Infolinka 541 212 450Invalidní důchod při kontaktní alergii

Otázka:

Dobrý den, před 6 lety mi byla zjištěna kontaktní alergie na konzervant (vysoká citlivost), který je v kosmetice, pracích a čistících prostředcích. Nejdříve jsem měla projevy na rukou, pupínky, moc to svědilo, mokvající a olupující fleky, napuchlé prsty, ani přes kortikoidy to neustupovalo, naopak se to začalo šířit na obličej a pak i zbytek těla. Po potvrzení alergie se důsledně vyhýbám výrobkům s tímto bohužel rozšířeným konzervantem (katon CG), i širší rodina kvůli mě musela přejít na ekologickou domácnost, přestaly k nám v podstatě chodit návštěvy. Loni mamka, žijící ve vedlejším bytě, bez konzultace se mnou začala používat nový krém na obličej. Prsty na rukou opuchly, začaly pálit, svědit,pak i hřbety rukou i přes kortikoidy se nelepšily. Až jsem skončila na pohotovosti s oteklým obličejem, jsem zjistila ,že je za tím mámin nový krém. Nedávno mi skončila mateřská, doma jsem byla v pro mě bezpečném prostředí. Občasné nákupy, či vyřízení na úřadě, zvládnu, ale pravidelný kontakt s pro mne toxickým světem, je pro mne opravdovou pohromou. Chci se zeptat, zda je možné získat invalidní důchod a v případě, že ano jak postupovat. Děkuji.

Tazatel:

Ludmila

Odpověd:

Dobrý den, Ludmilo,

je nám moc líto, že vás trápí tato velmi nepříjemná alergie. Vyhýbat se svému alergenu a užívat protialergické léky jsou opravdu nejdůležitější a možná i jediná dostupná opatření v léčbě kontaktní alergie. Nezmiňujete, jestli užíváte nějaká antihistaminika, tedy léky potlačující alergickou reakci. Pokud ne, doporučuji probrat s ošetřujícím alergologem/dermatologem možnost jejich nasazení. 

Co se týká invalidního důchodu, záleží na stupni invalidity, která je dána vážností překážek v práci. O tom rozhoduje posudkový lékař České správy sociálního zabezpečení, na jejíchž stránkách v sekci Invalidní důchod se můžete dočíst všechny detaily. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz