filtrem, který zachytí i velmi jemný prach, kouř nebo zvířecí alergeny, případně ionizátorem, který neutralizuje některé nečistoty.
Avšak tyto čisticí funkce je potřeba chápat jako spíše doplňkové. Tou hlavní funkcí zůstává zvlhčování. Pokud je tedy vaším hlavním problémem nějaké znečištění vzduchu, zaměřte se spíše na kategorii čističky vzduchu, případně podkategorii čističky vzduchu se zvlhčovačem. Díky výkonnějšímu ventilátoru a větší ploše filtrů mají čističky vzduchu vyšší čisticí účinek.