Infolinka 541 212 450Alergia na chlor, popraskane prsteky u dietata

Otázka:

Dobry vecer, Ja by som potrebovala radu. Mam 5 rocneho synceka ktory ma velmi silny atopicky ekzem. Uz sme sa naucili s tym zit ale kedze miluje plavanie nahlasili sme ho na plavecky. No a od novembra mu zacali praskat bruska prstekov na ruckach a od vtedy sa to len stupnije. pocas vianoc ked nechodil na plavanie tak sa to trosku zlepsilo. no a od januara to ide dole vodou. Ekzem ma stale horsi, lepsi ale prsteky ma cele olupane popraskane do ziviny, vkuse mu krvacaju a uz to ma na celych dlaniach a stale sa mu to taha dalej. Nic uz nechce chytat do ruk lebo je to pre neho bolestive. Nikto nam nevie pomoct len na nom skusaju kadejake maste ktore nezaberaju. Moze to byt alergia na chlor? Velmi pekne dakujem

Tazatel:

Luboslava Kohutova

Odpověd:

Dobrý den, paní Kohútová,

reakce pokožky na chlór se nedá označit jako "alergie na chlor". Chlor nepatří mezi alergeny.

Co je ale známé a potvrzené, je, že chlor:

  • způsobuje podráždění pokožky - svědění, zčervenání, kopřivka (žihľavka), zhoršení atopického ekzému,
  • způsobuje vysoušení pokožky - to vadí opět nejvíce osobám s atopickým ekzémem, které mají i tak sušší pokožku.

Co se s tím dá dělat? Zkuste zjistit, jestli ve Vašem okolí neexistuje nějaký bazén, ve kterém k desinfekci vody nepoužívají chlor, nebo alespoň ne tolik.

Dále byste mohli vyzkoušet takzvaný bariérový krém, který při koupání částečně chrání pokožku. Zeptejte se ve Vaší lékárně.

V každém případě dbejte na důkladné omytí pokožky po koupání v chlorovaném bazénu a co nejrychlejší natření celého těla nějakým vydatným mlékem nebo krémem.

Držíme palce!

Michal Závacký, ProAlergiky.cz