Infolinka 541 212 450Alergie na Captan a další konzervanty v kosmetice

Otázka:

Dobrý den, podstoupila jsem epikutánní testy a výsledek je - alergie na kosmetické konzervanty - Kathon CG, Captan C O25, METHYLDIBROMO GLUTARONITRILE D 049 E, PHENYL MERCURIC ACETATE P 008. Když jsem si přečetla v čem všem mohou být a všechny jejich synonyma tak vubec nevim co mam delat. Jak mám takové množství látek hledat ve složení? A ještě se chci zeptat - u toho Captanu C 025 sem si přečetla, že se používá i v zemědělství jako fungicidní konzervační látka pro ovoce a zeleninu a také k chemické ochraně některých rostlin proti rzi a plísním - můžu tedy normálně jíst kupovanou zeleninu? je s tímhle spojeno nějaké omezení? Předem děkuji za odpověď. Alena

Tazatel:

Alena

Odpověd:

Dobrý den, Aleno,

při nákupu kosmetiky máte dvě možnosti. Buďto budete kupovat pouze přípravky označené jako "bez konzervantů", nebo si všechny své alergeny vypíšete na lístek - včetně všech alternativních názvů - a budete si každý výrobek před nákupem kontrolovat. U kvalitnější kosmetiky je její složení dostupné na internetu, takže nemusíte tyto věci zjišťovat až někde v prodejně.

Co se týká toho Captanu, pokud to dobře chápu, používá se mimo jiné jako protiplísňový postřik různých ovocných stromů a dalších rostlin, který se aplikuje na listy nebo semena. Na zralých plodech by se už měl vyskytovat jen v minimální míře - nejde o povolený potravinový konzervant. Nicméně určitě doporučuji veškeré plody před kuchyňskou úpravou omývat v teplé vodě.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz