Infolinka 541 212 450Léčba atopického ekzému bez kortikoidů

Otázka:

Dobrý den, před týdnem byl ročnímu synovi diagnostikován atopický ekzém. příznaky ve formě vyrážky na tělě se začaly objevovat již před dvěma měsíci. Po aplikování kortikoidů se vyrážka ztratila, bohuřel jen na týden.Lékařka předepsala olej do koupele a mast na promazání a po aplikaci tohoto se ekzém prudce zhoršil a museli jsme nasadit znovu kortikoidy. Můj dotaz zní - je možné atopický ekzém plně vyléčit a pokud ano jakým způsobem vyjma kortikoidů.

Tazatel:

Eva

Odpověd:

Dobrý den, Evo,

kortikoidní krémy jsou na akutní zhoršení atopického ekzému velmi účinné, proto jsou lékaři často předepisovány. Samozřejmě se musejí používat jen krátkodobě, aby se snížila možnost vedlejších účinků.

Kortikoidy i jiné léky slouží pouze k zvládnutí příznaků, ekzém nemohou zcela vyléčit. Sklony k atopii jsou dány geneticky a moderní medicína toto zatím nedokáže změnit.

Pouze je možné - různými prostředky - ekzém potlačit:

Možnosti léčby atopického ekzému

Jak na atopický ekzém, pokud neznáme příčinu zhoršování (u nejmenších dětí ekzém často souvisí s potravinovou alergií)

Co se týká promazávací kosmetiky, stává se, že přecitlivělá atopická pokoža některý výrobek zkrátka nesnese. Je potřeba hledat takový, který bude vyhovovat. Před aplikací na celé tělo doporučujeme několikadenní testování na malém místě na pokožce.

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz