Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Svědící vyrážka (krupička) na rukách a nohách

Dobrý den, Objevila se u mě svědiva vyrážka (krupička) nejprve na pažích, pak i po celé délce nohou a občas se objeví i na břiše. Kamarádka lékařka, která si vyrážku prohlédla, mi řekla, že je to zřejmě reakce na slunce nebo horko. Pobyt na slunci jsem výrazně omezila, ale již 3 týdny mě svedeni trápí. Budím se denně nad ránem a škábu se, prý je to kvůli histaminu, který tělo produkuje nejvíce právě nad ránem. Před pár dny jsem také začala slzet, svědí mě oči a pocitově je mám mírně opuchlé. Kamarádka mi sehnala Xyzar, ale příznaky ani po něm úplně neodezněly (naopak slzení očí se dostavily až po jeho dobrání). Vyzkoušela jsem také přestat používat většinu kosmetiky, kterou jsem používala těsně před tím, než se problémy projevily. Jaký na to máte názor? Máte tip, o co by se mohlo jednat, na základě mnou popsaných příznaků? (Jsem až do konce července v zahraničí, jinak bych si zašla k lékaři). Napadla mě ještě histaminová intolerance, jen je mi divné, že by se najednou objevila, beze změny ve stravovacích návycích. Děkuji

Martina

Odpověď

Dobrý den, Martino,

pokud lze vyloučit infekční původ vyrážky, pravděpodobně se u vás objevila nějaká forma kopřivky. Její problém však spočívá v tom, že může být způsobena obrovským množstvím různých podnětů – od potravin přes inhalační alergeny a chemické látky až po sluneční záření nebo prudké změny teploty. 

Máte však pravdu v tom, že takováto vyrážka souvisí se zvýšeným množstvím histaminu v těle. Svědění a otoky očních spojivek tuto teorii jen podporují. 

Přecitlivělost na cokoli se může objevit kdykoli během života. Kopřivka se zhoršuje vlivem stresu – cestování do zahraničí a změny prostředí jej mohly ve vašem případě vyprovokovat. 

Než se dostanete na vyšetření k lékaři, snažte se omezit konzumaci potravin, které zvyšují hladinu histaminu v těle. Jejich seznam najdete v našem článku Potraviny při histaminové intoleranci. Zároveň pokračujte v užívání antihistaminik, pokud vám alespoň trochu pomáhají. 

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník před 3 dny
  • Brzké doručení
Ověřený zákazník před 4 dny
„Vše OK, absolutní spokojenost.“
Ověřený zákazník před 9 dny