úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Plánujete miminko? Pozor na alergii

Plánujete miminko? Pozor na alergii

Vložte svůj článek

2. 4. 2007

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Hraje alergie či astma při plánování rodiny negativní roli, nebo na tom vůbec nezáleží?

V české populaci trpí různými druhy alergií asi třetina obyvatel. Nejčastěji jsme alergičtí na pyl, roztoče a zvířata, v závěsu za nimi nás trápí bacily, plísně a potraviny. Nemoc se může projevit jako astma, senná rýma, ekzém, potravinová alergie nebo opakovaná infekce.

Hraje alergie či astma při plánování rodiny negativní roli, nebo na tom vůbec nezáleží?

Jak říká MUDr. Dagmar Fiedlerová z alergologické ambulance Medico, jedno to není, a žena by měla svoje těhotenství plánovat na dobu, která pro ni bude optimální. U nastávajících maminek-alergiček totiž existuje padesátiprocentní pravděpodobnost, že i jejich dítě bude trpět některým druhem alergie.

Když se setká s alergií nastávající maminka...

Třicetiletá Martina měla od svých dvaceti let problémy s alergickou rýmou. Začalo to na vysoké škole. Přišla do Prahy z Podkrkonoší a nikdy předtím žádné potíže neměla. Pak jedno léto začala po ránu kýchat, teklo jí z nosu a opuchaly oči. V prašném prostředí se její obtíže zhoršovaly. Martina nad tím jen mávla rukou, asi jen nějaké podráždění. Po roce neléčení začala mít Martina potíže s dýcháním, dušnost se vždy projevila v době stresu, nebo když byla oslabená nachlazením. Zašla k lékaři a ten jí doporučil alergologické vyšetření. Diagnóza zněla: astma s alergiemi na prach, roztoče a pyl. Od té doby žije Martina každý den s několika pomocníky -bronchodilatačními léky a antihistaminikami. Bez nich si život už nedovede představit. Zvykla si na ně a ví, že se i s astmatem dá docela dobře žít. Před rokem se vdala a plánují s manželem miminko. Najednou dostala strach – může ho vůbec mít? Neuškodí mu léky, které bere? A co když dostane záchvat dušnosti? Neohrozí tím svoje dítě? Podle MUDr. Fiedlerové, jsou alergická onemocnění podmíněna nejen geneticky, ale i zevním prostředím, jako jsou smog, prach a bohužel i domácí zvířata. Jsou-li oba rodiče alergici a mají stejný klinický projev nemoci (například jsou oba ekzematici), mají i jejich děti vysoký stupeň rizika, že touto nemocí onemocní. „Je padesátiprocentní až sedmdesátiprocentní šance, že sklon k alergii dítě zdědí,“ tvrdí odbornice na alergologii. Děti mají dokonce projevy alergického onemocnění někdy dříve než jejich rodiče, takže se dost často může samotná alergie nebo astma zaměňovat za nejrůznější infekce.

Co dělat, aby se tato rizika minimalizovala?

„Bohužel, toto onemocnění nejde vyléčit, ale máme k dispozici léky, kterými lze zcela odstranit nebo aspoň minimalizovat projevy nemoci,“ říká dr. Fiedlerová.

Plánovat početí, nebo to nechat na přírodě?

Budoucí maminky, které trpí astmatem nebo alergiemi, by neměly ohrozit svoje miminko. Alergické protilátky se v organismu začínají tvořit už v 17. až 18. týdnu těhotenství. Bohužel však v této době neexistuje vyšetření, které by případnou alergii u dítěte odhalilo. Zbývá tedy jediné - myslet na početí zodpovědně a raději si jej naplánovat. Například u pylových alergiček by byl porod vhodnější mimo pylovou sezonu, ale některé pacientky trpí pylovými projevy celoročně, od jara do podzimu (to je od března do září minimálně), takže toto opatření není samospasitelné. „Určitě je vhodnější otěhotnět v době, kdy je alergické onemocnění kompenzované. Těhotná alergička by měla být více opatrná – má zodpovědnost nejen za sebe, ale i za miminko. Během těhotenství totiž dochází k bouřlivým hormonálním změnám v těle matky, a tím může dojít ke zhoršení, ale i zlepšení projevů nemoci. To nikdy nejde odhadnout předem, je to velmi individuální,“ říká MUDr. Fiedlerová. Případné těžké záchvaty by totiž mohly vyvolat potrat. Těhotná by měla svému gynekologovi sdělit, že trpí touto nemocí a měla by být pečlivě sledována nejen u gynekologa, ale také v alergologické ambulanci. Léky, které užívá, se ve většině případů nevysazují – průběh těhotenství neohrožují. U astmatiček jsou inhalační léky nutné – nedostatek kyslíku je v případě těžkého záchvatu pro plod nebezpečnější, než případné riziko užití léku. „Hrozí retardace růstu, předčasný porod a tak dále“, zdůrazňuje MUDr. Fiedlerová. Stejně tak není třeba vysadit pylové nebo roztočové vakcíny v udržovacích dávkách. Vždy je však nutný individuální přístup k pacientce a nelze jej zobecňovat.

Už rodím!

Během porodu lze u astmatiček doporučit medikamentní zajištění a po porodu lze nabrat z pupečníkové krve celkové alergické protilátky, což nebolí ani matku, ani dítě. Miminko obou alergických rodičů je možné nechat vyšetřit alergologem již velmi brzy po porodu – stačí nabrat krev a později udělat i kožní testy. Maminky pak mají jistotu a mohou se podle toho zachovat. Včasná léčba je totiž velmi důležitá – je-li kojenec tzv. „rizikový“, je lépe, aby maminka co nejdéle kojila a aby do jeho stravy zařazovala cizorodé složky postupně od 6.-8. měsíce věku.

Speciální mléka jako náhrada mléka mateřského

Pokud kojit nemůže, je lépe vzniku zejména potravinové alergie (na kravské mléko nejčastěji) předcházet podáváním tzv. hypoalergenních mlék s částečně naštěpenou bílkovinou kravského mléka (na trhu jsou volně dostupná bez lékařského předpisu například Hamilon HA, Beba H.A., Omneo, které má navíc lépe naštěpené tuky, takže je vhodné i pro kojence, kteří mají potíže s trávením). Pokud se však u dítěte již alergické projevy prokážou (například ekzém, průjem apod.), lze na doporučení dětského alergologa podávat mléko s vysoce štěpenou bílkovinou kravského mléka (například Nutrilon pepti, v případě těžké potravinové alergie pak Nutrilon Pepti MCT). Tato mléka jsou prodejná pouze na předpis a v případě prokázané alergie je ve velké míře proplácejí zdravotní pojišťovny. Zdá se vám, že přece obyčejné kravské mléko pily i naše babičky a nic se nedělo? Neberte to na lehkou váhu, pokud se u dítěte projeví alergie na bílkovinu kravského mléka, hrozí až anafylaktická reakce, která může skončit i smrtí.

Plánovat či neplánovat?

Otázka, zda je správné početí dítěte plánovat, má tedy zcela jednoznačnou odpověď. Pokud to jen trochu jde, raději příchod vašeho miminka s partnerem dobře prodiskutujte, byť by se mohlo zdát, že je to proti přírodě. Na druhé straně se ale neupínejte na nějaký konkrétní termín. Mohlo by se totiž stát, že budete ve stresu a miminko si dá načas.

MUDr. Dagmar Fiedlerová ambulance alergologie a imunologie Medico, Praha 4

Zdroj: Maminka 4/05, Autor: Ivana Ašenbrenerová-Pečenková

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...