Infolinka 541 212 450Kontaktní dermatitida, přecitlivělá pokožka a silná alergie na pyly

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na něco ohledně kontaktní dermatitidy. Ale od začátku. Letos na jaře mě v 62 letech dostihla silná alergie na pyly. Užívala jsem Zodac, Desloraditine Activis, ale po krátkém čase jsem měla z léků nepříjemné vedlejší účinky (špatná léková snášenlivost všeobecně). Takže neužívám nic. Potom jsem nedopatřením užila na obličej nový krém s heřmánkem. Od tohoto momentu se vše, po užití jakékoliv kosmetiky zvrtlo ještě navíc na kontaktní dermatitidu. Na obličej mohu užívat jen převařenou vodu a na promaštění pleti lehce vepřové sádlo. Obočí mám už 3 měsíce začervenalé a od pohledu stále oteklé. Stačí si jej přejet prstem a hned je to červené. Prosím o radu a info, za jak dlouhou dobu se tohoto problému mohu zbavit. Je mi to nepříjemné i z pohledu estetického, když nemohu použít ani antialergenní tužku na obočí, lak na vlasy, nic. Psychicky to už zvládám hodně špatně, zdejší lékař mi moc nepomohl. Mockrát děkuji za odpověď, případnou radu, bude-li nějaká. Věra

Tazatel:

Věra

Odpověd:

Dobrý den, paní Věro,

Vaše nepříjemná reakce na heřmánech v krému může souviset s Vaší pylovou alergií. Je tudíž možné, že po skončení pylové sezony (během září) bude Vaše kontaktní alergie slábnout.

Pokud máte kolem obočí načervenalé "mapy", může se dokonce jednat o atopický ekzém způsobený alergií na pyly. Na první pohled vypadá stejně jako ten kontaktní. Heřmánkový krém ho mohl jen vyprovokovat.

Se svým alergologem se poraďte o možnosti předepsání protialergických léků vyšší generace. Možná je budete snášet lépe. Se svým kožním lékařem se pak poraďte o možnosti provedení tzv. epikutánních testů, při nichž se na pokožku přikládají náplasti se vzorky různých alergenů. Tímto způsobem by mohl být nalezen konkrétní alergen, který Vaše pokožka nesnáší.

Co se týká kosmetiky, vybírejte tzv. hypoalergenní přípravky bez obsahu bylinných výtažků, pokud možno neparfémované a s minimem konzervantů. Možná si něco vyberete i v našem e-shopu, vizte sekci kosmetika pro atopiky.

Držíme Vám palce!

Michal, ProAlergiky.cz