Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Přecitlivělost organismu na změny teplot

Krásný den, od malička jsem přecitlivělá na velké změny teplot (jaro, podzim), ale i menší (slunko, stín). Neměla jsem však žádné tělesné projevy. Trpěla jsem však častěji na angíny, chřipky, později na více časté virózy. Výsledky z alergologie však byly v normálu, krom jedné hodnoty - zvýšené ASLO. Cca před 6 lety (po porodu 1. dítěte) mám dojem, že se jedná o chladovou alergii. Pokud jsem vystavena změnám počasí, průvanu, za pár hodin poté, mám dávivý kašel, slzení očí, bolesti v krku (otok), stav jak při nachlazení,či dokonce před začínající virózou, která, pokud ji nedokáži zastavit léky na kašel, paralenem, propukne naplno. Jde o projevy chladové alergie? Nebo jaká by mohla být příčina? Mám tím značné omezené možnosti, rodina tím trpí. Nejde o život, ale o živoření. Musím být jak květina ve skleníku. Děkuji mnohokrát.

Jitka

Odpověď

Dobrý den,

termín chladová alergie se používá pro projevy kopřivky na kůži po kontaktu pokožky se studeným vzduchem či vodou. Typicky jde o kopřivku na nekrytých částech těla - např. v zimě na rukou a v obličeji.

To, co uvádíte vy, může být důsledek neléčeného tzv. “alergického zánětu”. V tom případě probíhá na sliznicích dýchacích cest chronický zánět, kdy je sliznice nateklá, bývá na ní hlen a tato sliznice je přecitlivělá a hůře se vyrovnává s bacily a se změnami teplot. To znamená, že při podráždění (změna teplot, cigaretový kouř, silnější vůně/pach) dojde ke zhoršení stávajícího zánětu a může se projevit jako nachlazení.

Doporučuji vyšetření na ORL (nosní, ušní, krční), ev. znovu na alergologii. Řešením může být pravidelné užívání léků proti alergii (antihistaminik), které potlačí chronický alergický zánět a sliznice poté budou odolnější vůči vnějším vlivům.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Související dotazy v poradně

Alergie na chlad - červené fleky na obličeji, které pálí
Alergie na chlad, spouštění rýmy při změnách teplot
Alergie na změnu teploty
Alergie oka na teplo

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Spokojenost.Rychlé dodání.Doporučuji.“
Ověřený zákazník před hodinou
„Obchod vřele doporučuji“
  • Velký výběr zboží, rychlost dodání zboží, solidní jednání
Ověřený zákazník před 8 hodinami
  • Rychlé vyřízení objednavky
Ověřený zákazník včera