Infolinka 541 212 450Zubní korunky a můstky při alergii na kovy

Otázka:

Dobrý den. Mám zjištěno, že mám alergii na různé kovy. Rok mám zubní implantát, který je z titanu, ale už před několika lety mám můstek a korunky z jiných materiálů, k tomu pár plomb z amalgámu. Můj problém je ten, že asi po půl roce po nasazení implantátu mně začal pálit jazyk, pod jazykem oteklé žlázy, dost bolestivé. Zubař mi řekl, že to může být reakce i na kovy, které už mám několik let v puse. Můžete mi prosím o tom něco poradit? Nebo eventuálně jestli existuje ústav, kde by mi zjistili na co konkrétně mám alergii? Děkuji Souchová

Tazatel:

Soňa Souchová

Odpověd:

Dobrý den, paní Souchová,

ano, je možné zjistit, které konkrétní kovy u člověka vyvolávají alergickou reakci. Doporučuji vám návštěvu alergologie, kde vám umějí pomoci. Testy na takzvanou kontaktní alergii na kovy jsou ale schopni provést i v ordinaci kožního lékaře. 

Rychlé řešení vašich potíží, obávám se, neexistuje. Před případnou výměnou korunek či můstků by bylo dobré znát přesnou diagnózu, aby stomatolog věděl, jaké materiály může použít. Pokud jsou projevy v ústní dutině skutečně alergického původu, měly by vám ulevit protialergické léky ze skupiny antihistaminik. Některé jsou volně prodejné v lékárně (Zyrtec, Claritine apod.). 

Držíme palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz