Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Alergeny v domácnosti

Čističky vzduchu si poradí s většinou domácích alergenů
Čističky vzduchu si poradí s většinou domácích alergenů

S čím může mít alergik v bytě problémy?

Vždy to záleží na druhu alergie, respektive na tom, jaký alergen ji vyvolává. Pokud budeme hovořit o domácím prostředí, je třeba zmínit zejména roztoče, plísně, domácí zvířata a také pyly, které do bytů pronikají kvůli otevřeným oknům.

Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení zdravotního stavu.

Alergik nebo jeho rodiče by měli dodržovat pouze opatření snižující výskyt konkrétních alergenů, na které je citlivý někdo v domácnosti. Nemá tedy smysl snažit se vymýtit všechny alergeny a vytvořit si doma sterilní prostředí. Alergeny jsou jinak pro zdravého člověka neškodné.

Alergii na určitou látku nejpřesněji potvrdí testy, které provádí odborný lékař – alergolog. Základní „léčba“ pak spočívá v tom, že se pacient musí snažit, aby se „svými“ alergeny přicházel do styku co nejméně.

Přehled nejdůležitějších alergenů

 1. Roztoči. Žijí v početných koloniích v prachu, matracích, peřinách nebo kobercích. Alergické reakce vyvolávají především jejich výkaly.
 2. Plísně. Vyskytují se zejména ve starých domech a v posledních letech bohužel velmi často i v novostavbách. Daří se jim všude na vlhkých zdech a vzduchem létají jejich zárodky zvané spory.
 3. Zvířata. Alergici jsou citliví na částečky kůže savců i ptáků. Alergeny se vyskytují i ve slinách nebo výkalech domácích mazlíčků.
 4. Pyly. Množství pylu se do domácnosti dostane zejména okny, ale také si jej domů nosíme na vlasech a oděvu.

Válčit s roztoči se vyplatí

Nejvíce roztočů a jejich alergenů se vyskytuje v ložnici. Bohužel z celého bytu je právě lůžko, kde trávíme podstatnou část svého života, jejich největší líhní. V jednom gramu prachu jich žije asi 1 500–5 000, na jedno lůžko to představuje odhadem 2 milióny roztočů.

Díky vhodné vlhkosti, teplotě a dostatku potravy (živí se lidskými lupy a částečkami uschlé kůže) jsou pro ně v lůžku ideální podmínky.

Jak upravit lůžko při alergii na roztoče?

Často se lze setkat s všeobecně rozšířeným mýtem, že roztočů se lze zbavit pořízením lůžkovin z dutého vlákna. Tato informace je však poněkud zavádějící.

Co se týká životního prostředí roztočů, stejně dobře se jim daří v peří, ovčím rouně i v dutém vlákně. Jediný rozdíl spočívá ve snazší údržbě dutého vlákna.

Je známo, že roztoče ničí teplota 60 °C a vyšší. Méně známý je fakt, že pro dosažení požadovaného efektu je nutné teplotu 60 °C udržovat konstantně po dobu minimálně 30 minut.

Pokud tedy lůžkoviny z dutého vlákna pravidelně perete (doporučuje se minimálně 1× za 2 měsíce), krátkodobě se roztočů v lůžku zbavíte. Musíte však dbát na dodržení výše zmíněných zásad praní a hlavně na železnou pravidelnost.

Co tedy funguje?

Jednoznačně nejúčinnějším řešením, jak se před alergeny roztočů chránit, jsou protiroztočové bariérové povlaky pro matrace, polštáře a přikrývky.

Díky speciálně tkané struktuře látky nepřesahuje velikost mezer mezi vlákny cca 6 mikronů. Alergeny roztočů mají velikost mezi 10 a 40 mikrony, povlaky jsou pro ně tedy dokonale nepropustné.

Alergeny uzavřené bariérovým povlakem se tak nemohou uvolňovat z lůžka a tím vyvolávat alergické reakce. Speciální mikrostruktura této látky tak tvoří dokonalou bariéru mezi alergikem a roztoči.

Díky tomu můžeme hovořit o jediné plně účinné ochraně před roztoči. V současné době je na našem trhu k dostání několik značek, nejkvalitnější jsou povlaky ze 100% bavlny zn. ProtecSom, které kromě zaručené funkčnosti nabízí uživateli maximální pohodlí, a to díky výborné prostupnosti materiálu pro vzduch a vodní páry.

Pořizovací cena sady povlaků pro celé lůžko je okolo 5000 Kč. Počáteční investice se uživateli vyplatí, protože životnost povlaků ProtecSom je až 100 pracích cyklů, což při doporučovaném intervalu praní znamená 50 let. Výrobcem je poskytována záruka 10 let, která svědčí o kvalitě výrobku.

Souhrn doporučených opatření při úpravě domácího prostředí alergika

 • lůžko opatřete protiroztočovými bariérovými povlaky
 • z lůžka dětí odstraňte plyšové hračky
 • pokud je to možné, v celém bytě odstraňte koberce, závěsy, přehozy
 • vysavač volte s vysokou účinností filtrace a „bezpečnou“ manipulací s nečistotami
 • nábytek a podlahy čistěte na vlhko, abyste předešli víření prachu
 • čističky vzduchu s účinným HEPA filtrem používejte samostatné (bez zvlhčovače)
 • při úklidu by alergik/astmatik neměl být přítomen, v případě nutnosti použijte ochrannou masku
 • z pokoje alergika odstraňte pokojové květiny
 • alergikům se nedoporučuje chovat jakákoliv zvířata
 • vlhkost v bytě udržujte v rozmezí 40–50%, při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganizmů.
 • tapety nahraďte malbou, volte nátěry, které neumožňují zachytávání alergenů

Jak se zbavit plísní?

Větrat co nejvíce zejména v místnostech, kde by mohly plísně růst.
Větrat dostatečně i příslušenství bytu (koupelny, kuchyně, prádelnu, sklep).
Vyřešit problémy rizika vlhka (prosakování vody, vzlínání vlhkosti).
Nesušit prádlo v místnosti.
Vlhkost v bytě či domě lze regulovat i pomocí přístrojů zvaných odvlhčovače vzduchu.
Odvlhčovač vzduchu je praktické zařízení, které zbaví prostředí vaší domácnosti přebytečné vlhkosti, která vytváří ideální podmínky pro vznik plísní a množení roztočů. Pomůže k dosažení optimálních podmínek pro bydlení alergiků.

Domácí mazlíček není pro alergika?

Alergie na zvířata byly před několika desítkami let spíše vzácností. Se vzrůstajícím počtem domácích zvířat v bytech nebo dokonce chovem drobných zvířat v dětských pokojích se alergie enormně zvýšila.
Pokud je prokázána alergie na zvířata, lékaři většinou doporučují zvířete se zbavit.
V praxi se ale často majitelé zvířat nedokáží se svými miláčky rozloučit.
V takové případě by měla být dodržována tato opatření:

 • Zamezit zvířeti přístup do ložnice či dětského pokoje.
  Petal Cleanse pro ošetření srsti zvířete
  Petal Cleanse pro ošetření srsti zvířete
 • Pravidelně a důkladně uklízet. K tomu lze použít přípravky pro odstranění alergenů. Podle formy se aplikují na pelíšky, na srst zvířat, jako přísada po praní či aerosol do vzduchu.
 • Pořídit kvalitní vysavač s účinnou filtrací, vysokým sacím výkonem a kvalitní vzduchotěsnou konstrukcí. Pozor: Úklid by vždy měla provádět jiná osoba, alergik by neměl být přítomen.
 • Velmi prospět může v případě zvířecích alergenů i čistička vzduchu.

Nepouštět pyly domů

V pylové sezóně se pylovým alergenům vyhneme jen velmi těžko. Jsou totiž všude kolem nás. Abychom se alespoň doma mohli cítit bezpečně, musíme zamezit průniku pylu z venkovního prostředí.

Okna je možno opatřit speciální sítí proti pylu, která díky speciální textilní struktuře zadrží 87 % pylových zrn, a umožňuje tak alergikům bezpečné větrání i v době pylové sezony.

Zbavit se pylových alergenů pomohou také čističky vzduchu.

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
 • skvělá cena
 • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 20 hodinami
 • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 8 dny
 • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 11 dny