Odpověď na dotaz

Hana Orlitová:

Dobrý den, mám dvě dcerky (4,5 let a 6 týdnů). U starší se do roku objevoval hlen ve stolici. Dodržovala jsem u kojení bezmléčnou a po určitou dobu i bezlepkovou dietu s vyloučením všech dalších hlavních alergenů. Postupně jsem zařadili jogurt a lepek a zdá se, že bez potíží. Teď je druhým rokem ve školce a částo mívá nejrůznější virozy (Více než 15x ročně, náhodou jsem to spočítala během těhotenství). U druhé dcerky se objevily také hleny ve stoličce, takže zatím postupuji stejně.
Manžel je alergiky pylový, roztoči a pod, ale problémy mu působí jen pyl a to jen tak asi jednou za dva roky. Jeho bratr je astmatik. Moje sestra je celiak. Já sama ničím netrpím, ale na vyšetření jsem nebyla.
Chtěla jsem se zeptat, jestli může hlen ve stolici znamenat zánět tenkého střeva, který by případně mohl vyústit v celiakii (doufám, že jsem pochopila informace správně). A jakým způsobem se dá u starší dcerky zjistit, jestli netrpí nějakou formou citlivosti na lepek. Máme posledni dva roky problémy s jídlem. Vařila jsem jí kašičky, bezmléčné a bezlepkové (s rýžovým mlékem), ale ty mi začala odmítat, postupně mi přestala jíst zeleninová jídla. Miluje pečivo a maso a sladkosti, tak mám obavu o její střeva. Jinak prospívá dobře. Omlouvám se za rozsáhlý dotaz a budu se těšit na odpověď.
Hezký den, Hana Orlitová

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den, hlen ve stolici může znamenat zánět ve střevech a to jakýkoliv. Může jít i o běžnou virozu nebo horší stravitelnost některých potravin. Střeva malých dětí dozrávají postupně, tudíž u nich může jít o běžnou přechodnou záležitost, hlavně když přítomnost hlenu ve stolici trvá krátkou dobu. Pokud je její přítomnost dlouhodobější, bylo by vhodné vyloučit celiakii, jelikož je to onemocnění s částečným genetickým základem a onemocnění se vyskytuje u vás v rodině. Nejprve lze provést krevní odběry - protilátky proti endomysiu a transglutaminasa ve třídě IgG i IgA, při pozitivitě by měla být dcera vyšetřena u specialisty - gastroenterologa.
S pozdravem,


MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Ostatní

Datum vložení dotazu:  11.01.2012

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčování vzduchu – jak na to

Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...

Laryngitida u dětí
Laryngitida u dětí

Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se...

Poradna 1 321 odpovědí

Poslední dotaz: Asi od ledna mě začali pálit rty. Nezačal jsem brát nový lék ani jsem nezměnil jídlo. Postupně mi rty uvnitř otekly a pálí. Zkouším vynechávat...

Zobrazit poradnu