Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Vrácení alergie po dlouhé době během těhotenství

Dobrý den, jsem těhotná (17.týden) a před cca 14 dny u mě náhle došlo k výskytu alergických příznaků. Jedná se o pálení a svědění očí a patra, rýmu a zejména dušnost. Coby dítě jsem byla silným alergikem s astmatem a četnými záněty průdušek. Když mi bylo Zhruba dvacet let, tyto obtíže pominuly a následujících 19 let jsem měla od alergie pokoj a byla zcela bez medikace. Nyní ve 39 letech a zcela nečekaně jsem začala opět těmito projevy trpět. Trápí mě v domácím prostředí, kde jsem doposud žila zcela spokojeně, a nejsilnější jsou v noci. Netuším, co je alergenem. Už dávno nedisponuji žádnými léky. Chtěla bych prosím položit dva dotazy. Trápí mě, jaký vliv má reakce mého organizmu na plod? Pokud trpím dušností já, je možné, že dítě nějak vnímá nedostatek kyslíku také? Dělám si o něj velké starosti. Pokud se obrátím na nějakou alergologii, bude nejspíš trvat týdny, než dostanu termín a než se provede nějaká diagnostika. Jak škodlivé v tomto mezidobí mohou neléčené projevy alergie být pro dítě? Druhý dotaz se týká možné souvislosti s dalšími potížemi, které mě trápí. Již cca rok se potýkám s trávícími problémy (pobolívání žaludku, říhání, pocit těžkosti a celkového nepohodlí), jejichž příčinu se zatím nepodařilo objasnit (ultrazvukem, gastroskopií ani krevními testy). Nevypozorovala jsem však jednotlivé potraviny, které by potíže způsobovaly. Zdá se, jako by mi veškeré jídlo nějak vadilo. Mohou příznaky dušnosti, svědění a rýma být vystupňováním případné potravinové alergie? Eventuelně, je možné, že u mne propuká nová série alergií, která by kloubila potravinovou alergii a třeba alergie na roztoče či prach, které mě sužovaly v dětství. Velice děkuji za odpověď.

Lenka

Odpověď

Dobrý den, Lenko,

vámi popsané příznaky skutečně patří mezi typické pro alergii. Je docela běžné, že během těhotenství se projevy alergie a astmatu vrátí, i když jste od nich třeba měla dlouhá léta pokoj. 

Je skutečně nutné zahájit léčbu na alergologii. Máte totiž pravdu v tom, že dušnost může způsobit pokles kyslíku ve vašem těle, který může dopadat negativně na plod a jeho vývoj. Jak moc, to záleží na délce a vážnosti dýchacích potíží. Snad vás někde přijmou přednostně. V případě komplikací s hledáním se obraťte na svou zdravotní pojišťovnu. 

Pokud jsou vaše potíže nejhorší v noci a po probuzení, je zde zvýšená pravděpodobnosti alergie na roztoče. Než začnete provádět nějaká složitější opatření proti roztočům, je vhodné mít tuto alergii potvrzenou od lékaře.

Nejvíce roztočů se nachází v našich postelích. Jako rychlé a levné předběžné testovací opatření můžete provést očistu vaší postele:

  1. Vyperete si polštář a přikrývku (na 60 °C nebo nebo na 40 °C s antialergenní prací přísadou Fabri Cleanse) a rovněž povlečení vyměníte za čisté.
  2. Sprejem proti roztočům Home Cleanse ošetříte ty textilní části lůžka, které se nedají prát, zejména tedy matrace. Po uschnutí důkladně ze všech stran vysajete. 
  3. Dočasně odstraníte případné dekorační polštářky, plyšové hračky, deky nebo přehozy. 

Pokud vám spánek v čištější posteli přinese úlevu, vaše problémy pravděpodobně budou souviset s roztoči. 

Co se týká vašich potíží s jídlem, je potřeba pátrat po konkrétních potravinách. Není totiž pravděpodobné, aby se u vás alergie vytvořila na všechny potraviny. Svědění v ústech by se projevovalo bezprostředně po konzumaci konkrétní nevhodné potraviny. Rýma není typickým projevem potravinové alergie. 

Žaludeční problémy ale mohou způsobovat jícnový reflux (pálení žáhy), při kterém se mohou žaludeční šťávy dostávat přes krk do dýchacích cest, kde způsobí podráždění. A tento stav bývá jednou z komplikací astmatu. 

Držíme vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník před 2 dny
  • Brzké doručení
Ověřený zákazník před 3 dny
„Vše OK, absolutní spokojenost.“
Ověřený zákazník před 9 dny