Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor?

Zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor?
Velmi často se v našem poradenském centru setkáváme s dotazem, zda je lepší pořídit zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor. Vesměs se jedná o situace, kdy je dítě často nemocné a trpí bronchitidami nebo jinými respiračními problémy. Oba přístroje jsou si podobné tím, že vypouštějí „páru“, avšak jejich použití je zcela odlišné.  

Typická otázka zní: „Dobrý den, máme malého syna, který pořád kašle a má ucpaný nos. Mám pocit, že je u nás doma přesušený vzduch. Ráda bych mu pomohla. Je na zvlhčení dýchacích cest vhodnější zvlhčovač, nebo inhalátor? Můžete mi prosím poradit?“

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, nicméně každý z těchto přístrojů funguje jinak a používá se k jinému účelu. Pojďme si to rozebrat podrobněji.

Zvlhčovač vzduchu bojuje se suchým vzduchem

Suchý vzduch v místnosti má negativní vliv na náš zdravotní stav. Vysušené sliznice dýchacích cest jsou náchylnější k usazování virů a bakterií, jsou příčinou suchého kašle, chrapotu, pálení očí. I naše pokožka v suchém prostředí snadněji ztrácí hydrataci, což škodí zejména atopikům.

Zvlhčovač vzduchu Winix L500
Ultrazvukové zvlhčovače zajistí rychlé zvlhčení vzduchu v místnosti (foto: Winix)

Úkolem zvlhčovače je zvyšovat vlhkost vzduchu v místnosti na úroveň ideální pro člověka, tedy kolem 50 procent. Před jeho pořízením bychom měli vědět, jakou vlhkost vzduchu doma skutečně máme. Může se stát, že i když máte subjektivní pocit suchého vzduchu, nemusí to tak ve skutečnosti být. Zbytečné zvlhčování by tak mohlo přinést více škody než užitku a mohlo by vést k opačnému problému – růstu plísní.

Dvakrát měř, jednou zvlhčuj

Pořízením vlhkoměru či meteostanice s měřením vlhkosti můžeme snadno sledovat vlhkost vzduchu v místnosti a tak předejít případné zbytečné investici do zvlhčovače.

Vlhkoměr ProAlergiky.cz
Jednoduchý vlhkoměr vám řekne, zda zvlhčovač vzduchu potřebujete (foto: ProAlergiky.cz)

Pokud je příčinou respiračních problémů suchý vzduch, zvlhčovač je ideální řešení. Bude se nám lépe dýchat a také zmizí pocity napuchlých a suchých sliznic.

Do zvlhčovače lijeme kohoutkovou vodu, kterou můžeme v lokalitách s tvrdou vodou nahradit nebo zkombinovat s vodou destilovanou, převařenou nebo přefiltrovanou, čímž zamezíme tvorbě vodního kamene. 

Naopak se nedoporučuje používat minerální vody. Nejen, že je při jejich rozprašování do vzduchu léčebný účinek mizivý, ale rozprášená sůl by mohla udělat pěkný nepořádek v místnosti. Navíc vlivem obsažených solí může dojít k poškození přístroje, který na takovou vodu není stavěný.

Náš tip: S tím, jaký zvlhčovač koupit a podle jakých parametrů vybírat, vám poradí náš nákupní rádce.

Inhalátor intenzivně ošetřuje dýchací cesty

Elektrický inhalátor je velmi užitečná věcička při léčbě a prevenci respiračních nemocí. Pokud dočasně odhlédneme od léčebné funkce, kdy inhalujeme lékařem předepsaný či volně prodejný lék, umí také velmi efektivně zvlhčovat horní i dolní cesty dýchací. Právě v tomto ohledu se nabízí srovnání se zvlhčovačem vzduchu.

Zaměňovat tyto přístroje však nelze. Inhalátor nezvlhčuje vzduch v místnosti, působí lokálně pouze v dýchacích cestách. Pokud je tedy hlavní příčinou zdravotních potíží suchý vzduch, je jednoznačně lepší používat zvlhčovač vzduchu, protože inhalátor nám v tomto případě pomůže jen omezeně a dočasně.

Solná lázeň pro nos, krk i plíce

Jestliže jsme vyloučili, že se za našimi zdravotními problémy skrývá suchý vzduch, je inhalátor ideální pomocník. V léčbě i prevenci respiračních onemocnění zvládne opravdu mnoho.

Ultrazvukový inhalátor Norditalia MO-03
Inhalátory nejen pomáhají astmatikům a alergikům, ale také významně podpoří léčbu běžného nachlazení. V posledních letech u nás roste zájem o ultrazvukové modely (foto: Norditalia).

Do inhalátoru se nejčastěji lije minerální voda (v Česku jsou nejvíce v oblibě Vincentka a Bílinská kyselka) nebo slaný fyziologický roztok. Většina modelů umí rozprašovat i různá tekutá léčiva, typicky proti astmatu nebo kašli. Obyčejná kohoutková voda není vzhledem k nízkému obsahu minerálů k péči o dýchací cesty vhodná – lidem s oteklými sliznicemi může i ublížit. 

Inhalace minerální vody rozpouští hleny a tím pádem usnadňuje vysmrkání a vykašlávání. Zvlhčuje sliznice dýchacích cest, odstraňuje otoky a zlepšuje tak jejich průchodnost. Zvlhčením sliznic se zároveň zvyšuje vlastní obranyschopnost dýchacích cest.

Náš tip: Pokud jste zjistili, že je pro vás inhalátor to pravé a může vám pomoci, seznamte se s jeho funkcemi podrobněji v samostatném článku. Před vlastním nákupem využijte nákupního rádce, který vám pomůže se správným výběrem.

Související články

Úprava vzduchu v domácnosti
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Inhalátory Zvlhčovače vzduchu

Související články

Úprava vzduchu v domácnosti
Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Udává se, že vzduch, který dýcháme v uzavřených místnostech, může...
Úprava vzduchu v domácnosti
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být důsledkem pobytu v místnosti s příliš...
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest
Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí dýchacích cest. Používáním inhalátoru můžete nejenom...
Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Nadměrné vysušování pokožky je nepříjemné nejen pro atopiky. Poctivé používání promašťující kosmetiky však není jediný...
Atopický ekzém
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy tyto přístroje řeší? Není řešením...
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Často nemocné dítě? Jak tomu předejít
Pravidelnou péčí a prevencí můžete předejít řadě dýchacích potíží a výrazně snížit nemocnost vašich dětí. Poradíme vám jak...
Často nemocné dítě? Jak tomu předejít
Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D
Představíme si zajímavého zástupce zvlhčovačů a praček vzduchu. Výrobce tento přístroj prezentuje jako „ideální pro...
Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D
Recenze: Kapesní membránový inhalátor NE-105 mesh
Přinášíme exkluzivní recenzi inhalátoru, který v první půlce roku 2013 vstupuje na český trh. Využívá novou technologii...
Recenze: Kapesní membránový inhalátor NE-105 mesh

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Vše proběhlo perfektně. Rychlé dodání.“
Ověřený zákazník včera
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník před 7 dny
  • Brzké doručení
Ověřený zákazník před 8 dny