úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Imunoglukan pomáhá také alergikům

Imunoglukan pomáhá také alergikům

Vložte svůj článek

2. 5. 2011

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Jaro je obvykle období, kdy v alergologických ambulancích začíná tzv. pylová sezona. Alergie na pyl v ovzduší patří k nejčastějšímu typu alergických reakcí, protože drobné pylové částice mají na svém povrchu výrazné charakteristické prvky (antigeny) a dokáží se úspěšně šířit vzduchem na velké vzdálenosti.

Stále však přibývá i alergií na jiné zcela běžné součásti našeho prostředí, které mají průběh celoroční. Ať už jde o prach, pyl, srst zvířat nebo běžné potraviny, v těle alergika mohou vyvolat poplach nejvyšší intenzity. Zasažena jsou obvykle místa nejintenzivnějšího kontaktu – dýchací cesty nebo pokožka.

Podstatou alergických onemocnění je vždy nesprávné nastavení imunitního systému. Ten by měl za normálních okolností rozlišovat, co nás ohrožuje, a co nám naopak neškodí. U alergiků však imunitní systém považuje za mimořádně nebezpečné látky, které jsou v našem prostředí zcela běžné. To vede ke spuštění naprosto nepřiměřené obranné reakce na minimální množství dané látky – alergenu.

Nebezpečí alergie

Kromě toho, že vlastní příznaky alergie (rýma, zánět spojivek, šupinatění kůže) mohou být velmi obtěžující (v krajním případě až život ohrožující), má i slabá alergická reakce vážné dlouhodobé účinky. Kapacita imunitního systému totiž není neomezená, a proto pokud se „vybije“ na souboji s jinak neškodným alergenem, potom v případě opravdového nebezpečí už nemá sílu reagovat. Výchylka do jedné strany tedy narušuje naši obranu na straně druhé a otevírá bránu vnějším patogenům. I když je tedy alergie spojována s nadměrnou aktivitou imunitního systému, celkově se tento stav projeví sníženou odolností vůči patogenům a častější nemocností.

Příčinu nesprávného nastavení imunitního systému bohužel neznáme. V současné době používané léky se proto mohou zaměřit pouze na mírnění příznaků – tj. tlumení nadměrně rozvinuté alergické reakce. Jedná se o látky působící proti jednomu z nejdůležitějších mediátorů alergické reakce histaminu (antihistaminika) nebo látky celkově tlumící aktivitu imunitního systému (nejčastěji glukokortikoidní hormony).

Imunoglukan – rovnováha pro imunitu

Přeplněné ambulance alergologů nám naznačují, že dosavadní možnosti léčby na tento problém zcela nestačí. I když příčinu nesprávného nastavení imunitního sytému neznáme, neznamená to, že bychom toto chybné nastavení nedokázali ovlivnit. Zajímavé možnosti přinášejí nové poznatky o působení některých přírodních látek.

Jednou z nich je imunoglukan – specifický biologicky aktivní polysacharid izolovaný z houby hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus). O této přírodní látce je už poměrně dlouho známo, že podporuje imunitu, a proto se používá např. u často nemocných dětí. Nové vědecké práce však ukazují, že její účinek na imunitu je nejen stimulační, ale má také charakter harmonizace. Prostřednictvím široce rozvětvené sítě různých mechanismů účinku dokáže imunoglukan stabilizovat jednotlivé elementy našeho imunitního systému. Komplexně reguluje jeho vzájemné vztahy a dokáže jej tak „vyladit“ – říct mu nejen „přidej!“, pokud nepracuje dostatečně, ale naopak i „uber!“, pokud pracuje příliš horlivě.

Právě pro alergická onemocnění je tato skutečnost velmi cenná: získáváme tak možnost ovlivnit přímo podstatu alergie, tj. rovnováhu našich ochranných mechanismů. Příznivý účinek dlouhodobého podávání imunoglukanu už byl prokázán v několika klinických studiích u alergické rýmy.

Velkou výhodou této látky je její bezpečnost i při dlouhodobém užívání. Při jejím podávání nejsou známé prakticky žádné vedlejší účinky. Na českém trhu je proto imunoglukan dostupný nejen pro dospělé a starší děti (Imunoglukan P4H® kapsle), ale je možné jej podávat i dětem už od 1. roku věku (Imunoglukan P4H® sirup).
Kromě celkového působení dokáže imunoglukan ovlivňovat při místní aplikaci i imunitní buňky přímo v pokožce. Proto se jeho účinek ve formě krému (Imunoglukan P4H® krém) může projevit při místních kožních projevech alergie, jako je např. atopický ekzém.

Všechny extrémní reakce jsou škodlivé. V případě neadekvátní reakce imunitního systému u alergií to výrazně ovlivňuje naši obranyschopnost. Imunoglukan však dokáže výkyvy imunitního systému vybalancovat. Představuje v dnešní době velmi cennou komplexní možnost, jak se lépe vyrovnat s alergií a současně pomoct oslabené imunitě alergika.

(PR)

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Ionizátor vzduchu se podílí na čištění vzduchu, ten plazmový ho dokonce dezinfikuje
Ionizátor vzduchu se podílí na čištění vzduchu, ten plazmový ho dokonce dezinfikuje

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu...

Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest
Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest

Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí dýchacích cest....

Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...