Infolinka 541 212 450



Vyrážka (ekzém) po očkování u kojence

Otázka:

Dobry den, Nasemu skoro 5mesicnimu synovi se asi tyden-dva po ockovani Prevenar13 objevila vyrazka, dle pediatra AE. Ja sama jsem jako miminko AE mela take, tedy nepochybuji o dedicnosti, nicmene je potvrzena spojistost mezi AE a ockovanim? Miminko bylo prvni mesic dokrmovano UM, nyni jiz plne kojeno. Mohlo i toho zapricinit vzniku AE? Jak se k dalsi davce Prevenar13 postavit nyni, kdyz je naplanovana za 2 tydny a miminko ma ekzem dost rozjety (na obliceji, krku, zadech a hrudniku)? Dekuji PK

Tazatel:

Petra K.

Odpověd:

Dobrý den, paní Petro,

ano, jsou známy případy výsevu nebo zhoršení atopického ekzému po aplikací vakcíny. Přece jen jde o zásah do imunitního systému, byť jde zároveň o důležitou prevenci. 

Stejně tak k němu ale může dojít při změně stravy, tedy i přechodu z umělého na mateřské mléko. Spousta potenciálních potravinových alergenů totiž ze stravy maminky přechází do mateřského mléka a dítě si na ně může vytvořit přecitlivělost, která se pak projevuje kožní vyrážkou – více se můžete dočíst v našem článku Potravinové alergeny a atopie u dětí.  

Ohledně případného pozdržení další dávky vakcíny může rozhodnout pouze ošetřující lékař, který je seznámen se zdravotním stavem dítěte. Při silném zhoršení ekzému je odložení možné. 

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz