Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Inhalátor je balzám na průdušky při astmatu i bronchitidě

Inhalátor na průdušky působí vskutku blahodárně. Jeho pravidelné používání se doporučuje především lidem, které trápí průduškové astma nebo bronchitida (zánět průdušek). Při inhalaci totiž dochází k očistě dýchacích cest a k posílení jejich přirozené obranyschopnosti.
Inhalátor je balzám na průdušky při astmatu i bronchitidě

Řeč je o elektrickém inhalátoru, což je zdravotnický přístroj určený k ošetřování dýchacích cest. Je schopen přeměnit minerální vodu nebo tekuté léčivo na dýchatelný aerosol, tedy umělou mlhu. Mikroskopické kapičky této mlhy jsou pak schopné doputovat hluboko do dýchacích cest

Průdušky tvoří dýchací rozcestí v plicích

Průdušky jsou součástí dolních dýchacích cest, konkrétně plic. Když si tyto cesty představíte jako strom obrácený vzhůru nohama, průdušky jsou větvemi tohoto stromu. Kromě toho, že jimi proudí vzduch do plicních sklípků a zpět, plní důležitou obrannou funkci

Na vnitřním povrchu průdušek se totiž vyskytují řasinky, jež pomáhají odklízet nežádoucí prachové částečky, alergeny nebo mikroorganismy, které se nadechnutím dostanou do plic. V průduškách se také vytváří hlen, který zvlhčuje jejich povrch a podílí se na odstraňování nečistot. 

Když přijde problém

Na průdušky neustále útočí množství různých nečistot, kterému musejí odolávat. Někdy zátěž nezvládnou a dojde k jejich poškození:

  • infekce – viry, bakterie, kvasinky nebo jiné mikroorganismy způsobí zánět průdušek
  • podráždění – chemické výpary, dusivé plyny, prach nebo příliš suchý vzduch omezí funkci průdušek
  • alergie – imunitní přecitlivělost na různé alergeny může vyvolat astma

Průdušky se těmto útokům brání zvýšenou tvorbou hlenu a drážděním ke kašli. V některých případech dochází ke zúžení průdušek a vzniku dušnosti (neschopnosti se zhluboka nadechnout). 

Vypudit nečistoty

Inhalace pomocí inhalátoru fungují jako prevence i jako součást léčby nemocí průdušek. Čím konkrétně inhalování prospívá:

  • Dochází ke zvlhčení dýchacích cest a tím k podpoře samočisticí funkce řasinek. Průdušky se snáze zbavují mikroorganismů nebo alergenů. 
  • Inhalovaná tekutina naředí příliš hustý hlen, což usnadňuje jeho následné vykašlání. 
  • Zklidňuje podráždění. 
  • Předchází zhoršování nemoci.

Inhalují se minerálky i některé léky

Mezi minerálními vodami, které se k inhalaci používají, je na průdušky jednoznačně nejpopulárnější luhačovická Vincentka. Podobné složení má levnější Bílinská kyselka. 

Při silném zahlenění lze použít i inhalační roztoky léků na vykašlávání, jako jsou Ambrobene nebo Mucosolvan. Pomocí inhalátoru je možné podávat i některé protiastmatické léky, které jsou k dostání na lékařský předpis.

Inhalátory Philips Respironics a Yuwell vhodné pro ošetřování průdušek

Ukázka inhalátorů vhodných pro ošetřování průdušek

Správná velikost částeček a odolnost inhalátoru

Pro péči o průdušky můžete zvolit libovolný kompresorový nebo ultrazvukový inhalátor. Na co se zaměřit?

V první řadě by váš inhalátor měl umět vyrábět dostatek částeček (kapiček) o velikosti pod 5 mikronů. Právě ty totiž nejlépe doputují do průdušek a usadí se v nich, což je cílem inhalační léčby. Výrobci tento údaj uvádějí buď jako konkrétní rozmezí hodnot (např. 1–5 ?m) nebo jako takzvanou střední hodnotu MMAD (např. 3,6 ?m).

Jsou-li vaše potíže chronické, potřebujete inhalovat denně, a tak dejte přednost nějakému robustnímu modelu z kvalitních materiálů od výrobce specializovaného na zdravotnickou techniku. 

Kam dále?

Související články

Inhalace Vincentky jako pomoc při respiračních onemocněních
Ultrazvukový, nebo kompresorový inhalátor?
Recenze a testy inhalátorů

Ověřeno našimi zákazníky

96 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1104 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
  • Velmi rychlé dodání a skvělá komunikace
Ověřený zákazník před 5 dny
„rychle dodani“
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Možné poradenstvo pri vybere
  • Dobrá a rýchla komunikácia s obchodom
Ověřený zákazník před 5 dny