Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest

Inhalace minerálních vod jsou prospěšné při všech druzích onemocnění dýchacích cest (ilustrační foto: Norditalia)
Inhalace minerálních vod jsou prospěšné při všech druzích onemocnění dýchacích cest (ilustrační foto: Norditalia)

Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí dýchacích cest. Používáním inhalátoru můžete nejenom léčit astma a zmírňovat alergické potíže, ale také předcházet běžnému nachlazení, chřipkám a dalším respiračním infekcím a urychlovat jejich vyléčení.

Úleva od rýmy? Inhalace urychluje léčbu běžných infekcí

Inhalátory někdy také nazývány jako nebulizátory plní tři základní léčebné funkce:

 • odstranění otoků a tím zlepšení průchodnosti dýchacích cest – ucpaný nos, astmatické záchvaty apod.
 • rozpouštění přebytečných hlenů – lepší vykašlávání, uvolnění nosních dutin apod.
 • celkové zlepšení přirozených funkcí sliznice dýchacích cest – obranyschopnost

Inhalování je tedy vhodné nejen pro alergiky a astmatiky, ale pro všechny, kteří trpí častými infekcemi dýchacích cest. Funguje jako léčba i prevence. Je vhodná jak při akutních (krátkodobých), tak při chronických (dlouhodobých) potížích. 

Dýchání přes inhalátor zvládají i malé děti. Většina přístrojů je vybavena maskami pro děti i dospělé.

Rýmy, angíny, katary, laryngitidy, faryngitidy, bronchitidy – pomocí inhalace můžete zkrátit léčbu a snížit riziko případných komplikací, třeba přesun infekce na jiné místo v těle.

Inhalovat lze přes masku nebo náustek

Při nemocech hrtanu nebo průdušek se mlžina nejčastěji vdechuje ústy pomocí náustku, který je součástí každého inhalátoru. Cílem této inhalace je pročistit dýchací cesty od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků, posílit jejich přirozenou obranyschopnost a další funkce.

Pokud inhalujeme přes masku a nadechujeme se přitom nosem, inhalace je prospěšná i pro nosní dutiny. Uvolňuje nadbytečný hlen, zklidňuje nosní sliznici a odstraňuje bakterie a další případné nečistoty usazené na ní. Zároveň tak i předchází ucpávání vedlejších nosních dutin a zánětům středního ucha.

Léčebnou inhalaci provádějte dvakrát až třikrát denně, popřípadě v jiných intervalech podle doporučení lékaře.

Ultrazvukový inhalátor Norditalia MO-03
Jeden z nejprodávanějších ultrazvukových inhalátorů u nás Norditalia MO-03 se dá používat jako stolní i jako přenosný přístroj (foto: ProAlergiky. Zdravotnický prostředek – čtěte pečlivě návod k použití.)

Do inhalátoru se nejčastěji lije lázeňská minerálka

Jste-li nachlazení, můžete inhalovat buď minerální vodu, nebo speciální léčivo. Inhalace minerálek urychluje léčbu dýchacích cest – horních i dolních. Některé minerální vody mají léčivý účinek na dýchací cesty – rozpouštějí hleny a usnadňují vykašlávání, snižují dráždivost dýchacích cest, případně na ně působí protizánětlivě a regeneračně.

Proč se pro preventivní i léčebné inhalace nejvíce používají minerálky? Jak potvrdilo několik studií ze světa, slaná (minerální) voda dokáže šetrným způsobem odstraňovat otok sliznic dýchacích cest (např. pocit ucpaného nosu) a zároveň pomáhat s rozpouštěním hlenu.

Osvědčené a zároveň velmi dobře dostupné v našich obchodech jsou dvě značky minerálních vod:

 • Vincentka
 • Bílinská kyselka
Pro léčebné i preventivní inhalace jsou nejvhodnější minerální vody Vincentka a Bílinská kyselka
Pro léčebné i preventivní inhalace jsou nejvhodnější minerální vody Vincentka a Bílinská kyselka (ilustrační foto: ProAlergiky)
Tyto minerálky patří do skupiny alkalických, tj. mírně zásaditých. Právě tato vlastnost jim umožňuje dosahovat nejlepších léčebných výsledků. Je možné inhalovat i jiné kyselky, ale dobré výsledky nelze předem zaručit. Asi není potřeba zdůrazňovat, že bychom měli používat pouze přírodní neochucené vody. Míra perlivosti není podstatná.

Když potřebujete nutně inhalovat a nemáte po ruce žádnou minerálku, můžete použít fyziologický roztok. Ten lze buď koupit v lékárně, nebo připravit doma. Není to nic složitého. V jednom litru pitné vody rozpustíme 9 gramů kuchyňské soli.

Existují také specializované léky určené k rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, které jsou k dostání v roztoku vhodném pro inhalování. Nejznámější je Mucosolvan. Pozor, nejde o sirup, ale speciální variantu tohoto léku vyráběnou přímo pro účely inhalování.

Chřipková sezóna? Častá nemocnost? Preventivně inhalujte

I když kolem vás všichni kýchají, nemusíte chytit každou nemoc. Pokud své dýchací cesty udržujete zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií.

Lidé náchylní k dýchacím infekcím by měli v chřipkovém období z preventivních důvodů inhalovat, a to nejlépe jednou denně. K inhalacím se stejně jako v případě léčby používají minerální vody nebo solné roztoky.

Věnovat pár minut denně prevenci je určitě výhodnější než proležet celý týden v posteli. O nešťastných rodičích často nemocných dětí ani nemluvě.

Jak inhalovat? Důležité je správné dýchání

Léčebné účinky inhalace jsou známé už po staletí. Spousta z nás v dětství byla rodiči nucena inhalovat pod dekou či ručníkem páru z hrnce s horkou osolenou vodou. I když tato metoda má svůj účinek na uvolnění dýchacích cest, hrozí nezanedbatelné riziko opaření končetin nebo obličeje téměř vařící vodou. V ohrožení jsou samozřejmě zejména děti. Nevýhoda inhalace napařováním je ta, že touto cestou nelze podávat léky.

Proto jsou tu inhalátory, které umějí pracovat jak s minerálkami, tak se speciálními tekutými léčivy. Kromě pravidelného čištění nevyžadují žádnou zvláštní péči a jsou bezpečné i pro velmi malé děti nebo nemohoucí pacienty. Inhalace inhalátorem je navíc účinnější než ta s horkou vodou.

Aby inhalování skutečně pomáhalo, musí být prováděno správnou technikou:

 1. „Mlhu" vypuštěnou přístrojem je potřeba vdechovat zhluboka a před každým vydechnutím krátce zadržet dech, aby se léčivé částice stačily usadit a sliznicích.
 2. Tempo nádechů a výdechů by mělo být co nejpřirozenější, abyste se cítili dobře a nemotala se vám hlava z překysličení.
 3. Pomáhá i správné sezení při inhalaci – rovná záda, aby se otevřel hrudní koš.

Pokud si nejste jisti, zda inhalaci prováditě správně s ohledem na své onemocnění, poraďte se s lékařem (alergolog, pediatr, ORL) nebo fyzioterapeutem (v lázních a léčebnách).

Jak vybírat inhalátor

Před koupí inhalátoru je dobré si ujasnit, k jakému účelu nám bude přístroj sloužit – zda k prevenci a léčbě běžných dýchacích infekcí, nebo k ošetřování astmatika.

Hlavním porovnávacím parametrem u inhalátorů je rozprašovací výkon. Tento údaj udává, jak rychle je přístroj schopen přeměnit léčebný roztok v mlžinu. Čím výkonnější inhalátor je, tím kratší dobu jedna inhalace zabere.

Výrobci dobře vědí, že je někdy těžké donutit dítě, aby vydrželo pár minut sedět a inhalovat. Proto většina z nich nabízí dětské modely, které mají veselejší design.

Většinu inhalátorů je možné s sebou brát i na cesty. Dokonce existují i modely, které fungují na běžné baterky nebo kabel do zapalovače v autě. Inhalační kúru tak není nutné přerušovat ani na dovolené, ani na služebních cestách.

Podrobnější rady, jak vybírat inhalátor, najdete v nákupním rádci v e-shopu ProAlergiky.cz.

Související články

Inspirace a tipy na dárky pro zdraví celé rodiny
Recenze a testy inhalátorů
Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních

Související články

Inspirace a tipy na dárky pro zdraví celé rodiny
Chcete udělat radost svým blízkým praktickým dárkem, který jim bude pomáhat pečovat o jejich zdraví? Jste na správné...
Inspirace a tipy na dárky pro zdraví celé rodiny
Nepřehlédněte
Recenze a testy inhalátorů
Nevíte si rady s výběrem inhalátoru nebo se nemůžete rozhodnout, který z nabízených modelů je pro vás ten pravý...
Recenze a testy inhalátorů
Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních
Nejčastěji je pro inhalování doporučována přírodní minerální voda Vincentka. Její typická chuť je dána silnou mineralizací...
Astma Alergie na pyl Alergie na roztoče
Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních
Ultrazvukový, nebo kompresorový inhalátor?
Často se setkáváme s dotazem, zda je lepší pořídit ultrazvukový, nebo kompresorový inhalátor a proč. Každý má své výhody i...
Ultrazvukový, nebo kompresorový inhalátor?
Inhalátor pro děti – jak jej dobře vybrat a správně používat
Inhalace pomocí elektrického inhalátoru je pro děti všeho věku přínosná. Využívá se nejen při astmatu a alergii, ale i při...
Inhalátor pro děti – jak jej dobře vybrat a správně používat
Jaký inhalátor se hodí na Vincentku
Inhalátor na Vincentku je snadno dostupný elektrický přístroj, který vám pomůže s péčí o dýchací cesty. Hodí se pro...
Jaký inhalátor se hodí na Vincentku
Nebulizátor je rozprašovač na léčivo určené k inhalaci
Pokud vám lékař doporučí pořízení nebulizátoru, radí vám, abyste inhalovali. Pojem nebulizátor je totiž synonymem pro...
Nebulizátor je rozprašovač na léčivo určené k inhalaci
Inhalátor je balzám na průdušky při astmatu i bronchitidě
Inhalátor na průdušky působí vskutku blahodárně. Jeho pravidelné používání se doporučuje především lidem, které trápí...
Inhalátor je balzám na průdušky při astmatu i bronchitidě

Ověřeno našimi zákazníky

97 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1162 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
„Obchod doporučuji, nakupovat zde budu i v budoucnosti“
 • Přiměřené ceny a dobrá dodací lhůta
Ověřený zákazník včera
 • Včas dodaná
 • Kvalitně zabalená
Ověřený zákazník před 2 dny
 • Rychlé a slušné jednání.
Ověřený zákazník před 2 dny