Odpověď na dotaz

Paterová Pavlína:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, je-li možné, během celého těhotenství užívat 1xdenně Analergin a nemá-li tento lék negativní účinek na vývoj a zdraví plodu. Chtěla bych druhé dítě a alergoložka mi nedoporučuje vysazení tohoto léku, protože při prvním těhotenství a po prvním porodu se u mě oběvovali anafilaktické šoky. Vyšetření imunologické bylo provedeno a bylo v pořádku, nebyl zjištěn důvod těchto šoků.
/Před a při prvním těhotenství jsem léky neužívala, do té doby jsem neměla žádné potíže s alergii tohoto typu, pouze jsem od mala alergická na antibiotika. Po porodu jsem 16měs. a od té doby léky užívám./
Druhý dotaz: Je nějaká pravděpodobnost, že se budou anafilaktické šoky opakovat celý život, nebo je lze odstranit? Děkuji

Odpověď:
Dana Štěpánková

Dobrý den, alergie a její léčba v těhotenství je aktuálním tématem měsíce.
Toto je část, která vás zajímá, cituji:
"Častým tématem v období těhotenství jsou léky. Základním požadavkem je vždy plná kontrola nemoci po celou dobu těhotenství. Hlavním nebezpečím je pro budoucí matku a její dítě nedostatečná léčba a stabilita nemoci. Toto pravidlo platí zvláště u těhotných astmatiček. Průduškové astma je nejčastějším vážným onemocněním v těhotenství. Postihuje 8,4% těhotných žen. Všechny běžné preventivní léky užívané u astmatu jsou po celou dobu těhotenství bezpečné. Bez omezení lze podávat především inhalační (vdechované) kortikosteroidy a běžné pomocné inhalační léky. Určitá omezení mohou platit pouze v začátku těhotenství pro antihistaminika, avšak antihistaminika druhé generace (cetirizin, loratadin) lze podávat v jednotlivých obdobích těhotenství bez omezení. Systémové (tabletové, injekční) kortikosteroidy se doporučují podávat pouze u těžkých astmatiček v případě ohrožení jejich života a života dítěte."
Zde je celý článek k prostudování, určitě vám odpoví i na další otázky
http://www.proalergiky.cz/tema/
Anafylaktický šok( způsobený velmi prudkou alergickou reakcí) je velmi nebezpečný, proto v žádném případě léčbu nepodceňujte a dodržujte rady lékařky.
Co se týká opakování alergických reakcí, lze je s jistotou vyloučit pouze tehdy, pokud je znám alergen, na který takto silně reagujete a vyhnete se kontaktu s ním.
Hezký den a pohodové těhotenství.


Dana Štěpánková
ProAlergiky.cz

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  28.11.2007

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz