Infolinka 541 212 450Škrábání v krku, zahlenění a zvýšená teplota jako příznaky alergie

Otázka:

Dobrý den, Už skoro dva měsíce se potýkám se škrábáním v krku a zvýšeným zahleněním v téže oblasti, aniž by můj problém byl přijatelně vyřešen. Testy u obvodní ani na ORL nic nezjistily. Testován jsem byl i na Covid. Krom zanícené sliznice jsem většinou víceméně pořádku. Nutno dodat, že zde jsou i dny, kdy jsem skoro dobrý, ale také i dny, kdy mě škrábe v krku opravdu hodně. Napadl mě reflux jícnu, ale tam jsem zaléčen už dlouho, a sice Omeprazolem. Navíc spím skoro v sedě, takže není prakticky možné, aby se mi kyselé šťávy dostaly do krku. Chtěl bych se zeptat, jestli se takto může chovat alergie (zánět v krku, zahlenění, občasné teploty okolo cca 37,3°C, občasná schvácenost a únava)? Nutno dodat, že stejné příznaky jsem měl i v minulosti, nicméně ty netrvaly nikdy tak dlouho a obvykle zmizely stejně rychle, jak mizí nachlazení, tedy po týdnu až dvou. Už začínám být docela zoufalý. Každopádně předem děkuji za odpověď. Karel

Tazatel:

Karel

Odpověd:

Dobrý den, Karle,

pro alergii na vzdušné alergeny (pyly, roztoči, zvířata atd.) jsou typickými projevy spíše vodnatá rýma anebo kašel (zánět hrtanu nebo průdušek). Nicméně i krk může být alergickým zánětem postižen, respektive mandle a nosohltan, zvlášť pokud máte zmíněné sklony k refluxu, který zvyšuje citlivost této oblasti. Únava se objevuje docela často a ani lehce zvýšená teplota se nedá vyloučit, byť ta častá není. 

Nedá se vyloučit ani lehčí virová infekce v krku, jejíž trvání je prodlouženo povinným používáním respirátoru. Rozhodně tedy neuděláte chybu, když svého praktického lékaře požádáte o doporučení na alergologii a imunologii. Specialista by mohl sérií testů na příčinu vašich potíží přijít. Snad se vám podaří najít nějakého s krátkou čekací dobou.  

Od potíží vám může ulevit každodenní inhalace

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz