Odpověď na dotaz

Renata Soperová:

Dobrý den,
před 14 dny jsme odjeli s manželem a našimi dcerami (5 a 3 roky) na letní tábor. Během cesty mladší dcera usnula a když se vzbudila, měla na obou tvářích velikou jasně ohraničenou skvrnu, červené až fialové barvy. Velmi jí to svědilo. Horečku ani jiné doprovodné projevy jsme nezaznamenaly. Do rána se jí však po celých tvářičkách udělaly žluté puchýře, které praskaly. Ihned jsme navštívili pohotovost, ale dětský doktor vůbec nevěděl, co by to mohlo být, vypadalo to prý jako po zásahu yperitem nebo vysoké radioaktivity. Pro jistotu nasadil antibiotika (kdyby příčinou byla nějaká infekce) a vzhledem k čerstvým ranám po prasklých puchýřích doporučil sterilní krytí celého obličeje gázovými čtverci. Ohlídat 3-leté dítě, aby si něco tak nepříjemného nestrhávalo z obličeje a navíc ve slunečném počasí nechodilo na slunce bylo opravdu náročné a nepříjemné. Během dvou dnů se však kůže celkem pěkně zahojila a zaschla, a tak jsme na doporučení kožní lékařky neustále špinavé obvazy sundaly. Během několika hodin tvář opět zčervenala a stav se opět zhoršil, takže jsme tváře opět přikryly. Asi po dvou dnech už to bylo natolik neúnosné, že jsme gázu sundali definitivně. Čerstvé rány se na slunci zbarvily do tmavě hněda, zaschly a postupně se sloupaly. Teď už není téměř nic poznat a dá se říci, jak rychle tato "nepříjemnost" přišla, tak rychle odešla. Ale vzhledem k tomu, že vůbec nevíme, co mohlo být příčinou, mám velký strach, aby se to po návratu domů nepřihodilo hned znovu. Kožní lékařka nám řekla, že by mohlo jít o přehnanou alergickou reakci na dotek nějaké květiny v kombinaci se sluncem. Ale dcera měla puchýře pouze na obličeji, přestože celý den běhala v kraťasech a krátkém tričku. Nevíte, co by mohlo být příčinou takové reakce? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Pokud by se reakce opakovala, je jistě indikováno podrobné vyšetření, k úvaze je i alergo-imunologické vyšetření, u dermatologa se někdy provádí v případě diagnostických rozpaků odběr malého vzorku kůže z postiženého místa (biopsie a následně histologie - vyšetření pod mikroskopem).


MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  11.07.2008

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Ionizátor vzduchu se podílí na čištění vzduchu, ten plazmový ho dokonce dezinfikuje
Ionizátor vzduchu se podílí na čištění vzduchu, ten plazmový ho dokonce dezinfikuje

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu...

Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest
Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest

Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí dýchacích cest....

Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Poradna 1 342 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, je prosím možné mít alergii na živý vánoční stromeček? Myslel jsem si, že jsem nachladl, protože mne po štědrém večeru začalo pobolívat...

Zobrazit poradnu